قیمت گذاری دستوری جواب نمی دهد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 24 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۵۵۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: معنی ندارد کشوری که تولید کننده مواد اولیه است در تأمین خوراک کارخانه‌ها دچار مشکل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای قاضی زاده هاشمی در حاشیه ضبط برنامه انتخاباتی اش در رادیو در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: صنایع پتروشیمی ۸۰ هزار شغل ایجاد می‌کند این در حالی است که متأسفانه ۲۵ درصد بخش بالادستی پتروشیمی بیکار مانده است.
وی گفت: در حالی که هر تن صادرات این محصول ۴۵۰ دلار برای کشور ارزآوری دارد، اما وقتی همین ۴۵۰ دلار را بخواهیم به عنوان محصول پتروشیمی وارد کنیم هزار و ۶۰۰ دلار باید به ازای هر تن پرداخت کنیم.
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: درست است که حدود ۱۳ میلیارد دلار پتروشیمی صادر می‌کنیم و ۵ میلیارد دلار هم این محصول وارد می‌شود، اما اگر آن ۲۵ درصد بخش بالادستی پتروشیمی راه اندازی شود دیگر نیازی به واردات این ۵ میلیارد دلار هم نیست چرا که خودمان بی نیاز می‌شویم و حتی می‌توانیم همان میزان را هم صادر کنیم.
آقای قاضی زاده هاشمی قیمت گذاری دستوری در صنعت پتروشیمی را روشی نادرست دانست و گفت: از آنجا که در قیمت گذاری دستوری بین داخل و خارج کشور تفاوت قیمت ایجاد می‌شود بنابر این بانک مرکزی هم از صادرات آن پشتیبانی می‌کند چرا که می‌خواهد مشکل تأمین ارز کشور را حل کند، اما اگر قیمت‌ها واقعی شود و مابه التفاوت قیمت به صورت یارانه به مصرف کننده نهایی برسد در این صورت صادر کننده مختار است که بخواهد محصول را بفروشد یا در داخل دوباره سرمایه گذاری کند.
وی همچنین بر ضرورت اصلاح سیاست مالیات بر محصولات صنایع مهم کشور همچون پتروشیمی تاکید کرد و افزود: نباید اجازه داد مواد اولیه یا میانی که نقش اصلی در زنجیره تولید دارد به راحتی از کشور خارج شود بلکه باید در زمان صادرات آن‌ها مالیات وضع شود، اما می‌توان محصول نهایی را از مالیات معاف کرد چرا که در این صورت برای صادر کننده هم ارزش پیدا می‌کند در داخل کشور هم روی پتروشیمی سرمایه گذاری کند و پس از آن محصول را تولید نماید و به عنوان محصول نهایی که معاف از صادرات است، صادر کند.
سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی (در حاشیه ضبط برنامه تبلیغاتی در رادیو فرهنگ): متاسفانه روند مناظره همچون دیگر مناظره‌های پیشین جلو رفت و همان اتفاقات تکرار شد. وی درباره نمره به خود در مناظره ها هم گفت:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °