افزایش بهای موادغذایی درجهان به بالاترین سطح
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 04 تير 1400
کد خبر : ۸۱۸۴۴۸
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳
بنابر گزارش سازمان ملل متحد، افزایش بهای مواد غذایی طی یک دهه گذشته بنابه عللی همچون خشکسالی و درخواست بی سابقه برای مواد غذایی پایه موجب افزایش بی سابقه آن نسبت به یک دهه گذشته شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 شبکه خبری سی ان ان با اشاره به افزایش بهای موادغذایی درجهان به بالاترین سطح خود، گفت: بنابر شاخص بهای مواد غذایی ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد، طی یک دهه گذشته قیمت مواد غذایی هر ساله نزدیک به ۴۰ درصد افزایش داشته است.

این گزارش می افزاید: بنابر آمار ارائه شده از سوی سازمان ملل متحد طی فاصله زمانی یک ماه از آوریل تا ماه مه قیمت مواد غذایی در سطح جهان به میزان ۴.۸ (چهار و هشت دهم) درصد رشد داشت که این میزان نسبت به یک دهه گذشته بی سابقه است؛ بنابراین گزارش، «عبدالرضا عباسیان» (Abdolreza Abbassian) کمیسیونر ارشد سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، علل افزایش بهای جهانی مواد غذایی را تقاضای بی سابقه ذرت از سوی چین، خشکسالی ادامه دار در برزیل، افزایش تقاضای جهانی گیاهان روغنی، شکر، حبوبات و غلات عنوان کرد.

کمیسیونر سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل دراین باره به سی ان ان گفت: چنین تقاضا‌هایی بواقع برای هر فردی شگفت آور است و این تقاضا‌ها نیازمند پاسخی از ذخایر قوی مواد غذایی است.

در ادامه این گزارش آمده است: تورم جهانی بطور غیرمستقیم بر بهای همه چیز تاثیر گذاشته، از مواد غذایی، فولاد، الوار تا انرژی، در کشور‌هایی که عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هستند، بهای مواد غذایی طی ماه آوریل گذشته به بالاترین سطح خود نسبت به سال ۲۰۰۸ میلادی رسید.

این گزارش در پایان می افزاید: بهای مواد غذایی در آمریکا سال گذشته به دنبال شیوع ویروس کرونا و هجوم مردم برای خرید مایحتاج خود به فروشگاه‌ها افزایش سرسام آوری یافت و طی سال جاری نتوانسته است به حالت عادی باز گردد، در کل بهای مواد غذایی در آمریکا در ماه آوریل گذشته ۲.۴ (دو چهار دهم) درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش داشت، بهای میوه و سبزیجات در آمریکا در ماه آوریل نیز ۳.۳ درصد افزایش نشان داد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °