کشف آثار بی نظیر از مراسم آیینی زرتشتیان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 10 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۳۴۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷
سرپرست گروه باستان شناسی گفت: با کاوش باستان‌شناسان در محوطه ای در شهرستان آران و بیدگل یک میز و صندلی‌های گچی در این محوطه تاریخی مرتبط با مراسم آئینی دوره ساسانیان کشف شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر محسن جاوری گفت: با کشف این کانون برگزاری آیین زرتشی یک میز و صندلی‌های گچی در محوطه باستانی "وی‌گل" آران و بیدگل کشف شد.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی وی گل با بیان اینکه فصل دوم کاوش از ابتدای اردیبهشت امسال آغاز شده بود گفت: در دهانه شمال شرقی چهارتاقی، یک سکوی بزرگ گچی که روی آن در هر طرف دو صندلی گچی به صورت متقارن دو به دو، سه عدد پایه گچی با طرح نخل وارونه همسان، پایه آتشدان میانی بنا و یک میز مدور گچی که برای مراسم آئینی به کار می‌رفته وجود دارد که در نوع خود و در مقایسه با آثار به دست آمده مشابه بی‌نظیر است.

محسن جاوری افزود: تمام بقایای موجود روی این سکو با استفاده از خشت و گل به طور عمد و با دقت فراوان پر و با این اقدام این آثاردر دل خشت و گل حفظ شده بود.

وی گفت: همچنین در این فصل کاوش یک کتیبه چند سطری به خط پهلوی نیز به دست آمد که پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون در حال بررسی و مطالعه آن است.

سرپرست هیأت باستان‌شناسی وی گل گفت: در فصل اول کاوش در سال ۱۳۸۹ فضای چهارتاقی و پایه آتشدان میانی و سکوی تی شکل این فضای آئینی کشف شد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °