اساس تفکر امام(ره) بر مبنای مردم بود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۱۸۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴
رئیس جمهور گفت: اساس تفکر امام خمینی (ره) در نهضت و انقلاب اسلامی بر مبنای مردم بود و ایشان آگاهی مردم را اولین رکن اساسی نهضت و انقلاب اسلامی می‌دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در جلسه هیئت دولت با اشاره به سخنرانی مهم امام خمینی (ره) در عصر عاشورای ۱۳ خرداد سال ۴۲ در مدرسه فیضیه قم افزود: سخنرانی معروف امام در این روز موج بزرگی در سراسر کشور به وجود آورد.
وی گفت: امام (ره) آماده شدن مردم برای حرکت عمومی و سپس قیام همگانی را مسیر و حرکت نهضت اسلامی تا رسیدن به مقصد و پیروزی می‌دانستند.
رئیس جمهور اضافه کرد: امام (ره) در نهضت اسلامی به دنبال جنگ مسلحانه و چریکی نبود و آن‌ها را راه حل‌های اساسی نمی‌دانست بلکه حرکت، جوشش و همفکر شدن مردم با مسیر نهضت و انقلاب مدنظر ایشان بود لذا در ۱۳ خرداد ۴۲ آغاز موج بسیار بزرگی در نهضت اسلامی را شاهد هستیم.
آقای روحانی به رحلت امام (ره) در ۱۳ خرداد سال ۶۸ اشاره کرد و افزود: عصر آن روز حال امام (ره) مساعد نبود و ساعت ۲۲ و ۲۰ دقیقه روح ایشان پرواز کرد.
رئیس جمهور با اشاره به رای ندادن اعضای مجلس خبرگان رهبری به اداره کشور از طریق شورای رهبری گفت: در جلسه خبرگان در عصر روز ۱۴ خرداد؛ شورایی بودن رهبری رای نیاورد و نقطه جدیدی در تاریخ سیاسی کشور رقم خورد.
وی با اشاره به سالروز خاکسپاری امام خمینی (ره) در ۱۴ خرداد سال ۶۸ تصریح کرد: صبح و عصر ۱۴ خرداد روز بسیار غم انگیزی بود و شرایط جدیدی ایجاد کرد، یکی از روز‌های بسیار تاریخ ساز ما ۱۴ خرداد سال ۶۸ است.
رئیس جمهور گفت: در صبح ۱۴ خرداد مردم از رحلت امام (ره) مطلع شدند و غم سراسر کشور را فراگرفت، اشک از گونه‌های مردم سرازیر شد، اما علی رغم آن غم و سوگ بزرگ، یک متانت و طمانینه، سکینه و وقاری خداوند بر قلوب مردم حاکم کرده بود.
آقای روحانی افزود: در کشوری که رهبر و بنیانگذار آن از دنیا می‌رود تصور ایجاد یک به هم ریختگی و آشوب و ناامنی وجود دارد، اما در ۱۴ خرداد سال ۶۸ سراسر کشور آرام بود که از عجایب تاریخ انقلاب اسلامی است و نشان می‌دهد که مردم ما چقدر باعظمت بودند آن هم در شرایطی که هنوز با عراق به آتش بس واقعی نرسیده بودیم و نیرو‌های ما و عراق در مرز‌ها مستقر بودند و همان روز ما احتمالاتی (برای ایجاد درگیری دوباره) می‌دادیم.
رئیس جمهور گفت: در هیچ کجای کشور ندیدیم که بدخواهان نفوذ یابند و کاری انجام دهند و فقط آه و حسرت و اشک در ماتم حضرت امام (ره) بود.
آقای روحانی با اشاره به جلسه مجلس خبرگان رهبری در عصر روز ۱۴ خرداد سال ۶۸ تصریح کرد: در مجلس خبرگان تصمیم بسیار مهم و تاریخ سازی انجام شد که متاثر از هدایت‌های قبلی امام راحل و لطف و عنایت خداوند بود.
رئیس جمهور گفت: قبل از رای گیری نهایی برای مقام معظم رهبری به عنوان رهبر انقلاب در زمان تنفس جلسه خبرگان رهبری من با ایشان در مجلس سابق صحبت می‌کردیم و بحث این بود که در شورای رهبری چند نفر باشند.
آقای روحانی افزود: بیشتر ذهن‌ها و فکر‌ها بر این بود که سه یا پنج نفر به عنوان شورای رهبری انتخاب می‌شوند و پس از پایان تنفس و از سرگیری جلسه مجلس خبرگان، شورایی بودن رهبری رای نیاورد و نقطه جدیدی در تاریخ سیاسی کشور رقم خورد.
رئیس جمهوری گفت: حالا باید اعضای مجلس خبرگان رهبری روی یک نفر اجماع می‌کردند که نیاز به دو سوم آرا‌ء داشت و این کار در زمان کوتاهی انجام شد.
رئیس جمهور گفت: همه باید کاری کنیم که مردم با راحتی، امید و نشاط پای صندوق آراء بیایند و به اصلح رأی دهند.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه راه و خط امام ادامه دارد، گفت: انتخابات و صندوق مهمترین مسئله است و باید فردی که به عنوان رئیس جمهور مردم به او رأی می‌دهند حتی از نظر برنامه و استراتژی اصلح باشد. باید بهترین فرد بیاید و این بار مسئولیت را بر دوش بگیرد و کار را پیش ببرد.
وی اضافه کرد: من قصد نطق خداحافظی ندارم با توجه به این که دو ماه دیگر در خدمت مردم هستیم و حرف‌هایی که باید گفته شود خواهم گفت. اگر یک دولت قوی با پشتوانه آرای قوی مردم و با شعار و استراتژی روشن با جهان در این کشور روی کار نبود گذراندن سه سال و نیم جنگ تمام عیار اقتصادی به مراتب سخت‌تر از آنی بود که گذشت.
رئیس جمهور با اشاره به این که جنگ اقتصادی جنگ سختی بود، افزود:، اما تدبیر این دولت کاری کرد که ترامپ نتواند خود را از انزوا و تنهایی نجات دهد. ترامپ برخلاف عهد خود از برجام خارج شد، اما تنها ماند و تنها رژیم نامشروع صهیونیستی و چند تا از کشور‌های مرتجع منطقه دور ترامپ بودند و هیچ کس کنار وی نایستاد. حتی متحدین سنتی امریکا هم کنار او قرار نگرفتند.
آقای روحانی افزود: چرا از پیروزی سیاسی ملت ایران در طول سال‌های ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ کمتر صحبت می‌شود و چرا از شکست ترامپ کمتر صحبت می‌شود؟ بار‌ها ترامپ در شورای امنیت شکست خورد در اسنپ بک شکست خورد، و نتوانست جلوی رفع تحریم تسلیحاتی ایران را بگیرد و شکست خورد.
وی تصریح کرد: همه کشور‌ها به استثنای آن چند کشور ترامپ را به خاطر خروج از برجام تقبیح یا محکوم کردند. اگر توان این دولت نبود برای اقناع افکار عمومی و سیاستمداران و سران جهان چنین چیزی اتفاق نمی‌افتاد.
آقای روحانی افزود: این یکی از افتخارات بزرگ تاریخ ایران است و فکر نمی‌کنم در تاریخ سابقه داشته باشد ایران در برابر امریکا در مصاف سازمان ملل برای چند بار روبروی هم قرار گرفته باشند و هر چند بار امریکا شکست خورده باشد. امریکا همچنین چند بار در مصاف دادگاه بین المللی لاهه قرار گرفت و هر چند بار نیز شکست خورد.
وی با اشاره به این که چرا این موارد گفته نمی‌شود و چرا نمی‌گویند در تاریخ ایران این پیروزی‌های ملت بزرگ کم نظیر بوده و نیز شکست امریکا کم نظیر بوده است، گفت: ما به نقاط خوبی بعد از این هشت سال رسیده ایم و همه امروز به تعامل سازنده افتخار می‌کنند و کسی نیست که بگوید تعامل سازنده خوب نیست و هیچ کس از تقابل با دنیا استقبال نمی‌کند.
رئیس جمهور گفت: امروز همه بحث مذاکره می‌کنند و برخی‌ها می‌گویند ما برویم بهتر مذاکره می‌کنیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: تنها از طریق اخذ رای و مشارکت مردم می‌توان کشور را اداره کرد و این همان نظر و راه حل مورد تاکید امام راحل است.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: صندوق رای، نتیجه و دستاورد مهم انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطه است و در انقلاب مشروطه نیز یکی از دستاورد‌های مهم بود.
وی با بیان اینکه در مجلس دوران مشروطه مشاهده می‌کنیم که با انتخابات و رفتن مردم پای صندوق، شهید مدرس انتخاب می‌شود افزود: در انقلاب اسلامی یکی از ثمرات مهم این بود که مردم پای صندوق‌های رای حاضر شدند و راه حلی که امام برای اداره کشور مطرح کردند از طریق انتخابات توسط مردم و رای گیری بود و اینکه میزان رای ملت است.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه شعار اصلی امام، اداره کشور از طریق صندوق اخذ رای بود گفت: نباید از امام فاصله بگیریم و باید روز به روز به نظر امام نزدیک شویم.
آقای روحانی ادامه داد: امام مبنای اینکه مردم نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت و اداره کشور را دارند در جمهوری اسلامی بنیان گذاشتند و به همین دلیل هم خیلی‌ها در آن زمان مخالف بودند.
وی با اشاره به اینکه در ۲۲ بهمن ۵۷ انقلاب به پیروزی رسید و ۱۰ فروردین سال ۵۸ یعنی ۴۷ روز بعد مردم پای صندوق‌های رای رفتند گفت: همه پرسی در سراسر کشور برگزار شد و برخی‌ها هم هر چند از کلمه همه پرسی خوششان نمی‌آید، اما اساس نظام ما از همه پرسی آغاز شد و نظام جمهوری اسلامی مورد تایید و تصویب بیش از ۹۸ درصد مردم قرار گرفت.
رئیس جمهور تصریح کرد: کدام نهضت است که در یک سال پنج انتخابات مهم و همه پرسی برگزار کند؟ دو بار مردم در همه پرسی و سه بار در انتخابات شرکت کردند یک بار همه پرسی برای نظام جمهوری اسلامی ایران و یکبار برای همه پرسی بعد از نهایی شدن قانون اساسی بود.
آقای روحانی افزود: در همان سال انتخابات خبرگان اول، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی هم در اسفند ماه برگزار شد.
وی با اشاره به پنج بار حضور مردم در پای صندوق‌های رای گفت: این حضور نشان داد انقلابی که در همان اوایل مردم را ۵ بار پای صندوق رای دعوت می‌کند یعنی امام می‌خواهد بگوید مسیر و اداره کشور ما از همین طریق است و با آرای مردم می‌توان کشور را اداره کرد.
رئیس جمهور تاکید کرد: از این مسیر و راه امام که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است و بر حضور اکثریت در پای صندوق‌های رای تاکید دارند نباید خارج شویم.
برچسب ها: روحانی ، دولت ، تفکر امام ، مردم
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °