توصیه دولت؛ مشارکت و حضور در انتخابات است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۱۰۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۶
سخنگوی دولت گفت: توصیه دولت مشارکت و حضور همه مردم عزیز در پای صندوق رأی و انتخاب فردی است که به آرمان‌های خود نزدیکتر می‌دانند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "علی ربیعی" امروز (سه‌شنبه، ۱۲ خرداد) با اشاره به پیش رو بودن نیمه خرداد گفت: خرداد، ماه سرنوشت‌ساز و تاریخ‌ساز ملت ایران کهن است. ۱۴ خرداد روز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که یک رهبر دینی است و پرتو ایشان به اقصی نقاط جهان از جمله جهان اسلام رسید. امام خمینی (ره) واضح نظریه حرکت انقلاب مردمی علیه پیوند استبداد و جهان خوارگی در نظام نابرابر جهانی بود؛ و به جرات می‌توان گفت بعد از رحلت ایشان جهان در طول تاریخ، هیچ نمونه و نظیری از بدرقه بیش از استقبال، به خود ندیده است.

سخنگوی دولت افزود: بدون شک ۱۴ خرداد، برای همیشه نمادی از احترام یک ملت به رهبری فداکار، صادق، متوکل به خدا و مومن به مردم است. به یاد دارم در آن روز، یک نگرانی عمیقی جامعه را فرا گرفته بود و بدخواهان ایران، چشم‌انتظار بن‌بستی بحران‌زا بودند. اما سرمایه عظیم اجتماعی به جا مانده از امام راحل و اعتماد عمیق مردم به حاکمیت، اجازه نداد رویای آنان تعبیر شود. این سرمایه‌ها در کنار شخصیت روشن، آگاه و اجماع ساز رهبری که مورد اعتماد امام خمینی و جامعه بود، باعث شد تا انتقال رهبری و دوره گذار در نهایت آرامش و با امید به آینده، صورت بگیرد.

ربیعی با بیان اینکه امام خمینی(ره)، رهبری بود که مورد اعتماد مردم بود و اعتمادی متقابل در ایشان وجود داشت، بیان کرد: برای همین در ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ امام(ره) همراه با مردم، مقطعی تاریخی را آفرید و باعث شد تا نیمه خرداد، تبدیل به یک نماد بشود؛ نماد روزگاری که آنچنان انسداد سیاسی و سرکوب نظامی گسترش یافته بود که از دورن این استبداد، حرکتی مردمی توسط اقشار محروم شکل گرفت و به نمادی علیه ظلم و دیکتاتوری شاهنشاهی تبدیل شد.

سخنگوی دولت افزود: ۱۵ خرداد قیام مردم بی‌سلاح علیه یک رژیم تا دندان مسلح بود و در امتداد آن پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رویدادی تاریخی با تکیه بر عدم خشونت و با محوریت مردم بود. انقلاب با پشتوانه گفتمانی ۱۵ خرداد به پیروزی رسید و تداوم حرکت عظیم مردم، باعث شد تا انقلاب پیروز شود. آن «حضور صلح‌آمیز مردم» در ادامه روندش، با تدبیر امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سرعت به «حضور در پای صندوق» تبدیل شد.

صندوق رأی میراث انقلاب و امام(ره) است

ربیعی با تأکید بر اینکه صندوق‌ها به عنوان دستاوردی بزرگ در بیش از یکصد سال فداکاری یک ملت و در کوران دو انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی بدست آمده است، تأکید کرد: صندوق رأی میراث انقلاب و امام(ره) است؛ دستاورد به بلوغ رسیده از مشروطه است.

وی افزود: این ملت با کودتاها، جنگ، ترور، تحریم و جنگ اقتصادی با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو شده و از میان آنها عبور کرده است. جمهوریت دستاورد بزرگی بوده که در مقاطع مختلف حفظش کرده‌ایم؛ صندوق‌های رأی یک میراث گرانبها از تاریخی فداکارانه برای ملت ایران هستند، میراثی که برای آن جان‌های زیادی خود را فدا کرده‌اند.

وی یادآور شد: نبود صندوق رأی و فقدان دموکراسی در نظام شاهنشاهی، موجب «ترس دائمی حاکمان از مردم» و «بی اعتمادی قهرآفرین مردم به حاکمان» شده بود. امام راحل و میراث ارزشمند او که از دل انقلاب و از رفراندوم فروردین ۵۸ بیرون آمد به ما آموخت که صندوق رأی نه ترس دارد و نه قهر می‌پذیرد. صندوق رأی چیزی جز میانجی و داور میان حکومت و شهروندان نیست و خوشبختانه با دفاع و حمایت رهبر انقلاب از صندوق‌ها و حضور مردم پای صندوق‌های رأی این مساله مورد توجه مستمر ایشان قرار دارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه نیروی جمهوریت ما از درون خواست اکثریت می‌جوشد، بیان کرد: تراوش این خواست و اراده می‌تواند به نیروی سترگ برای پیشرفت کشور در آورد. مردم حتما می‌توانند با مشارکت خود، در میان نامزد‌های موجود نزدیک‌ترین فرد را به آرمان‌های خود را انتخاب کنند. صندوق‌ها نیازمند رشد، ثبات و امنیت ملی ما است. توصیه دولت مشارکت و حضور همه مردم عزیز در پای صندوق رای و انتخاب فردی است که به آرمان‌های خود نزدیک‌تر می‌دانند.

مصوبات دولت برای جبران کمبود آب و برق

سخنگوی دولت با اشاره به مصوبات این هفته هیئت وزیران گفت: با توجه به افزایش مصرف برق ناشی از گرمای زودرس و کم آبی، دولت برای مدیریت مصرف برق مصوب کرد تا دستگاه‌های اجرایی و ادارات و بانک‌ها و نهاد‌های عمومی غیردولتی به میزان ۵۰ درصد سال گذشته در مصرف برق صرفه جویی کنند. همچنین وزارتخانه‌های نیرو، اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشور و نیروی انتظامی موظف شدند نسبت به شناسایی، جمع آوری و متوقف کردن فعالیت مراکز و دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمز ارز اقدام کنند.

وی افزود: صنایع بزرگ موظف شدن از ۱۵ خرداد تا ۱۵ مرداد با تدابیری مثل تغییر ساعت کار و یا طرح تعطیلات سالانه در مجموع ۳ هزار مگاوات کاهش مصرف از ساعت ۱۲ تا ۲۱ داشته باشند. در مصوبه دیگری پرداخت تسهیلات نوسازی و بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و حاشیه شهر‌ها با ضمانت سفته زنجیره‌ای درسال ۱۴۰۰ توسط بانک‌های عامل تعیین شد و سقف فردی تسهیلات مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان و سود سهم متقاضی نیز برای تسهیلات ۵ درصد است.

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره روند مذاکرات وین و اینکه چه موانعی برای پایان زودهنگام تحریم‌ها وجود داشته است؟ گفت: مانع عمده‌ای بر سر مذاکرات احیای برجام نیست و همانطور که پیشتر گفته شده، تفاهم‌های اصولی درباره اقداماتی که طرفین برای بازگشت به نص صریح توافق برجام باید انجام بدهند، بدست آمده است.

به اعلام احیای کامل برجام تا پیش از پایات کار دولت بسیار امیدواریم

سخنگوی دولت بیان کرد: طبیعی است که به دلیل پیچیدگی‌هایی که تحریم‌های متعدد در دولت ترامپ و پیشرفت‌های فنی هسته‌ای در پاسخ به آنها ایجاد شده، جزئیات زیادی باید مورد بررسی و بحث قرار بگیرد، اما هیچکدام از این موانع غیرقابل عبور نیستند و با اراده سیاسی در پایتخت‌ها این اختلاف‌های جزئی نیز به پایان خواهد رسید. بنابراین، ما بسیار امیدواریم که تا پیش از انتقال تصدی دولت بتوانیم احیای کامل برجام را اعلام کنیم.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات وین تحت تأثیر انتخابات قرار نخواهد گرفت، گفت: این مذاکرات بر اساس رویه‌ای مستقل و قانونی خود و در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و با هدایت رهبری تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه خواهد داشت. همان‌طور که بار‌ها گفته‌ایم، دولت مصمم است رسالت خود را انجام داده و کشور را بدون ‌تحریم‌های غیرقانونی تحویل دولت آینده بدهد.

هیچ بن‌بستی در مذاکرات وین وجود ندارد

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که برخی تحلیل می‌کنند که غرب به ویژه آمریکا منتظر نتیجه انتخابات ایران هستند تا چگونگی پیشبرد مذاکرات را مشخص کنند و نظر دولت در این باره، گفت: هیچ بن‌بستی در مذاکرات وین وجود ندارد. مذاکرات به مرحله‌ای رسیده که باید در مورد تعداد معدودی مسائل کلیدی تصمیم گیری شود و این مسائل هم دقت و وسواس و زمان مورد نیاز خود را می‌طلبد. ما نه اجازه می‌دهیم که گفتگو‌ها فرسایشی شود و نه تعجیلی برای رسیدن به توافق داریم. ملاک و سنجه ما حقوق ملت و تامین منافع عالی مردم و نظام است.

ربیعی ادامه داد: تیم گفتگو کننده ما نیز در همین چارچوب حرکت کرده و دستورالعمل‌های مرکز را مطابق النعل بالنعل جلو برده است. اگر گفتگو‌ها نیاز به تصمیماتی در تهران داشته باشد، قطعا این تصمیمات در پایتخت گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: نکته قابل توجه این است که فصل انتخابات برکات زیادی دارد از جمله اینکه برخی از افراد که طی سال‌های اخیر حتی حاضر نبودند که فشار تحریم را در وضعیت اقتصادی کشور به رسمیت بشناسند؛ سال‌ها با پذیرش کنوانسیون‌های FATF مخالفت می‌کردند و یا با سیاست‌های دولت در دفاع از آزادی‌های قانونی شهروندان در فضای مجازی مخالف بودند، امروز پیشگام‌تر از دولت دنبال رفع تحریم‌ها هستند و از گشایش در فضای مجازی صحبت می‌کنند. البته ما از همین مواضع در جهت دفاع از حقوق مردم، استقبال می‌کنیم و آن را به فال نیک می‌گیریم.

دولت به دنبال مشارکت حداکثری است

ربیعی گفت: تفکر دولت بر مشارکت گسترده و حداکثری در هر شرایطی است. توصیه دولت به مردم شریف ایران حضور داشتن پای صندوق‌ها و مشارکت با هر سلیقه‌ای است.

مناسبات ایران و ونزوئلا علیه هیچ کشور ثالثی نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره سفر دو کشتی نیروی دریایی ایران به سمت ونزوئلا گفت: هیچ امر غیرطبیعی در مناسبات دوستانه و مرسوم میان ایران و ونزوئلا وجود ندارد و جمهوری اسلامی ایران حق سلب ناپذیر خود می‌داند که با همه ملت‌های جهان و بر اساس قوانین و مقررات بین المللی روابط دوستانه خود را در همه ابعاد اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی و به منظور تقویت همکاری‌های دوجانبه و صلح بین المللی پیگیری کند.

وی با بیان اینکه کشتی‌های نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران همواره به منظور اهداف صلح آمیز از جمله مبارزه با دزدان دریایی، قاچاقچیان و حفاظت از محیط زیست در منطقه و مناطق پیرامونی فعالیت‌های مثبت و موفقی داشته اند، اظهار کرد: مناسبات ما با ونزوئلا علیه هیچ کشور ثالثی نیست و دلیلی برای نگرانی از این روابط وجود ندارد. استفاده از واژه «تحریک آمیز» برای توصیف این مناسبات، یک انتخاب نادرست و بدبینانه در استفاده از کلمات است و نیات واقعی ما را برای برخورداری از ارتباطات سازنده با همه ملت‌های جهان از جمله ونزوئلا منعکس نمی‌کند. جمهوری اسلامی ایران در اوج شرارت ترامپ دست دوستی به منطقه داد. دیدگاه ایران در مبارزه با تروریسم و صلح امنیت روشن است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °