خوزستان دومین منطقه حیاتی ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 04 تير 1400
کد خبر : ۸۱۸۲۰۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: وجود ۷۰ درصد از منابع نفتی ایران و بیش از ۳۰ درصد آب‌های سطحی کشور، خوزستان را تبدیل به منطقه حیاتی کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سردار سرلشکر پاسدار «سید یحیی صفوی» در سفری دو روزه به همراه ۱۵۰ نفر از پاسداران جوان دارای مدرک دکتری و کارشناسی ارشد، از مناطق عملیاتی دفاع مقدس در استان خوزستان بازدید کرد.

وی در حاشیه این بازدید طی سخنانی با تأکید بر اهمیت بازدید‌های میدانی و مشاهده جغرافیا و محیط در انتقال تجارب و معارف دفاع مقدس به نسل جدید سپاه پاسداران گفت: خدا می‌داند هرگاه که به خوزستان سفر می‌کنم حالم دگرگون می‌شود، چون این سرزمین من را یاد مظلومیت مردم آبادان، خرمشهر، سوسنگرد و سایر شهر‌ها می‌اندازد.

سرلشکر صفوی با بیان این بیت شعر که «ای آبادان پر بلا گل‌های پرپرت کو یاران رهبرت کو» افزود: خوزستان، کربلای ایران است. ذره ذره و متر به متر این خاک پاک و تفتیده، اسرار ناگفته‌ای از پاک‌ترین جوانان ایران در خود نهفته دارد که نمونه‌اش را تاریخ کمتر دیده است. اعتقاد دارم آنهایی که در شلمچه و در عملیات کربلای ۵ بودند و جنگیدند، اگر در سرزمین کربلا بودند نیز در رکاب امام حسین (علیه‌السلام) شمشیر می‌زدند.

این استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه با تشریح اهمیت استان خوزستان بیان کرد: استان خوزستان پس از تهران دومین منطقه حیاتی ایران است، مفهوم مناطق حیاتی آن است که اگر آن منطقه از دست رفت، ادامه حیات سیاسی دولت و حکومت سخت می‌شود.

سرلشکر صفوی ادامه داد: استان خوزستان چهار تا پنج هزار سال قدمت تمدنی دارد و نخستین حکومتی که در ایران شکل گرفت، ایلامی‌ها به مرکزیت شوش بوده است. این استان با ۶۴ هزار کیلومتر مربع، چهار برابر کشور کویت، ۶ برابر کشور لبنان است و آب و خاک و شرایط اقلیمی در استان خوزستان طوری است که این استان در سال می‌تواند غذای ۵۰ میلیون نفر از ایرانی‌ها را تأمین کند.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه امنیت پایدار خوزستان رابطه مستقیم با امنیت ملی ایران دارد، گفت: وجود ۷۰ درصد از منابع نفتی ایران و بیش از ۳۰ درصد آب‌های سطحی کشور و یک سوم انرژی برق- آبی و بیش از ۱۵ سد مخزنی، انحرافی و تنظیمی و تولید سه چهارم نفت خام کشور، خوزستان را تبدیل به منطقه حیاتی کرده است.

در این سفر که سردار «غلامی» فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) و سردار «عابدی» رئیس مرکز معارف دفاع مقدس دانشگاه حضور داشتند، سرلشکر صفوی عملیات‌های والفجر ۸ و ثامن الائمه (ع)، کربلای ۴ و کربلای ۵ را تشریح کرد.

بازدید از منطقه مرزی ایران و عراق در نهر خیّن و شلمچه و پاسخ به سؤالات و ابهامات پاسداران جوان که در حال طی دوره آموزش عمومی سپاه در دانشگاه افسری امام حسین (ع) هستند، از جمله برنامه‌های این سفر بوده است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °