واکسیناسیون مهمترین راه مقابله با کروناست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۱۶۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۵
معاون کل وزیر بهداشت گفت: مهمترین راه مقابله با کرونا در یکسال آینده و سال های بعد واکسیناسیون است و مهمترین قصور دینی و ملی و اجتماعی ایجاد تردید درباره واکسیناسیون است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر ایرج حریرچی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این مطلب گفت: فعلا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و واکسیناسیون، اصلی‌ترین اقدامات ما برای مقابله با کروناست و تا وقتی که حداقل ۷۰ درصد جمعیت واکسن بزنند، باید دستورالعمل‌های بهداشتی با دقت رعایت شود.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: روند نزولی کرونا در اکثر استانها ادامه دارد و کاملا از فاز چهارم بیماری گذشته ایم، الان  بستری و سرپایی بسیار زیاد است و مرگ و میر به زیر ۲۰۰ نفر رسیده است و پیش بینی می‌کنیم در یک ماه اینده وضع به همین منوال باشد.

او گفت: بعید است تا ۲ هفته آینده مرگ و میر به زیر ۱۰۰ نفر برسد.

حریرچی گفت: هنوز روزانه بالای ۱۰ هزار نفر تستشان مثبت است و این نشان می‌دهد که ویروس در حال چرخش است و با توجه به نفوذ سوش هندی و آفریقایی ویروس و نیز احتمال جهش ویروس در داخل هنوز در معرض خطر هستیم.

دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز در ارتباط تصویری با برنامه گفت: با مجاهدت و تلاش محققان کشور تا امروز حداقل ۵ واکسن به مرحله کارآزمایی نهایی بالینی رسیده است.

جهانپور گفت: واکسن‌های پاستور و کووبرکت به نتایج موفقیت آمیزی در فاز‌های ۱ و ۲ رسیده اند و این امید را ایجاد کرده تا حداقل در گام اول به صورت زود هنگام برای تزریق به داوطلبان مجوز صادر شود و احتمال این که این اتفاق بیفتد زیاد است در این صورت شاهد آن خواهیم بود که واکسن‌های ایرانی جزو ۷ واکسن دنیا خواهند بود که مجوز گرفته اند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: ما کشور بزرگی هستیم و چون باید حداقل ۷۰ درصد واکسینه شوند تا ایمنی نسبی جمعیت ایجاد شود به ۱۲۰ میلیون دُز واکسن نیاز داریم به همین دلیل علاوه بر تولیدات داخل که تا آخر تابستان به ۵۰ میلیون دُز خواهد رسید، بخشی هم کماکان باید از محل واردات تامین شود.

جهانپور با اشاره به تقاضای کشور‌های حوزه اروپا و آسیا به واکسن ایرانی گفت: با توجه به نتایج و کیفیت خوب واکسن‌های تولید داخل و نیز کمبود تولید واکسن در دنیا، با تامین مواد اولیه و بعد از تامین نیاز داخلی، صادرات واکسن می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °