بانک‌ها عامل اصلی تورم و رشد نقدینگی هستند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 02 تير 1400
کد خبر : ۸۱۸۵۰۲
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۳
به نظر یک کارشناس اقتصادی
کارشناس اقتصادی گفت: یکی از عواملی اصلی رشد نقدینگی وام هایی است که بانکها بدون پشتوانه سپرده و با چاپ پول می دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 رسول بخشی دستجردی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این که علت العلل مشکلات کشور رشد نقدینگی است گفت: عامل دیگر رشد نقدینگی، سودی است که بانک‌ها به سپرده‌ها می‌پردازند.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که نقدینگی را باید از بیرون بانک مرکزی کنترل کرد نه از پشت میز بانک مرکزی افزود: اصلاح ساختار بودجه چیز خوبی است، اما ابر مشکل نقدینگی را باید حل کرد باید کاری بکنیم که که تقاضای مردم برای وام گرفتن کم شود و باید بتوانیم طی سلسله اقداماتی سود سپرده بانکی را کاهش دهیم.

بخشی دستجردی با بیان این که قطعا می‌توانیم ظرف ۴ سال تورم را کنترل کنیم گفت: ما باید یک اف‌ای تی اف داخلی داشته باشیم باید همه بازار‌های موازی با تولید را از کار بیندازیم.

او گفت: عدد نقدینگی به ۳ هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و این رقم طی ۳ سال آینده ۲ برابر خواهد شد.

این کارشناس تاکید کرد: در طول هزار و ۸۰ روز آینده متوسط رشد روزانه نقدینگی ۳ هزار میلیارد تومان می‌شود و این مسئله بسیار بزرگی است.

رویا طباطبایی یزدی دیگر کارشناس مهمان برنامه هم مهمترین عامل تورم را رشد نقدینگی، بعد از آن انتظارات تورمی، کاهش رشد اقتصادی و افزایش نرخ ارز دانست.

رسول بخشی دستجردی با بیان این که ما سال‌هایی را داشته ایم که نرخ تورم یک رقمی بوده گفت: با کنترل رشد پول و نقدینگی و رشد تولید ناخالص ملی و ثبات نرخ ارز می‌توانیم نرخ تورم را تک رقمی کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °