زاکانی: راه حل مهار نقدینگی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۴۹۴
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۹
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: حجم نقدینگی بیش از ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومانی به علت پول پرقدرت در کشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 زاکانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت:هم اکنون ۱۱ ابر بدهکار با ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی داریم.

وی ادامه داد: راه حل مهار نقدینگی هضم نقدینگی، اتصال بانک‌ها به یکدیگر و در اختیار قرار دادن نظام مالیاتی در اختیار بانک‌ها است.
 
آقای زاکانی در ادامه صحبت هایش گفت: سال گذشته از ۱۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلاتی که پرداخت شده، دو سوم آن استمهال بوده، یعنی به کسانی پرداخت شده که بدهکار بانکی بوده اند.

او افزود: از آقای همتی سوال شد که ابربدهکاران بانکی چه کسانی هستند و این مفسده‌ها چگونه شکل می‌گیرد؟ بزرگترین اشکال در این بخش به عدم نظارت بانک مرکزی مربوط است. عمده این رقم متعلق به کسانی است که هیچ نقش فعالی در اقتصاد ندارند و در بخش سوداگری و سفته بازی کار می‌کنند.
 
زاکانی: اینکه آقای همتی می‌گوید من پوششی هستم راهبرد ستاد‌های رقیب برای تخریب بنده و حمله به خانواده ام است.

آقای زاکانی گفت: اگر می‌ترسید و می‌دانید که با فساد مبارزه جدی خواهم کرد، این را هم بدانید که با این حرف‌ها از میدان کنار نخواهم رفت.

زاکانی ادامه داد: عواملی، چون مالیات و بیمه مانعی بر سر تولید است که دولت ما این امر را برخواهد داشت
آقای زاکانی افزود: بنده به دنبال خلق ثروت و جهش تولید هستم و این حرف آقای همتی که شما به دنبال توزیع فقر هستید حرف نادرستی است.
تصمیم گیری برای حدود ۹۰ درصد بودجه در مرکز انجام می‌شود

علیرضا زاکانی در پاسخ به سوالی درباره " بومی گزینی و اولویت دادن به اشتغال نیروی انسانی هر استان گفت: از ۱۰۰ درصد بودجه مصوب سالانه، فقط ۱۰ درصد آن سهم استان و شهرستان برای تصمیم گیری است.

آقای زاکانی همچنین گفت: در صورت پیروزی در انتخابات امکانی را فراهم می‌کنیم که نخبگان و شایستگان هر شهرستان محور تحول و تغییر آن شهرستان قرار بگیرند.
سال اول تغییر، سال دوم تحول
زاکانی: کاری که ما خواهیم کرد اینست که دولت را از مقابل ملت کنار برده و در خدمت مردم قرار خواهیم داد.

آقای زاکانی با بیان اینکه به عنوان یک رزمنده در مقابل مفسدان ایستاده ام گفت: برخی محل تحصیل بنده را زیر سوال می‌برند در صورتی که من بجای تحصیل در خارج در داخل کشور کنکور داده و تحصیل کرده ام.
 
متن کامل سخنان راکانی در مناظره
علیرضا زاکانی امروز (شنبه، ۱۵ خرداد) با در نخستین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با محوریت اقتصاد به سوالی مبنی بر اینکه روزانه هزاران میلیارد تومان به حجم نقدینگی افزوده می‌شود و میزان زیادی از این نقدینگی به تحریک تقاضا و افزایش قیمت در بخش‌هایی مانند ارز، طلا، مسکن و خودرو منتهی می‌شود، این در حالی است که بسیاری بنگاه‌های تولیدی در تنگنای مالی و اعتباری قرار دارند؛ برنامه شما برای کنترل این حجم از نقدینگی مخرب و هدایت آن به سمت بخش‌های مولد چیست، پاسخ داد.

وی در ابتدای سخنان خود با انتقاد از اظهارات عبدالناصر همتی، دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: در ظاهر داریم با هم مناظره می‌کنیم، اما دوستان انشا می‌خوانند، اینجا کلاس انشا نیست اینجا وقت پاسخ دادن، وقت مستدل صحبت کردن و وقت راست گفتن است. آقای همتی خیلی زشت است که ما را متهم به دروغگویی می‌کنید، ما که هنوز حرف نزدیم، شما غیب می‌گویید؟ شما غیب نمی‌دانید؛ شما خلاف می‌گویید. سال ۹۸ گفتید FATF هیچ تاثیری در اقتصاد ایران ندارد، چرا به مردم دروغ گفتید؟ همتی می‌گوید اقتصاددان است در حالیکه به نظر من به او باید نوبل شیمی بدهند چرا که پول ملی مملکت را نابود کرده است.

وی افزود: سخن از توزیع فقر می‌گوید، شما فقر را توزیع کرده اید؛ بنده سخن از تولید و جهش تولید می‌زنم. معتقد هستم باید سر مسائل درست حرف بزنیم و به دیگران تهمت نزنید، چون مجبور می‌شویم حقایق بگوییم که اوقات شما و مردم تلخ می‌شود. اگر درباره عدم صلاحیت‌ها حرف بزنید، اگر بنا بود افراد دیگر را تایید کنند، شما نباید اینجا باشید. ۸۵ میلیون نفر مقابل شما قرار دارند و ما پنج یا شش نفر نیستیم. شما ۸۵ میلیون نفر را نابود کردید.

وی ادامه داد: بانک‌ها امکانی ایجاد کرده اند که ما به ازای آن ۱۱ ابربدهکار با ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارند. راه حل ماجرا اتصال بانک‌ها بهم و اطلاعات را در خدمت نظام مالیاتی قرار دادن است که وظیفه آقای همتی و وزیر اقتصاد بود، اما این کار را انجام ندادند.
به گفته این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، خیلی‌ها پول می‌گیرند، بدهکار بانکی هستند و رفتند جای دیگر سود می‌گیرند.

زاکانی در بخش دوم مناظره درباره نقدی به سخنان سایر نامزد‌ها دارد، گفت: من عرضم را با یک گله‌مندی نسبت به آقای همتی آغاز کردم و لازم است در این مکان مستند نسبت به یکدیگر صحبت کنیم که تعرضی نسبت به یکدیگر و همچنین سبب تلخی اوقات مردم نشود.

ابربدهکاران بانکی
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: سوالی که از آقای همتی دارم این است که ابربدهکاران بانکی چه افرادی هستند و این بی‌انضباطی که در بانک‌های مختلف کشور وجود دارد، چرا دقت لازم در این باره صورت نمی‌گیرد و مفسد‌های بانکی از کجا ناشی می‌شود.
وی با بیان اینکه بزرگترین اشکال در این بخش به بانک مرکزی و عدم نظارت این بانک مربوط است، اظهار داشت: در سال گذشته از ۵ هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد سپرده‌های بانکی، هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات داده شده است و از این هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، مبلغ دوسوم به کسانی داده شده است که بدهکار بانکی بودند.
زاکانی اضافه کرد: متاسفانه حجم بالا متعلق به کسانی است که عملاً هیچ نقش فعالی در حوزه اقتصاد نه تنها ندارند بلکه در سوداگری و سفته بازی این کار را انجام می‌دهند. بزرگترین خدمتی که آقای همتی انجام داده است، باید در حوزه پولی و بانکی انجام می‌داده است که متاسفانه ایشان این کار را انجام ندادند.

پول پرقدرت عامل مهم نقدینگی
نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با بیان اینکه عامل مهم نقدینگی در جامعه پول پرقدرتی است که بانک مرکزی به تقاضای دولت چاپ کرده است، گفت: این نقدینگی در بازار چاپ و عرضه شده و با عدم صداقت نزدیک به ۳۴ هزار میلیارد تومان امکان و اعتبار را به دولت آینده حواله کرده‌اند. دولت آقای روحانی در سال ۹۲ از عدم انتقال ارز که به داخل بوده، ما به ازای آن تولید کرده و بدهی آن را برای دولت آینده گذاشته است.
وی با بیان اینکه آقای همتی باید پاسخگو باشد که چرا با این وضعیت و اختلال کشور اداره می‌شود، عنوان کرد: از طرفی دیگر در موضوع ارزش پول ملی، معتقدم جنبه تورمی که جنبه اصلی آن است، موضوع قیمت دلار به صورت منطقی نه دستوری و نه اینکه در جلسه‌ای بگوییم دلار نه۳۸۰۰ تومان و نه ۴۸۰۰ تومان باشد بلکه وسط آن را که ۴۲۰۰ تومان است درنظر بگیرند و صلوات بفرستند. نمی‌شود کشور را اینگونه اداره کرد.
زاکانی در ادامه گفت: اگر اقتصاددانی است، این گونه که شما می‌فرمایید، پس همه ملت ایران از اقتصاد و اقتصاد دانی با این شیوه مطلع هستند و این قدر برای جنابعالی و همکاران شما بالا است که باید به شما جایزه نوبل شیمی اعطا کنند که ارزش پول ملی را به این شیوه نابود کردید.
وی خاطرنشان کرد: معتقدم پارامتر‌های تورمی، پارامتر‌های نقدینگی و پارامتر افزایش پایه پولی، سه پارامتر است که آقای همتی باید پاسخگو باشند که این سه حوزه چگونه کشور دچار رانت شده است.

زاکانی در ادامه این مناظره تلویزیونی به تشریح دیدگاه‌های اقتصادی خود پرداخت و اظهار داشت: از آقای همتی خواهش می‌کنم علمی، دقیق و کارشناسی صحبت کند و تهمت نزنید. اینکه به من می‌گویند پوششی، راهبرد ستاد تخریب علیه بنده، خانواده ام، همسرم و بچه هایم است.
وی خطاب به همتی تاکید کرد: به ما رحم نکردید و حداقل، رعایت انصاف بکنید. اگر می‌ترسید و می‌دانید با مفاسد، معاون رییس جمهوری، مسئولان، وزیر اطلاعات، وزیر نفت، برادر رییس جمهوری، دادستان تهران و رییس دانشگاه آزاد، مدیران قضایی در خصوص کرسنت ناظر به ۲ دوره قبل، فرزند رییس مجمع و دیگران برخورد کردم، بدانید آمدیم حق مردم را بگیریم و با این صحبت‌ها نمی‌توانید ما را از میدان به در کنید.

دنبال جهش تولید و توزیع ثروت هستیم

زاکانی ادامه داد: در حوزه اقتصاد معتقدم اقتصاد و مدیریت به عنوان فوریت، فرهنگ و اجتماع به عنوان اولویت، سیاست و امنیت به عنوان ضرورت و سیاست خارجی مدنظر قرار بگیرد. ابعادی را که دنبال می‌کنم، تک بعدی نیست؛ ناظر به اقتصاد، اصل را بر جهش تولید گذاشتم و در کنار آن، تمرکز زدایی را در حوزه مدیریت پیشنهاد کردم.
وی همچنین به حکمرانی فضای مجازی و دولت الکترونیک به عنوان دیگر برنامه‌های خود برای ریاست جمهوری اشاره کرد و اظهار داشت: مبارزه با دیوان سالاری و مفاسد اقتصادی، هدف اساسی همچنین رشد اقتصادی پایدار و اشتغال زا و بسط عدالت در خلق ثروت و توزیع آن هدفگذاری شده است.
نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: برای جهش تولید، مقررات زدایی و تسهیل در مجوز‌ها را مطرح کرده ایم اکنون ۸۰ درصد مجوز با رانت داده می‌شود. مالیات و بیمه را از مقابل تولید کنار می‌کشیم. همچنین بحث صادرات و توزیع مناسب برای ما اصل است. دولت بزرگترین مانع تولید است و ما از جلوی تولید کنار می‌رویم.
وی بانک را بزرگترین رقیب تولید دانست و گفت: بانک را هم در جهت تولید همراه می‌کنیم.
این نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه برای تولید ۹ پیشران اقتصادی اختیار کرده است، ادامه داد: نفت و گاز و پتروشیمی همچنین زیرساخت‌ها به ویژه ریلی جزو این پیشران هستند؛ اگر فقط روی کریدور جنوب به شمال سرمایه گذاری کنیم سالی ۳۰ میلیارد دلار به نفع مردم است. بخش کشاورزی، روستایی و گردشگری از دیگر پیشران‌های ۹ گانه در نظر گرفته شده است؛ ناظر به این پیشران ها، بنگاه‌های خُرد یعنی در داخل منزل، کوچک و متوسط را فعال می‌کنیم و ما به ازای خلق ثروت، بسته‌های جدی توزیع مناسب ثروت هم داریم.
وی تاکید کرد: پس تهمتی که جناب آقای همتی مبنی بر اینکه ما دنبال توزیع فقر هستیم، رد می‌کنم؛ بنده اصلا دنبال این نیستم، بلکه به دنبال جهش تولید و توزیع ثروت هستم.

در بخش دوم این مناظره اقتصادی این سوال از زاکانی پرسیده شد که بومی گزینی و اولویت دادن به اشتغال نیروی انسانی هر استان در مراکز اداری و تولیدی همان خطه از موضوعات مهمی است که زمینه ساز کاهش بیکاری در استان‌های کشور می‌شود. با افزایش نظارت هر استان، سرمایه اجتماعی را افزایش می‌دهد. در صورت رأی آوردن، رویکرد شما در زمینه بهره گیری از نیروی انسانی هر استان در سطوح مدیریتی و اشتغال در فعالیت‌های تولیدی، خدماتی و اداری هر استان چیست؟
وی با بیان اینکه چهار رویکرد اختیار کرده که یکی از این رویکرد‌ها تحول در عرصه اقتصاد و مدیریت است، پاسخ داد: در این عرصه چهار راهکار و هدف عملیاتی تحت عنوان جهش تولید، حکمرانی فضای مجازی، دولت الکترونیکی و تمرکز زدایی اختیار کرده ام. همچنین جنبی سلبی هم مبارزه قاطع با فساد اقتصادی و اداری است.
زاکانی گفت: سوال مطرح شده، معطوف به تمرکز زدایی است. باز آمایش مجدد ایران اسلامی، هویت دادن به ۴۵۱ شهرستان و تعریف ماموریت درست برای آن، همچنین مقوله عملیات، تلاش و کوشش برای تحول را در قاعده هرم اجتماعی فعال می‌کنیم.

به گفته نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، از ۱۰۰ درصد بودجه و اعتباری که سالانه در بودجه مصوب می‌شود، ۱۰ درصد سهم استان و شهرستان برای تصمیم گیری است، ۱۲ درصد مربوط به ماده ۷۵ قانون محاسبات و الباقی ۷۸ درصد مربوط به طرح‌های ملی است.
زاکانی افزود: متاسفانه برای ۹۰ درصد بودجه‌ها در مرکز کشور تصمیم می‌گیریم. این تحول در حوزه دادن اختیارات به شهرستان ها، توجه به محور قراردادن نخبگان شهرستان‌ها برای تحول و اقدام مناسب، تلاش در جهت انتقال ظرفیت اعتباری به شهرستان‌ها امکانی ایجاد می‌کند که ۴۵۰ نقطه کشور شروع به مسابقه دادن بکنند.
وی گفت: مبتنی بر آن ۹ پیشرانی که در حوزه جهش تولید، اختیار و انتخاب می‌کنیم خوشه‌های متناسب با آن را در بنگاه‌های خُرد، کوچک و میانی تنظیم می‌کنیم؛ همچنین کل کشور را در مسیر تولید قرار می‌دهیم در حالیکه اختیار آن را در قاعده هرم شهرستانی توزیع می‌کنیم.
زاکانی تاکید کرد: امکانی فراهم می‌کنیم که نخبگان هر شهرستان محور تغییر و تحول آن شهرستان باشند و از این فلاکتی که این دولت برای ما ایجاد کرد، با مشارکت مردم و الگوی درست همه جانبه در سال اول، تغییرات را حس کنیم.

در ادامه مناظره مجری برنامه از زاکانی پرسید؛ دیدگاهی وجود دارد که اتکا به درآمد نفتی سبب ناکارآمدی دولت شده است و در سنوات گذشته سبب شکل نگرفتن نظام مالیاتی، ایجاد رانت و ناکارآمدی دولت شده است تا آنجا که برخی معتقد هستند که کشورما بیش از بهره مندی از منبع خدادادی، از آفت‌های آن آسیب دیده است. آیا با این دیدگاه موفق هستید؟ چه برنامه مشخصی برای استفاده از این منبع خدادادی وعبور از اقتصاد مبتنی بر نفت دارید؟
زاکانی در پاسخ به این سوال گفت: اقتصاد ما دولتی است و بالغ بر ۹۰ درصد دولت موثر در اقتصاد است. دولت‌ها در گذشته با پول نفت خود را اداره می‌کردند و دولت آقای روحانی با پول جیب مردم خود را اداره کرد و از تورم ارتزاق کرد.
نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: به همین جهت به جای آقای روحانی و آقای همتی از مردم عذرخواهی می‌کنم. هیچ‌کس در این دولت نه آقای روحانی و نه آقای همتی مسئولیت این دولت را قبول نمی‌کند و نمی‌پذیرد. انگاراین بلایا از فضا بر سر ما آمده است.
وی افزود: ما امروز راهی جزء جهش تولید و استفاده از ظرفیت کشور و خلق ثروت و توزیع آن نداریم. برای چنین کاری باید از مالیات تولید، خدمت و عناصر مختلفی در جامعه که دارای ثروت هستند، باید بتوانیم کشور را اداره کنیم.

۷۲۰ هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی وجود دارد
زاکانی با بیان اینکه در کشور متاسفانه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی وجود دارد، گفت: همچنین امروز ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی وجود دارد که در مجموع ۷۲۰ هزار میلیارد تومان مالیات است.
وی ادامه داد: ۹ درصد مشاغل، ۹ درصد مالیات را به خود اختصاص می‌دهند و ۳۷ درصد جی دی پی و تولید ناخالص ملی را از حوزه مشاغل صادر می‌شود. اگر دقت کنید متوجه می‌شوید به
جای ۹ درصد باید حدود ۳۷ درصد مشاغل را در نظر بگیریم؛ ولی آنچه امروز از مشاغل مالیات می‌گیریم، یک‌پنجم یا یک چهارم دریافت مالیات از مشاغل است.
نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه باید مسیر دولت اصلاح شود اظهار داشت: دولت باید دست خود را در جیب مردم نکند و دولت باید با اقتصاد سالم این مسیر را دنبال کند. برنامه‌ام چندجانبه است و برنامه تک‌بعدی اقتصادی به درد نمی‌خورد.
زاکانی ادامه داد: برنامه من اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، مدیریتی، سیاسی امنیتی و سیاست خارجی است و همه این‌ها فوریت آن اقتصاد است و در اختیار اقتصاد قرار می‌گیرد.

۷۰ درصد اقتصاد امروز دانش‌بنیان است
وی با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد اقتصاد امروز دانش بنیان است، اظهار داشت: اقتصاد امروز وابسته به تعلیم و تربیت، وابسته به مدارس و دانشگاه‌ها است و امروز ما بسته جامعی آماده کردیم و آنچه در این بسته مهمه، این است که ما با مفاسد اقتصادی و مفاسد اداری و بروکراسی با اشد مجازات برخورد کنیم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در بخش پایانی سخنان خود در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اقتصاد، تاکید کرد: به عنوان یک رزمنده، جرمم این است از طریق عناصری که تخریب می‌کنند، در مقابل مفسدان ایستاده ام. تنها جرم انتصابی بنده، مبارزه با فساد، فقر و تبعیض است.
وی گفت: اتهاماتی مثل آوردن ۲ تجدید در دیپلم به بنده می‌زنند که مایه خجالت است. بعد از ۱۵ روز که از بازگشتم از جنگ می‌گذشت، خودم رفتم و امتحان دادم و ۲ تجدید در دیپلم آوردم یا می‌گویند یک ترم مشروطی داشتم. ۱۱ ماه با ماشین مسافرکشی می‌کردم در حالیکه ازدواج کرده بودم. این‌ها چیز‌هایی است که آدم را می‌آزارد.
زاکانی با بیان اینکه در دانشگاه علوم پزشکی تهران تحصیل کرده است، اظهار داشت: اگر شما در خارج تحصیل کرده اید و به کشور بازگشته اید، بنده در کنکور شرکت کردم. رزیدنت شدم و به خاطر معلولیت دستم، در رشته پزشکی هسته‌ای تحصیل کردم.
وی خطاب به همتی تصریح کرد: اگر می‌دانید، نگویید؛ اگر نمی‌دانید، بدانید که دیگر نگویید. مایه خجالت است. به من می‌گویند نامزد پوششی که امیدوارم این بار آخر باشد این موضوع را به من می‌گویید. اگر بنا باشد کسی پوششی باشد، شما اصلی‌ترین نامزد پوششی هستید که آمده اید هشت سال دولت را پوشش بدهید.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری، افزود: مردم دارند می‌بینند و لمس می‌کنند، قرار بود ابتدا قرارگاه اقتصاد مقاومتی فعال شود، اما قرارگاه مرغ تاسیس کردید.

وی با اشاره به بحث نهاده ها، گفت: در بحث نهاده ها، یکی از متهمان، آقای همتی است. بی تدبیری ایشان، مرغ را به ۳۵ هزار تومان رساند؛ البته دیگران هم در این گرانی نقش داشتند، اما ایشان هم حضور داشت.

سال اول تغییر، سال چهارم تحول
زاکانی در بخش پایانی سخنان خود و در جمع‌بندی خطاب به مردم خاطرنشان کرد: مردم، یادتان هست گفتند رکود و کرونا را رد کردیم؟ رونق اقتصادی ایجاد شد؟ چرا با مردم بازی می‌کنید؟ مردم صداقت، عُرضه و دانش می‌خواهند.
وی گفت: ۱۰۲ هزار میلیارد تومان پول چاپ کردید و در بازار ریختید، پدر مردم را در آورده اید، شما یک کاندیدای معمولی هستید؟ بگذریم آقای همتی. شما با استقلال بانک مرکزی و قانونی که در مجلس هست، موافق هستید؟ اگر موافق هستید، رسماً بگویید تا من هم بگویم در مجلس چه گفته اید.
نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: تنها کاری که ما می‌کنیم، دولت را از جلوی ملت کنار می‌کشیم و در خدمت مردم قرار می‌دهیم. بانک را در خدمت تولید و بازار سرمایه را خط تلاش اصلی سرمایه گذاری در کشور قرار می‌دهیم؛ همچنین برای آن، منابع و عناصر توسط ملت تامین می‌شود.

به گفته وی، دولت (او در صورت پیروزی در انتخابات)، خود را پشتیبان بازار سرمایه می‌داند نه اینکه دست در جیب مردم بکند.

زاکانی گفت: وزیر اقتصاد اعلام کرد دولت سال گذشته ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از سرمایه مردم برداشته است. آقای روحانی به چه حقی، پول مردم را برداشته است؟ مسیر غلط گذشته و امروز باید اصلاح شود. ملت همگی باید به میدان تغییر و تحول بیایم و بدانیم خودمان را باید اصلاح کنیم.

وی تصریح کرد: توقع من این است وعده‌های مختلف ندهیم و به ملت بگوییم قرار است چکار کنیم. در دولت بنده، سال اول تغییر و سال چهارم تحول را مشاهده می‌کنیم.

اولین مناظره میان نامزد‌های انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری امروز شنبه ۱۵ خرداد از ساعت ۱۷ آغاز و حدود ساعت ۲۱ تمام شد.

مناظره‌های نامزد‌های سیزدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهور از شبکه خبر و شبکه یک سیما پخش شد و همزمان با تلویزیون، رادیو ایران و رادیو انتخابات همچنین در فضای مجازی تلویبیون هم این برنامه‌ها را تقدیم علاقه‌مندان کرد.

موضوع پرسش‌های نخستین مناظره زنده تلویزیونی نامزد‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، مباحث اقتصادی بود. بر اساس مصوبه کمیسیون تبلیغات نامزد‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، دومین و سومین مناظره نامزد‌های انتخابات روز‌های سه‌شنبه ۱۸ خرداد و شنبه ۲۲ خرداد برگزار می‌شود. همچنین مدت تعیین شده برای مناظره، ۳ ساعت اعلام و مرتضی حیدری مجری مناظره‌های انتخاباتی است.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات ششمین دوره شورا‌های اسلامی شهر و روستا، اولین میان‌دوره‌ای یازدهمین مجلس شورای اسلامی (برای ۱۱ حوزه انتخابیه؛ آستانه اشرفیه، تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، تفرش، بهار و کبودرآهنگ، گچساران و میانه و برای شش کرسی مجلس شورای اسلامی) و دومین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری (برای ۴ حوزه انتخابیه؛ تهران، خراسان رضوی، قم و مازندران) برگزار خواهد شد.

سعید جلیلی، محسن رضایی میرقائد، سید ابراهیم رئیس‌الساداتی مشهور به رییسی، علیرضا زاکانی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلی‌زاده و عبدالناصر همتی هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری هستند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °