دشمنان مانع جهش بزرگ ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۰۶۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۳
آقای سعید جلیلی: در یکی دو قرن گذشته هر بار خواستیم جهشی داشته باشیم؛ دشمنان خارجی مانع شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: با انقلاب اسلامی یک خیز بلند برای احیای این نقش تمدنی ایران ایجاد شد.
اقای سعید جلیلی در برنامه گفتگو با دوربین شبکه یک سیما گفت: ایران بزرگ در طول تاریخ فراز و نشیب‌های زیادی داشته و ماجرا‌های زیادی را از سرگذرانده است. ما در جهان فقط یک کشور نیستیم بلکه یک تمدن و فرهنگ بوده و هستیم.
وی افزود: با انقلاب اسلامی یک خیز بلند برای احیای این نقش تمدنی ایجاد شد و امروز بعد از صد‌ها سال کم کم شخصیت‌هایی داریم که به مرز‌های دانش نزدیک شدند و در برخی رشته‌ها از رتبه یکم تا ۱۰ دنیا هستیم. از ابن سینا‌ها تا کاظمی آشتیانی ها، از خواجه نصیر‌ها تا شهید شهریاری ها، از خوارزمی‌ها تا فخری زاده‌ها و .. از سربداران تا قاسم سلیمانی ها. ما راه دزاری آمدیم و امروز در یک پیچ تاریخی قرار داریم.
وی ادامه داد: در یکی دو قرن گذشته هر بار خواستیم جهشی داشته باشیم دشمنان خارجی تلاش کردند مانع ما شوند.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت باید فعال باشد و همه ظرفیت‌های کشور باید توسط دولت فعال و پرکار شود. در یکی دو قرن گذشته هر بار که ما خواسته ایم جهشی داشته باشیم دشمنان خارجی ما تلاش کرده اند مانع ما شوند متاسفانه جریان‌هایی از داخل کشور هم ان‌ها را همراهی کرده اند. امیر کبیر حرکت بزرگی را شروع کرد، اما علیه او فضا سازی شد و او را به شهادت رساندند.
وی افزود: ما در دوره‌های مختلف شخصیت‌هایی داشتیم که توانستند کشور را به افق‌های بلند برسانند، اما به دست جریان‌های سر سپرده غرب کنار زده شدند از سید جمال تا شهید مدرس از مشروطه تا نهضت نفت اخرین جنایت ان‌ها ترور سردار دل‌ها و دکتر فخری زاده بود. این مقدمه را برای این گفتم که اگر ما می‌خواهیم مسائل امروزمان را حل کنیم به نگاه تمدنی و بلند مدت نیاز داریم.
اقای جلیلی ادامه داد ما امروز نیاز به یک جهش بزرگ در شان ملت ایران داریم. ما در اقتصاد نا بسامانی داریم گرانی بیکاری قصه مسکن و... است البته ۸ سال پیش هم این‌ها را داشتیم، اما کمتر. در سال ۹۲ من از طریق همین دوربین با شما صحبت کردم البته من کلید در نیاوردم وعده‌های ۱۰۰ روزه ندادم گفتم کشور ما ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی دارد که اگر برنامه داشته باشیم می‌توانیم موفق عمل کنیم. البته پاسخ‌های دیگری هم داده شد که باید چرخ سانتریفیوژ و اقتصاد بچرخد و می‌توان با دنیا لبخند زد و همه مسائل را حل کرد. ۸ سال کشور با این فرمان اداره یا با این کلید قفل شد.
وی افزود: نباید کشور ما با همه ان توانمندی‌هایی که دارد معطل منفعل یا خدای نکرده علاف این باشد که قاتلان حاج قاسم سلیمانی به ما بخواهند عنایتی بکنند یا نه. من همان زمان گفتم برخی مسیر‌ها جواب نمی‌دهد مردم حالا می‌بینند ایا ان وعده‌ها انجام شد یا نشد؟ اگر نشد چرا نشد؟ ما فکر می‌کنیم رویکرد غلط و عملکرد ضعیف نمی‌تواند کشور را به قله برساند.
وی گفت: رویکرد غلط یعنی ما یک رویکرد حداقلی داشته باشیم بگوییم مسائل امروز را حل می‌کنیم فردا خدا بزرگ است. اینکه از میان راه‌های مختلف یک راه را انتخاب کنیم. من خودم مذاکره کننده بودم و هیچگاه مخالف مذاکره نبوده ایم، اما معتقدم برای رسیدن به قله‌های پیشرفت باید تمام توانمندی‌های کشور را دنبال کرد. نباید تمام تخم مرغ‌ها را در یک سبد قرار داد. اینکه بگوییم امتیاز بدهیم و وعده بگیریم وعده‌هایی که تضمین ندارد غلط است سرمایه‌های کشور را به دست خود بتون بریزیم و جایش پوزخند بگیریم. امروز چه شد نتیجه؟ ان شهروندی که اظهار خوشحالی می‌کرد وقتی توافقی می‌شد یا دلار ارزان می‌شد الان انتظار دارد.
وی گفت: آن شهروند که خوشحالی کرد که دلار ارزان خواهد شد، حق داشت، چون به او وعده داده بودند. امروز تحریم‌ها دو برابر و قیمت دلار هفت برابر شده است. دولت نباید علاف باشد، بلکه باید فعال بود؛ همه ظرفیت‌های کشور باید توسط دولت فعال و پرکار شود.
 
 
هیچ وقت مخالف مذاکره نبودم
سعید جلیلی گفت: رویکرد غلط و عملکرد ضعیف نمی‌تواند کشور را به قله‌های پیشرفت برساند؛ برای رسیدن به قله‌های پیشرفت باید تمام توانمند‌های کشور را دنبال کرد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: نباید امتیاز بدهیم و وعد‌های بی تضمین بگیریم و با دست خود به سرمایه‌های خود بتون بریزیم و پوزخند بگیریم.
 
 
آقای سعید جلیلی در برنامه شبکه یک سیما و در تشریح برنامه‌های انتخاباتی خود افزود: ما ۳۱ استان رفتیم و همه جا درباره اشتغال سوال می‌کردند. امروز شما مردم در نظرسنجی‌های مختلف بیان کردیدکه مشکل اصلی ما اشتغال است. بیکاری مهم‌ترین مشکل است و اگر دولتی می‌خواهد بیاید باید بگوید برای اشتغال چه برنامه‌ای دارد.
او افزود: ما با برآوردی که از فرصت‌های کشور انجام دادیم متوجه شدیم که اگر می‌گوییم اشتغال امروز کشور آمادگی جهش در تولید را دارد. برای این امر باید طرح‌های پیش ران شکل بگیرد تا موتور تولید را شکل بگیرد. وظیفه رئیس جمهور این نیست که وام بدهیم و یا بنگاه‌های زودبازده ایجاد شود یا با آمار دل خودمان را خوش کنیم. یا بگوییم یک ساعت هفته در کار دل خود را خوش کنیم. این یک شوخی است. این‌ها ایجاد اشتغال نیست.
آقای جلیلی افزود: رئیس جمهور وظیفه دارد اگر اشتغال موضوع جدی در کشور است تمام دستگاه‌ها را بسیج کند. اشتغال فقط مربوط به وزارت کار نیست. به وزارت خارجه، علوم، صنعت و نیرو هم هست. ما باید باور داشته باشیم در هر عرصه‌ای چه ماموریتی انجام می‌دهند تا ایجاد اشتغال شود.
این نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: ما اگر می‌خواهیم با تولید اشتغال را زیاد کنیم لازمه آن صادرات است. این که می‌گویم دولت منفعل یا علاف یا معطل یعنی این که تمام فرصت‌ها را در چند کشور خلاصه کند آن هم در چند موضوع خاص در حالی که ما ۲۰۰ کشور در جهان داریم که باید برای افزایش تولید با همه آن‌ها ارتباط داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه همه وزارت خانه‌ها وظیفه دارند توانمندی‌های خود را فعال کنند افزود: طبق قانون اساسی است که هر کسی حق دارد شغلی را که مایل است انتخاب کند. باید برای اشتغال کار کرد. وقتی جوان شما بهترین روز‌های عمر خود را تقدیم نظام و کشورش می‌کند وارد دانشگاه می‌شود و درس می‌خواند و به دکترا می‌رسد. این حق اوست و حق کشور است که از او بهترین استفاده را بکند. حتی در رشته‌های علوم انسانی باید از این ظرفیت‌ها استفاده کرد. این طور نیست که اگر دانشگاه‌های ما رشته‌های مختلف دارد باید برایند این سرمایه گذاری نتیجه مثبت برای همه باشد.
آقای جلیلی افزود: ما هزاران میلیارد تومان را امروز صرف بودجه پژوهش‌ها در دستگاه‌ها می‌کنیم. حتی این موضوع در ۱۴۰۰ اتفاق افتاده است. آیا این‌ها نمی‌تواند توسط دانشجویان در دانشگاه‌ها انجام شود. حتی در رشته‌های مهندسی می‌توانیم از دانشجویان استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه در نظام سلامت هم می‌توان از حضور دانشجویان پزشکی استفاده کرد گفت: امروز سالی ۶۰۰ هزار نفر در رشته‌های پزشکی شرکت می‌کنند، اما فقط سالانه ۵۰۰۰ هزار دانشجو جذب نظام سلامت می‌شوند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: گفته شده بیست هزار نفر از این ۶۰۰ هزار نفر هم معدل‌های بالا دارند. ما اگر می‌خواهیم به اشتغال برسیم باید بوروکراسی‌های ظالمانه را برداریم.
وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص قضیه نفت و گاز گفت: کشوری که ادعا می‌کند من در سطح جهانی می‌خواهم باشم و ادعای درستی هم هست. نباید نفت و گازش که مزیت نسبی ماست عوض اینکه اهرمی در دست ما باشد در دست دیگران باشد که دیگران نفت ما را نخرند. این وظیفه رئیس جمهور است که فعال باشد.
آقای جلیلی گفت: یک وقتی است که می‌گویید، چون امسال من نمی‌توانم نفتم را بفروشم. دستگاه‌های ما تعطیل می‌شود. یک وقتی می‌گویید که وقتی نفتم را نمی‌فروشم سایر دستگاه‌های من فعال هستند ما باید از طریق کشاورزی و هنر و صنعت ارز آوری داشته باشیم. از همه مهمتر از طریق خود صنعت نفت باید ارز آوری اتفاق بیفتد. ما ظرفیت‌های بزرگی داریم و می‌توانیم از طریف پتروشیمی ایجاد اشتغال کنیم.
وی افزود: امروز در بازار منطقه ما ۱۳۵ میلیارد دلار بازار صنایع پتروشیمی است. در حالی که ۴ میلیون تن آن دارد کار می‌کند. این‌ها اراده و باور می‌خواهد و برنامه می‌خواهد. ارز آوری بحث مهمی است که باید به آن توجه کرد.
ما امروز در کشاورزی فرصت‌های بزرگی داریم. با یک نگاه منصفانه می‌توان ظرفیت‌های کشور را فعال کرد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: نقد دولت را گفتم نکات دیگر را هم بگویم. دولت در هشت سال گذشته کار خوبی در زمینه کشاورزی کرد به طوری که از ۵۰۰ هزار هکتار اراضی خوزستان ۳۰۰ هزار اراضی را تسطیح کرد؛ و این موضوع باعث صرفه جویی ارزی و صادرات شد. اگر کار خوبی می‌شود باید تایید کرد. من اینجا تشکر می‌کنم.
آقای جلیلی افزود:البته همه ۵۰۰ هزار هکتار باید انجام شود. اگر کاری در بدنه دولت کاری انجام شود ما دست آن هار ا هم می‌بوسیم و به همین دلیل نمی‌توانیم چشممان را بر جا‌هایی که معطل می‌مانند ببندیم.
وی با اشاره به این که با شناخت موانع باید زمینه تولید و ارز آوری و اشتغال را فراهم کرد افزود: اگر می‌گوییم مافیای واردات درسته. گزارش‌ها نشان می‌دهد با ارز ۴۲۰۰ تومانی چه چیز‌هایی وارد شد. از سنگ پا و گل مصنوعی. تا کنون ۶۳۷ کشور صوری برای دریافت این دلار‌ها ثبت شده است.
آقای جلیلی گفت: در همین سه سالی که ملت ما نجیبانه تحمل کردند.
وی در خصوص مسئله گرانی افزود: ۵۵ میلیارد دلار در سه سال گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی برای برخی کالا‌ها تخصیص داده شده است، اما چرا گران می‌شود؟ چرا قیمت مرغ چند برابر می‌شود. پس این ارز‌ها را چه کسی گرفته است؟ می‌بینید ارز تخصیص داده شده، اما به دست مردم نرسیده است.
این نامزد ریاست جمهوری درباره تحریم‌ها گفت: ما باید راهبرد حداکثری داشته باشیم. مردم در خصوص تحریم‌ها که مردم سوال دارند. یک راه این است که باید مذاکرات را انجام دهید که منجر به رفع شود و همه گفته اند باید دنبال کرد. اما این تنها راه نیست. یکی از این راه هاست. برای این راه در صورتی می‌توایند موفق باشید که دستتان پر باشد.
وی درباره خنثی کردن این تحریم‌ها افزود: برای نمونه در قضیه بنزین مذاکره ممکن است پیشنهاد شود یا تحریم را دور زدن از راه حل‌هایی است که عنوان می‌شود، اما یک راه مهم این است که این تحریم را با تولید بنزین خنثی کنیم.
آقای جلیلی گفت: ما با باور به این موضوع با اراده جدی با کمک متخصصان و جوانان فهیم و مدیران با تجربه امروز برنامه‌ای را داریم برای اینکه تحریم‌ها را خنثی کنیم. ما باید دشمن را از تحریم پشیمان کنیم. که دشمن به التماس بیفتد برای این که ما در فعالیت‌های اقتصادی مان دشمن بگوید کوتاه بیایید.
وی افزود: برای نمونه رئیس جمهور فعلی امریکا یک ماه بعد از این که روی کار امد در سند راهبردی اش در چهار خط درباره ایران نوشت گفت ایران دارد وارد بازی‌های جدید در عرصه فناوری می‌شود. این نشان می‌دهد که ما امروز به فناوری‌های پیشرفته‌ای که مواد و دانش آن در کشور وجود دارد می‌توانیم دشمن را پشیمان کنیم و این امری ممکن است.
وی در خصوص گرانی‌های و تورم گفت: باید دید چرا در سال‌های اخیر تورم ۵۰ درصدی پیش آمده است. تورم چیست؟ تورم وقتی است که پول از کالا بیشتر می‌شود و شما دارید توسط بانک‌ها دو هزار میلیارد تومان پول خلق می‌کنید. بانک‌هایی که تسهیلات خود را دست عده‌ای خاص می‌دهند. رییس بانک مرکزی می‌گوید نود درصد تسهیلات بانکی دست یازده نفر است.
آقای جلیلی افزود: از سال ۵۲ تا ۹۸ خلق پول ۴۲ هزار برابر شده و تولید یک و هفت دهم شده است. وقتی شما قدرت خرید عده‌ای خاص را بالا میبرید تورم ایجاد می‌شود. راهش این است که برنامه‌ای جدی داشته باشید و مطالعه‌ای عمیق و جدی به روند چهار دهه گذشته داشته باشید. این چیز اساسی است که امروز باید دنبال کرد. باید این بررسی شود که چگونه می‌خواهید جلوی کسری بودجه را در نظام پولی گرفت این‌ها راه‌های مشخصی دارد.
وی گفت: امروز تورم ده‌ها کشور زیر پنج درصد است. بعد در کشور ما تورم ۵۰ درصد است. این راه حل دارد. این اراده می‌خواهد. اراده مقابله با کسانی که نفع شان در این تورم هاست. ما امروز احساس می‌کنیم در برخی موضوع‌ها برخی خطا‌ها و آسیب‌ها فراتر از یک دولت یا جناج و ج دیگر است. باید کسانی که عهده دار کار می‌شوند. نباید اجازه دهند هم جناحی‌های آن‌ها به جیب مردم دست درازی کنند. اگر شما می‌خواهید با رانت خواری می‌خواهید مبارزی کنید با کسانی که ادعای دوستی دارند. مبارزه کنید.
آقای جلیلی در خصوص روستا‌ها گفت: امروز ۲۵ درصد جمعیت ما در روستا‌ها هستند. روستا سلول پیشرفت و جهش کشور است. امروز اگر شما ۴۰ هزار روستای بزرگ کشور را برایشان برنامه داشته باشید. نه تنها مشکلات آن هارا حل کنید. برای آن برنامه داشته باشید. هر روستای شما می‌تواند کمک کند به جهش کشور در صنعت معدن کمک می‌کند. این برنامه می‌خواهد.
وی با اشاره به عملکرد سال‌های گذشته در روستا‌ها گفت: در هشت سال گذشته با اتکا به الگویی که سند پیشرفت روستا را جوانان بنویسند طرحی پیاده شد که جواب داد. اگر دولت کنار این بحث بیاید می‌تواند موفقیت بیشتر شود. نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: نکته دیگر مسائل معیشتی است. مردم برای سبد غذایی، برخورداری از امکانات تفریحی و برداشت از سبد انرژی باید با استفاده از طرح‌هایی که می‌توانند بر اساس آن از سبد انرژی برداشت کنند به امکانات لازم برسند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °