احتمال بازگشت هیات های مذاکره کننده برای مشورت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 04 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۰۶۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۲
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت: ممکن است هیات‌های مذاکره کننده در وین بار دیگر برای مشورت به کشورهایشان برگردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "سید عباس عراقچی" با بیان اینکه مطمئن نیست در این دوره از مذاکرات به جمع‌بندی برسند، گفت: ممکن است لازم باشد هیات‌ها یک بار دیگر برای مشورت‌های بیشتر به کشورهایشان مراجعه کنند. هرچند هنوز در این باره تصمیم قطعی گرفته نشده است.
 
معاون سیاسی وزارت امور خارجه درباره روند مذاکرات در وین گفت: یک هفته است که در وین مذاکرات را دنبال می‌کنیم. مذاکرات پیچیدگی‌های زیادی دارد و به موضوعات اصلی مورد اختلاف رسیدیم. فکر می‌کنیم تاکنون پیشرفت‌های خوبی داشتیم و مسیر خوبی را طی کردیم.

وی اضافه کرد: الان در نقطه‌ای هستیم که درباره اختلافات بارزی که وجود دارد به آن‌ها پرداخته می‌شود. متن‌ها تهیه شده است و مقدار زیادی از متون آماده است، ولی مسائل اختلافی تحت بررسی است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با بیان اینکه این روز‌ها جلسات فشرده زیادی برگزار کردیم، به جلسه سه جانبه خود با نمایندگان روسیه و جین اشاره کرد و گفت: هماهنگی‌های خوبی بین ما، روسیه و چین وجود دارد. علاوه بر این همچنین جلسه چهارجانبه دیگری با سه کشور اروپایی داشتیم و جلسات کارشناسی به همین ترتیب ادامه دارد.

عراقچی با تاکید بر اینکه تاکنون مسیر خوبی طی شده است، خاطرنشان کرد: اینکه در این دوره به جمع‌بندی برسیم، شخصا مطمئن نیستم. با این حال به تلاش‌های خود ادامه می‌دهیم. ممکن است لازم باشد هیات‌ها یک بار دیگر برای مشورت‌های بیشتر به کشورهایشان مراجعه کنند. هنوز در این باره تصمیم قطعی گرفته نشده است.

وی ادامه داد: ظرف دو، سه روز آینده کار را ادامه خواهیم داد، ولی شخصا هنوز مطمئن نیستم مذاکرات در این دور به پایان برسد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا جلسه کمیسیون مشترک برجام مجددا تشکیل خواهد شد، ابراز داشت: معمول کار این است که همیشه مذاکرات با یک دور کمیسیون مشترک شروع شود و با یک جلسه کمیسیون مشترک، کار را جمع‌بندی کرده و خاتمه دهیم.

عراقچی با بیان اینکه بحث‌های اصلی در جلسات دو، سه و چندجانبه مطرح می‌شود، عنوان کرد: در همه سطوح با یکدیگر ملاقات و صحبت می‌کنیم، ولی اگر قرار باشد به این دوره مذاکرات پایان داده می‌شود از طریق جلسه جمع‌بندی کمیسیون مشترک خواهد بود، ولی هنوز زود است قضاوت کنیم در چه روزی و در چه مقطعی به این نقطه برسیم. تلاش برای اینکه هرچه سریعتر به جمع‌بندی نهایی برسیم ادامه دارد و باید ببینیم چه خواهد شد.

نشست‌های کمیسیون مشترک برجام و گفتگو‌ها برای احیای توافق هسته‌ای از ۱۳ فروردین ماه امسال با مشارکت ایران و ۱+۴ و حضور غیر مستقیم نماینده آمریکا در حال برگزاری است و تاکنون پنج دور از این گفتگو‌ها برگزار شده است.
برچسب ها: برجام ، عراقچی ، وین ، اتریش
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °