یارانه‌ها در دولت ما به عدالت پرداخت خواهد شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۲۷۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۲
نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: یارانه‌ها در دولت ما پرداخت خواهد شد، اما به عدالت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای رئیسی با اشاره به این که یارانه‌ها باید عادلانه پرداخت شود، یارانه‌ها را به دو بخش یارانه آشکار و یارانه پنهان تقسیم کرد و افزود: یارانه‌های پنهانی است که افراد خاصی از آن بهره مند می‌شوند چرا که همه مردم ماشین ندارند و برخی از خانواده‌ها چهار تا پنج ماشین دارند، ولی خانواده‌هایی داریم که در روستا‌ها زندگی می‌کنند یا شهر‌های کوچک که میزان استفاده آن‌ها از یارانه سوخت اندک است.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پس پرداخت یارانه‌ها به صورت عادلانه این است که یک عده خاصی از یارانه‌ها استفاده نکنند و با عدالت تقسیم شود.
 
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اجرای عدالت را یکی از مسائل اصلی دولت خود ذکر کرد که باید نه در لفظ بلکه در عمل صورت گیرد و افزود: مردم باید احساس عدالت کنند و ظرفیت‌ها و امکانات کشور به همه اختصاص یابد.
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: درصدی از این صندوق خزانه دوم دولت باید ۳۵ درصد به تولید اختصاص یابد و موجب ارتقاء بهره وری تولید شود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: بحث این است که آیا این پرداخت می‌شود و آنچه که ما اطلاع داریم بخشی که باید به تولید اختصاص پیدا کند آن چنان که باید حمایت از تولید کند، نمی‌کند و در اختیار تولید نیست و ما هم بنا داریم آنچه را که در قانون به میزان ۳۵ درصد برای افزایش بهره وری و ارتقاء تولید مشخص شده حتماً در اختیار تولید قرار دهیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به این که باید دخل و خرج مربوط به یارانه‌ها باید شفاف باشد، گفت: به شفاف سازی در دولت عقیده داریم و معتقدیم شفاف سازی با سخن نمی‌شود و باید دولت پشت ویترین باشد و بخش‌های مختلفی باید پشت ویترین قرار بگیرند و مردم، قوا، تصمیم سازان و تصمیم گیران در جریان قرار بگیرند که این امر هم از تخلفات احتمالی جلوگیری می‌کند و هم می‌تواند اعتماد مردم را نسبت به دولت و دولتمردان افزون کند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: در این خزانه دوم دولت در کنار خزانه کل حتماً باید شفاف باشد.
 
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: این امر باعث افزایش اعتماد عمومی خواهد شد و مردم آگاه می‌شوند که آنچه که به عنوان یارانه وجود دارد در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و آن چیزی که جا‌های دیگر نیز هزینه می‌شود محل هزینه آن‌ها مشخص و دارای حساب و کتاب است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه دولت وی برای عادلانه کردن یارانه‌های برق و گاز افزود: بنزین مسئله مهمی است و مسئله سوخت مسئله قابل توجهی است که عده‌ای استفاده می‌کنند و عده‌ای بالاترین مصرف را دارند و عده‌ای اصلاً مصرف نمی‌کنند، اما سوخت متعلق به همه کشور و مردم است و باید ترتیبی داد که ساز و کار خاصی در این زمینه وجود دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این زمینه دو تا سه سازکار مطرح شده است از جمله دانشگاه شریف، مجلس و دولت ساز و کار‌های مختلفی را مطرح کرده اند، اما آنچه مسلم است باید در این زمینه تصمیم گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: یک طرحی وجود دارد و آن این است که اگر کسی از حق سوخت خود استفاده کرد که انجام می‌دهد و اگر استفاده نکرد در اختیار دیگران قرار دهد و از پول آن استفاده کند.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در زمینه توزیع عادلانه یارانه در کشور باید حتماً تصمیم گیری شود.
 

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه برای ایجاد تحول در نظام مالیاتی کشور افزود: در طرح قبلی قرار بود رضایت مؤدیان دیده شود، قرار بود کاهش هزینه اخذ مالیات دیده شود، قرار بود افزایش مالیات دیده شود، اما این اتفاق نیفتاد و حتی قانونی که بعد داشتیم که تکلیف می‌کرد که نسبت به نصب پایانه‌های فروشگاهی تا بهمن ۹۹ باید این کار انجام شود متأسفانه اجرا نشد و سوال این است که چرا اجرا نشد و چرا در جهت شفاف سازی و اجرای عدالت عمل نشد؟
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برنامه ما راه اندازی سامانه هوشمند مالیاتی است که تمام داده‌ها به این سامانه داده شود، فعالیت‌های اقتصادی شفاف و روند کار اقتصادی کاملاً روشن شود، از فراز مالیاتی کاملاً جلوگیری شود و یک عدالت مالیاتی اجرا شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: تا زمانی که این سامانه‌ها را فعال نکنیم شاهد ضعف‌ها و اشکالات جدی خواهیم بود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در خصوص فرار مالیاتی آمار‌های مختلفی از جمله ۷۰ هزار، ۱۵۰ هزار میلیارد و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان وجود دارد، گفت: آنچه که مسلم است به میزان مالیات دریافتی ما فرار مالیاتی داریم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: این فرار مالیاتی در مشاغلی است که بیشترین درآمد‌ها را دارند و کمترین پرداخت مالیاتی.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اخیراً بخش مالیاتی دولت مواردی از فرار‌های مالیاتی را برای قوه قضائیه و دادگستری فرستاده بودند که فرار‌های مالیاتی کلان بود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: باید ساز و کاری را تنظیم کنیم که فرار مالیاتی در کشور به صفر برسد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: چرا یک کارمند قبل از دریافت حقوق مالیات دولت را پرداخت می‌کند، اما افرادی که میلیاردی و مبالغ بسیار زیادی کسب درآمد می‌کنند مالیات خود را پرداخت نکنند که از نظر ما این بی عدالتی محض است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: دولت حتماً باید سامانه مالیاتی فعال شود و هم فرار مالیاتی شناسایی شود هم کسب و کار‌ها کاملاً روشن شود و هم داده‌های سامانه داده‌های شفاف باشد و مؤدیان مالیاتی راضی باشند و نحوه ستاندن مالیات نحوه پرهزینه‌ای نباشد و این کار باید تا امروز می‌شد و سوال جدی این است که چرا نشده است؟
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: چرا اجازه داده شده به عده‌ای که جیب ملت را خالی کنند و به ثروت کشور خیانت کنند و بیت المال را ببرند و ما اینگونه در بحث انتخابات بنشینیم و بگوییم که حتماً این کار انجام شود و ما در دولت خود با جدیت این امر را پیگیری خواهیم کرد و انجام خواهیم داد.
 
 
 
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: خسارت سهامداران بورس را جبران می‌کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اظهار داشت: دولت مردم را به بورس دعوت کرد، اما کار‌هایی را که باید انجام می ‎شد، انجام ندادند. br/ حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: حقوقی ‎های بورس مانند بچه ‎پولداری هستند که بازار را تکان می‎ دهند و باید کنترل می ‎شدند.

وی با بیان اینکه مردم با اعتماد به دولت وارد شدند، مگر کسری بودجه دولت باید از بورس تامین شود؟ افزود: این پول اگر می ‎رفت به سمت تولید دیگر این مشکلات را نداشتیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اضافه کرد: الان راه حل این است که صندوق جبران خسارت راه ‎اندازی کنیم تا به مردم اعتماد بدهد.

با صندوق بیمه یا صندوق جبران خسارت برای افرادی که سهامدار بورس هستند و حتی مبالغ اندک دارند دولت باید برای جبران خسارت مردم که به بورس امید بستند این موضوع را حل و جبران می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی درباره تامین منابع جبران خسارت برای سهامداران بورس نیز گفت:ما صندوق توسعه ملی و صندوق تثبیت داریم و در جلسه شورای عالی اقتصادی این بحث مطرح شد و مبالغی وجود دارد و جایی که پیشنهاد کردند که پیگیری شود و در واقع این مبلغ صندوق قابل تامین است به نحوی که دولت بتواند خسارت را جبران کند.

وی افزود: این حالتی که امروز در مردم ایجاد شده و در هر کجا مشاهده می‌کنیم مردم از سهام عدالت و چه سهام‌هایی دیگر پول خود را در بورس گذاشتند تا به وضعیت بهتری برسند، اما هم اکنون دچار نگرانی جدی شدند و این کاملاً قابل ملاحظه است.

نامزد ریاست جمهوری افزود:دولت در جا‌های مختلف از صندوق توسعه ملی با کسب اجازه به هرحال استفاده کردند این صندوق به هر حال تضمین است صندوق باید باشد تا بتواند خسارت را تضمین کند هم با صندوق تثبیت و توسعه ملی و صندوق که به عنوان بیمه یا جبران خسارت است و در دولت وجود دارد می‌توان آن را جبران کرد.
 

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در پاسخ به سوالی درباره مبارزه با موضوع فساد نیز ادامه داد: برای مبارزه با فساد مطلع هستید و در دستگاه قضایی ما این موضوع را آغاز کردیم و خط قرمز نداریم به همگان اعلام کردیم حتی برخی از مسئولان عالی کشور از من پرسیدند راهبرد شما چیست و گفتم هر پرونده‌ای که به روی میز باشد و نسبت هر مسئول و مقام وابسته به هر قدرت و ثروت بدون هیچ چشم پوشی با آن برخورد خواهیم کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود:بعد از رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با فساد به اطلاع مردم کیفر و مجازات آن را هر فردی بخواهد باشد به طور شفاف اعلام کنیم. مردم در مدت دو سال در قوه قضاییه ملاحظه کردند که بدون در نظر گرفتن هیچ حزب و گروه جناح و وابستگی با هر گونه فساد مقابله شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد:مشکل کشور نبود جدیت و رودربایستی جناح‌ها و گروه‌ها است و بستر‌های فساد باید در دولت از بین برود، ما به همه اعلام کردیم در مبارزه با فساد خط قرمز نداریم و هر پرونده‌ای نسبت به هر مقامی بدون هیچ چشم‌پوشی رسیدگی خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت:مردم دیدند حتی برای وابستگان هم تفاوتی قائل نشدیم و می‌شود اجرای عدالت کرد. بستر‌های فساد باید در دولت از بین برود. ما به رانت و فساد در کشور خاتمه خواهیم داد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزو: اگر نظام صادرات و واردات پول و بانکی اصلاح شود که از مشکلات کشور ما است دستگاه قضایی در نوبت آخر قرار گرفته است نه اینکه اگر افرادی در موضوع صادرات و مسئله ارز با مشکل روبه‌رو هستند از ظرفیت دستگاه قضا برای حل مشکل آن‌ها در اخر باید استفاده شود.

وی افزود:رسیدگی پرونده‌ها در جای خود قرار دارد، اما اگر سوال شود با برخورد با مفسدان مشکل فساد را میتوان حل کرد جواب خیر است، باید ساز و کار مبارزه با فساد در دولت اصلاح شود و یکی از انگیزه‌های همین موضوع است که ما هر روز شاهد تولید پرونده هستیم ما رسیدگی می‌کنیم و کیفر می‌کنیم، اما قضیه تمام نمی‌شود ساز و کار و بستر‌هایی داریم که فساد در آن تولید می‌شود باید این بستر‌ها را حل کنیم اگر حل نشود رانت و فساد چیزی است که مردم به شدت از آن ناراحت هستند و ان‌شاءالله به موضوع فساد در کشور خاتمه خواهیم داد.

وی با تاکید بر اینکه خاتمه مبارزه با فساد نه اینکه دستوری باشد، چون دستوری کاری انجام نمی‌شود، تصریح کرد:از صدر تا ذیل دولت، هر بخشدار و فرماندار باید حس مبارزه با فساد داشته باشد باید بدانند کشور از برخورد با فساد کوتاه نخواهد آمد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: باید همچنین سامانه‌های به هم پیوسته که بتواند نظارت بر پول و کالا ایجاد شود که یعنی شفاف‌سازی و این موضوع یکی از راه‌های مبارزه با فساد است یعنی بانک مرکزی و سازمان بنادر و کشتیرانی وزارت اقتصاد و دارایی و گمرکات همه این بخش‌ها باید به شکل پیوسته با هم در ارتباط باشند تا کسی نتواند بطور مثال فرار مالیاتی داشته باشد، این‌ها باید حل شود و بر اساس نظارت‌های دقیق داشته باشیم و شفافیت بسیار مهم است.

وی افزود: تنها مسائل امنیتی است که محرمانه است و تمام موارد و قرارداد‌ها شفاف باید بیان شود ما با قوت قرارداد‌ها را بیان می‌کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین رییسی با اشاره به وجود حساب خاصی در قوه قضایی که می‌گفتند وجود دارد، گفت:زمانی که بعنوان ریس دستگاه قضا فعالیت خودرا اغاز کردم پرسیدم حساب خاص چگونه است که بنده در دوران ریاستم این موضوع را شفاف بیان کردم همچنین در آستان قدس رضوی بیان می‌کردند بسیار آستان پول دارد و به همکاران اقتصادی گفتم شروع کنید و شرکت‌های آستان قدس را باید در پشت ویترین قرار دهید و باید این عمل انجام شود و تمام شرکت‌های اقتصادی در پشت ویترین قرار گرفت و مردم از تمام درآمد‌های آن مطلع شدند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: شفافیت نه در سخن و گرنه شعار آن را همگان می‌دهند که مبارزه با فساد خوب است بلکه باید در عمل آن را نشان دهیم و جدیتی که در این موضوع وجود دارد بسیار مهم است و سامانه‌هایی برای رهگیری و پیشگیری از مفاسد باید درست کنیم و هر زمان خواست فسادی اتفاق افتد و به وجود آید هشدار‌های لازم را به ما بدهد که در کجا و در کدام مکان مثلا گمرکات، بانک‌ها این مشکل وجود دارد و باید به آن رسیدگی کنیم.
 

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پایان برنامه گفت و گوی ویژه خبری در جمع خبرنگاران در خصوص موضوعاتی که در گفتگوی ویژه خبری که به صورت زنده از شبکه دو سیما پخش شد، هم افزود: در خصوص موضوع معیشت خانواده ها، اشتغال، مسکن، هزینه های مردم راهکارهایی دادم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: مردم در حال حاضر از افزایش هزینه ها ناراحت هستند و از کم شدن درآمدها رنج می برندو ما در دولت برنامه داریم برای کاهش هزینه ها و هم افزایش درآمدها اما افزایش درآمد باید با ایجاد اشتغال باشد و ما ظرفیت های خالی زیادی در مراکز تولیدی داریم و حدود 40 درصد ظرفیت تولید کشور معطل است و باید به سرعت با نیروهای کارآمد فعال بشود.

وی در خصوص کاهش هزینه ها هم افزود: هزینه سلامت و هزینه مسکن را که از دغدغه های جدی مردم است می شود کاهش داد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: باید دغدغه مردم نسبت به سفره شان کاهش پیدا کند و ساز و کار آن موجود است و به امید خدا به دنبال اصلاح وضع معیشت مردم خواهیم بود.

وی در پایان در پاسخ به سؤالی که اگر امروز فردای انتخابات و روز بیست و نهم خرداد باشد و شما رئیس جمهور کشور باشید به مردم چه خواهید گفت؟ تاکید کرد : به مردم می گویم امروز پایان فساد و رانت در کشور است.

 

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص سؤالی درباره اینکه چقدر به درد و دل مردم گوش می کنید و به میان مردم خواهید رفت؟ افزود: اگر مردم، اراده و بنده را انتخاب کردند به عنوان رئیس جمهور برنامه دارم تا در ابتدای کار دولت حتماً هفته ای یکبار از طریق رسانه ملی با مردم صحبت کنم این در اوایل کار دولت خواهد بود و بعد هم به صورت ماهانه با مردم سخن خواهم گفت و تمام کارهایی را که در دولت انجام می شود با مردم در میان خواهم گذاشت.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: رفتن به جمع مردم و اجتماع در سلوک رفتاری بنده است و روش من نشستن در اتاق نیست، به کارخانه ها، اجتماعات، واحدهای اداری و سازمانی سرکشی خواهم کرد.

وی افزود: در مجموعه قضائی و اکثر مجتمع های قضایی تهران سر زدم و حضور پیدا کردم و در همین سه روز قبل به شهرک صنعتی عباس آباد رفتم و از چند کارخانه بازدید کردم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: همه مشکلات مردم با سرکشی و رفتن رئیس دولت حل نمی شود و باید همه سطوح و لایه های مدیریتی کشور مثل رئیس دولت بروند و به تمام بخش های زیرمجموعه خود سرکشی کنند در حال حاضر به همکاران قضائی اعلام کردیم که درب اتاق های خود را بر روی مردم باز کنند و به مردم احترام بگذارند و مسئولان بروند و در مراکز با مردم ارتباط بگیرند و این ارتباط بین مسئولان با مردم بسیار گره گشاست.

 

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ایجاد یک میلیون مسکن و یک میلیون شغل در کشور در دولت آینده ما شدنی است.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در حاشیه گفتگوی ویژه خبری در رسانه ملی افزود: مهمترین مسئله جوانان در کشور سه چیز است؛ اول ازدواج، دوم اشتغال و سوم مسکن.

وی گفت: در مورد اشتغال و مسکن اگر مساعدت کنیم بخش اول را که ازدواج است خود جوانان حل خواهند کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: باید دغدغه جوانان را نسبت به اشتغال و مسکن حل کنیم بنده روزی در دانشگاه مشهد در جمع جوانان گفته بودم که چرا ازدواج نمی کنید؟ آنان گفتند مسکن نداریم، فردای آن روز در آستان قدس جلسه ای با دوستان برگزار کردیم و به نام امام رضا (ع) و با زمین و امکانات آستان مقدس حضرت رضا (ع) 600 واحد مسکونی ظرف مدت کوتاهی برای دانشجوها و زوج های جوان مشهد ساختیم.

وی گفت: وقتی به جوان گفته می شود که ازدواج کن، باید مسئله اشتغال و مسکن را برایش حل کنیم و این کار شدنی است و در ابتدای کار دولت ما اشتغال و مسکن، مسئله مهم خواهد بود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °