جلیلی: برای محرومیت زدایی باید طرح و برنامه داشت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۴۹۳
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۴
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برای محرومیت زدایی باید طرح و برنامه داشت، اما قبل از طرح و برنامه، باید اراده داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سعید جلیلی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز (شنبه، ۱۵ خرداد) در نخستین مناظره انتخاباتی در پاسخ به سوالی در خصوص محرومیت زدایی گفت: برای محرومیت زدایی، قبل از اینکه طرح‌های اقتصادی داشته باشیم، مهمترین بحث این است که این نگاه را داشته باشیم که آیا به محرومیت زدایی قائل هستید یا خیر؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر داشتیم این بود که در نگاه اقتصادی، مردم و محرومان در اولویت نبودند. یکی از بحث‌های مهم در اقتصاد این است که اگر ما صحبت از جمهوری اسلامی و جمهوریت که یادگار حضرت امام(ره) است، می‌کنیم، مردم را باید در اقتصاد هم مورد توجه قرار دهیم.

جلیلی ادامه داد: در زمان رأی گیری حتی هلی کوپتر می‌بریم تا رأی مردم اتخاذ شود، اما آیا در روستا‌های دور افتاده این کار را می‌کنیم که آن چیزی که حق مردم است در جنبه‌های اقتصادی هم به آنان برسد؟

وی افزود: اگر ما این نگاه را نداشته باشیم، به یک سری کار‌های نمایشی روی می‌آوریم که این کار‌های نمایشی، کار برای مردم نخواهد بود. برای محرومیت زدایی باید طرح و برنامه داشت، اما قبل از طرح و برنامه، باید اراده داشت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: ما چند طرح اساسی در این زمینه داریم که حتماً باید انجام شود تا محرومیت به حداقل برسد. در وهله اول باید حق مردم را در عرصه‌های مختلف به ویژه در سهمی که از مصرف انرژی دارند، به آنان داده شود.

جلیلی افزود: ما در طرح «وان» یا واحد انرژی به دنبال آن هستیم که این حق به مردم داده شود. طرح دوم، طرح سبد غذایی است که در این طرح آحاد مردم باید در روز ۲ هزار و ۵۰۰ کیلو کالری حداقل انرژی و غذا‌های لازم به آنان برسد. برنامه‌ای در این زمینه تهیه شده است که این به خوبی توزیع شود. در اثر سیاست‌های عدم نگاه به محرومان متأسفانه شاهد هستیم که این سبد غذایی به مردم نمی‌رسد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر ما صبحت از محرومیت زدایی می‌کنیم، فقط درباره برخورداری از حقوق اولیه نیست بلکه برای تفریح و سلامت مردم هم باید وجود داشته باشد و ما طرحی درباره موضوع سفر داریم و در آن آمده است که چگونه با همین امکانات و بودجه فعلی می‌توان مردم را از سفر برخوردار کرد تا تحکیم خانواده صورت گیرد.

 

جلیلی ادامه داد: مردم یک سوال اساسی دارند. آن سؤال این است که مسائل اقتصادی که پاسخ‌هایش مشخص است پس چرا انجام نمی‌شود؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: به نظر من در همین جلسه برخی موضوعات خود را نشان داد که چرا پاسخ مشکلات دنبال نمی‌شود. یک راه این است که مسئله را بدانید و پاسخش را هم بدانید. بحث بعد این است که اراده و باور داشته باشید.

وی افزود: آقای همتی می‌گوید FATF مشکل ایجاد کرده است. اگر شما مسئله را اینطور ببینید همین وضعیتی است که با آن مواجه هستیم. شما رفته‌اید با FATF، چهل و یک بند بسته‌اید، ۳۹ مورد را هم اجرا کردید و دو مورد مانده است. آن‌ها هنوز آن مواردی که اجرا کرده‌اید را نپذیرفته‌اند. کشور‌های دیگر همینقدر هم انجام نداده‌اند. شما می‌گویید من نمی‌توانم. حتماً نمی‌توانید.

جلیلی ادامه داد: با این عدم فهم صحیح مسئله به شما نمی‌تواند در پاسخ مشکل کمک کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: شما در رویکرد هم اشتباه دارید. البته معتقدم آقای همتی جزئی از این رویکرد غلط است که می‌خواهد عوض کار واقعی، کشور را با نمایش اداره کند. کشور با نمایش اداره نمی‌شود.

وی بیان کرد: در سال ۹۱ هفتاد هزار میلیارد معوقات بانکی داشتیم. آن زمان که در شورای‌عالی امنیت ملی مسئولیت داشتم، مدیران عامل بانک‌ها را دعوت کردم که آقای همتی هم که مدیرعامل بانک سینا بودند حضور داشتند. ما آن زمان به مدیران عامل بانک‌ها گفتیم شما بگویید چه باید کرد که این معوقات را پس گرفت. چرا شکایت نکردید؟ همان موقع همین دوستان چرا اقدام نکردند؟

جلیلی اضافه کرد: در این هشت سال خود آقای همتی می‌گوید ۹۰ هزار میلیارد معوقه بانکی در اختیار ۱۱ نفر است. بعد می‌گویند این‌ها مربوط به قبل است. پس شما چکاره‌اید؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم عزیز می‌بینند که امروز دو نگاه وجود دارد. یک نگاه می‌گوید همینطور کشور را به زور اداره کنیم. بعد هم موضوع FATF را مطرح کنیم و یک بهانه دیگر بیاوریم.

وی بیان کرد: ما کشور را هشت سال سایه به سایه دنبال کرده‌ایم. کشور ظرفیت‌ها و توانایی‌های خوبی دارد. جوانان و متخصصان خوبی دارد که نه‌تنها می‌توان کشور را اداره کرد بلکه جهش داد. دوستان می‌گویند نمی‌شود، نه؛ شما نمی‌توانید. اتفاقاً مناظره برای همین است؛ بگویید نمی‌شود.

جلیلی گفت: سال ۹۲ هم در زمان برجام من گفتم تحریم‌ها رفع نمی‌شود و دوستان گفتند می‌شود. حالا مردم قضاوت کنند که شد یا نشد.

 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر می‌خواهیم کشور را در چهار سال آینده فقط اداره نکنیم و جهش پیدا کند، باید برنامه جدی داشته باشیم. دنبال بهانه نگردیم. حال این جهش چگونه ایجاد خواهد شد؟ وقتی محقق می‌شود که دو سه موضع اصلی را مبنا قرار دهیم.

جلیلی افزود: ارزش پول ملی چه وقت بالا می‌رود؟ زمانی که شما بتوانید جهش تولید داشته باشید. جهش تولید چه وقت ایجاد می‌شود؟ زمانی که جهش صادرات داشته باشید. جهش صادرات زمانی حاصل می‌شود که بتوانید تعاملات گسترده و سازنده با جهان داشته باشیم و معطل دو سه کشور نمانیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اتفاقا یکی از سوالات ما از آقای همتی این است که شما که بلدید، چرا صادرات ما به ۲۸ کشور اتحادیه اروپا نصف صادرات ما به افغانستان است؟

 
نیمه دوم مناظره انتخاباتی:
 
جلیلی در نیمه دوم مناظره انتخاباتی "نخستین مناظره نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری" درباره "بهره‌گیری از ظرفیت معادن کشور" گفت: در کشور فرصت‌های زیادی وجود دارد که می‌توانند پیشران باشند، از جمله همین بخش معدن.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در دولت سایه بررسی کردیم، که با اکتشاف، استخراج و ایجاد ارزش افزوده در بخش معدن، می‌توان ارزآوری و اشتغالزایی قابل توجهی داشت.

وی بیان کرد: با معدن می‌توان موتور اقتصاد کشور را راه انداخت و بخشی از هزینه‌های کشور را تأمین کرد.

جلیلی گفت: در چهار سال آینده باید کشور را جهش داد، از جمله در بخش معدن.


نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره "شهرک‌های صنعتی" بیان کرد: از بسیاری از شهرک‌های صنعتی بازدید کرده و با فعالان صنعتی جلسه داشته‌ام.

جلیلی گفت: یکی از مهمترین مشکلاتی که مطرح می‌کنند، موضوع تأمین مالی است.

وی با طرح این سوال که پس این ۲ هزار میلیارد خلق پول کجا رفته است؟ افزود: بی‌ثباتی در مقررات تجاری از مشکلات حوزه صادرات است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از خواسته‌های تولیدکنندگان این است که قبل از صدور بخشنامه با آنها مشورت شود.

جمع‌بندی مطالب در نخستین مناظره نامزد‌های انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری؛

جلیلی در پایان نخستین مناظره نامزد‌های انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: موضوعات اقتصادی مطرح شد، اما موضوع اصلی این جلسه نقش رئیس‌جمهور و هنر رئیس‌جمهور در اداره کشور است.

وی افزود: نخستین سوالی که مطرح می‌شود این است که اگر برنامه دارید، باید بگویید این برنام چه نتیجه‌ای خواهد داشت. باید از قبل مشخص کنید. هشت سال پیش در همینجا چیز‌هایی گفته شد؛ کدامش انجام شد؟ تحریم دو برابر و دلار چند برابر شد.

جلیلی اضافه کرد: ما می‌گوییم این کار‌ها را خواهیم کرد و به این نتایج خواهیم رسید.

رئیس‌جمهور باید فرهنگ سیاسی غلطی که حاکم است را کنار بگذارد. برخی از این مواردی که به فرهنگ غلط مربوط است را مثال می‌زنم؛ مثلاً اگر می‌گوییم کار باید به نتیجه برسد، با نمایش به نتیجه نمی‌رسد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از موضوعات دیگری که در فرهنگ سیاسی مشکل ایجاد کرده و مانع کار است، بحث تعارفات سیاسی و جناحی و بعضاً سازمانی است که این‌ها را باید رفع کرد.

 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °