اراده ایران و تاجیکستان بر گسترش همکاری‌ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 10 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۱۵۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۶
وزیر کشور با بیان این که روابط ایران و تاجیکستان مبتنی بر شرایط فرهنگی، اعتقادی، تاریخی، همسایگی و منطقه‌ای رو به رشد است، تاکید کرد: اراده دو ملت و دو کشور بر گسترش همکاری‌هاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه نشست مشترک وزرای کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان که در محل وزارت کشور برگزار شد با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران اولویتی خاص و جدی به گسترش روابط همسایگی قائل است، گفت: امروز توفیق داریم در خدمت برادر و دوست خودم رحیم زاده وزیر کشور تاجیکستان هستم و درخصوص زمینه‌های گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی بحث و گفتگو‌های خوبی انجام شد.

رحمانی فضلی با اشاره به این که روابط ایران و تاجیکستان مبتنی بر شرایط فرهنگی، اعتقادی، تاریخی، همسایگی و منطقه‌ای کاملا رو به رشد و مناسب بوده است؛ گفت: تلاش هر دو کشور بر این است که ظرفیت‌های همگرایی و همکاری در سطوح مختلف تقویت شود.

وزیر کشور با بیان اینکه پیرو گسترش مناسبات همکاری دو کشور، اسفند ماه سال گذشته سفری به کشور تاجیکستان داشته ام، گفت: تلاش‌های همه مسئولان کشور، اعم از اینجانب در کسوت وزیر کشور، ظریف به عنوان وزیر خارجه و رئرمضان رحیم زادهیس جمهوری بر گسترش مناسبات اقتصادی و فرهنگی دو کشور است.

رئیس شورای امنیت کشور با اشاره به ظرفیت همکاری‌های امنیتی دو کشور گفت: تفاهم نامه امنیتی خوبی میان دو کشور منعقده شده و در این راستا برای همکاری در بخش پلیس میان دو کشور در حوزه‌های مبارزه با مواد مخدر، جرایم سازمان یافته، آموزش، تبادل استاد و دانشجو کار خواهیم کرد.

گسترش همکاری‌ها در حوزه فرهنگی از دیگر محور‌های مورد اشاره وزیر کشور بود و در این خصوص گفت: زبان فارسی زبان مشترک ایران، تاجیکستان و افغانستان است و این سه کشور می‌توانند یک مثلث همکاری فرهنگی در منطقه ایجاد کنند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: پیرو این مناسبات و ظرفیت‌های قوی فرهنگی، گسترش تبادلات علمی، دانشجویی و اساتید میان دو کشور باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر کشور به ضرورت گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: تقویت همگرایی اقتصادی منطقه ای، مورد تاکید مسئولان عالی کشور است و در این راستا ظرفیت خوبی میان دو کشور ایران و تاجیکستان در حوزه سرمایه گذاری‌های مشترک، همکاری‌های بین بانکی و تجاری وجود دارد.

وی اضافه کرد: اراده دو ملت و دو کشور ایران و تاجیکستان بر گسترش این همکاری هاست و برای همین باید نهایت استفاده از ظرفیت‌های موجود برای توسعه اقتصادی هر دو کشور به عمل آید.

رحمانی فضلی ابراز امیداوری کرد: این سفر، سفر پر خیر و برکتی برای هر دو ملت ایران و تاجیکستان باشد و زمینه‌های خوب همکاری میان دو کشور گسترش یابد.

رمضان رحیم زاده وزیر کشور تاجیکستان با تشریح این موضوع که رحمانی فضلی به درستی بر ضرورت گسترش مناسبات فرهنگی و اقتصادی دو کشور تاکید دارد؛ گفت: امروز به همراه هیاتی، با هدف بررسی زمینه‌های گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف به ایران سفر کرده ایم.

وزیر کشور تاجیکستان با اشاره به این موضوع که گسترش همکاری بین دو کشور در حوزه جرایم فراملی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر امری ضروری است، گفت: سند‌های همکاری خیلی خوبی میان دو کشور به امضا رسیده است و باید از این ظرفیت برای گسترش همکاری در حوزه‌های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی استفاده شود.

رحیم زاده با اظهار این مساله که سفر اخیر رحمانی فضلی به کشور تاجیکستان زمینه ساز همکاری‌های خوبی میان دو کشور شد، گفت: باید سفر‌های کاری میان دو کشور ادامه یابد.

وزیر کشور تاجیکستان تصریح کرد: به دنبال بررسی تمام راه‌ها و گزینه‌های موجود در گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی دو کشور ایران و تاجیکستان هستیم و امید داریم که با محور قرار دادن فرهنگ مشترک دو کشور به خصوص زبان فارسی، دوستی دو کشور تقویت و تحکیم شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °