هنر هماهنگی میان بانک مرکزی، بورس و بیمه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 30 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۸۵۶۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۲
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر ضرورت ثبات بازار سرمایه، هنر رئیس جمهور را ایجاد هماهنگی میان بانک مرکزی با بورس و بیمه مرکزی دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای سعید جلیلی در برنامه رئیس جمهور و جوانان شبکه سوم سیمای رسانه ملی در پاسخ به پرسشی در خصوص برنامه دولتش برای رفع مشکل بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه بازاری است که مسئولیت افزایش تولید کشور را برعهده دارد، اما چرا در این بازار و اقتصادمان با مشکل مواجه ایم، چون پول بیشتر از کالا تولید شده است.
وی افزود: در ۴۷ سال گذشته پول کشورمان حدود ۴۲ هزار برابر افزایش یافته، اما کالا و تولید ملی ۱/۷ برابر افزوده شده است البته برخی آن را کمی بیش از این یعنی ۵ برابر می‌دانند، اما به هر حال فاصله این رقم با فاصله ۴۲ هزار برابری از پول ملی خیلی زیاد است.
آقای جلیلی افزود: وقتی که پول این قدر افزایش یابد و تولید افزایش نیابد مشکلاتی مانند تورم ایجاد می‌شود، اما راه حل چیست؟ افزایش تولید.
وی گفت: هدف اصلی بازار سرمایه، افزایش تولید است و باید بر این مبنا باشد اگر بازار سرمایه را دوباره تبدیل کنیم به بازاری برای سفته بازی و سوداگری، اما حتما نتیجه لازم را نخواهیم گرفت.
نامزد ریاست جمهوری افزود: اگر می‌خواهیم بازار سرمایه و بورس ثبات لازم را پیدا کند باید میان بازار سرمایه، بازار پول و بیمه هماهنگی باشد.
آقای جلیلی در بخش مقدماتی اظهاراتش در این برنامه گفت: به عنوان فردی که در دوره جوانی و نوجوانی ام با انقلاب و دفاع مقدس هم زمان بوده است بسیار خوشحالم که با نسل جوانی مواجهه ایم که با همان روحیه و انگیزه برای جهش ایران تلاش می‌کند.
وی افزود: ما فکر می‌کنیم شما جوانان می‌توانید نقش بسیار مهمی برای ایران داشته باشید و آینده از آن شماست. امیدوارم همان طور که جوانان در عرصه‌های مختلف اعم از دوران انقلاب، دفاع مقدس و پس از آن موفقیت‌های بزرگی کسب کرد همواره از ظرفیت‌ها و ایفای نقش جوانان بهره‌مند باشیم.
آقای جلیلی گفت‌: دشمن دوست داشت که دهه شصت تکرار نشود، اما در دهه ۹۰ جوانانی را دید که در عرصه‌های مختلف نقش آفرینی کردند و حججی‌ها دوباره ظاهر شدند و در عرصه‌های علمی نیز موفقیت‌های بزرگی شکل گرفت.
نامزد ریاست جمهوری اظهار امیدواری کرد: همان طور که در ۴۰ سال گذشته؛ جوانان موتور حرکت کشور بودند در آینده کشور نیز بتوانند این مسیر را دقت و پرشتاب ادامه دهند.
بی عدالتی اقتصادی نباید شکل بگیرد
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در موضوع‌های اقتصادی باید نگاهی داشته باشیم که زمینه‌های بی عدالتی نتواند شکل بگیرد. آقای سعید جلیلی با بیان اینکه یکی از شعار‌های انقلاب اسلامی عدالت و کاهش فاصله طبقاتی و تبعیض است، افزود: در این زمینه باید دو کار انجام شود و آن این است که امکانات کشور را به خوبی توزیع کنند و به خوبی برای اقشار جامعه توزیع کنند و نباید فقط شهر تهران را ببینند یعنی در همه ایران و هر کسی که در سیستان و بلوچستان و خوزستان و هر جایی که هست باید برای آن‌ها برنامه ریزی لحاظ شود.
وی با بیان اینکه در کشور ما متأسفانه امروز فاصله طبقاتی چشمگیری را شاهدیم، گفت: در بعضی شاخص‌ها حتی در بین استان‌های کشور هم باید عدالت مورد توجه قرار گیرد و موضوعات اقتصادی رئیس جمهور باید نگاهی داشته باشد که زمینه‌های بی عدالتی و فقر و شکاف طبقاتی شکل نگیرد.
نامزد ریاست جمهوری افزود: الان بانک‌های ما مثلاً دارند تسهیلات می‌دهند و این خیلی بد است که ۵۰ درصد مردم تسهیلات دریافت نکنند یا ۹۰ درصد تسهیلات فقط به ۱۰ درصد داده شود که باید طرح‌های جدی داشته باشیم و جلوی این رویه‌ها گرفته شود و در بعضی موضوعات در زمان کوتاه مدت این کاهش فاصله طبقاتی را مردم احساس کنند.
آقای جلیلی گفت: مثلاً طرح برخورداری مردم از سهم شان در مصرف انرژی باید مورد توجه قرار گیرد و آن چیزی که دردناک است این است که برخی دهک‌های جامعه دچار مشکل حتی در تغذیه هستند که باید سهم مساوی برای این قشر در نظر گرفته شود.
وی افزود: ما بر این اساس یک طرح سبد غذایی را تبیین کردیم که با آن هر فردی که باید در روز ۲ هزار و ۵۰۰ کیلو کالری غذا به او برسد این مقدار غذا را تأمین می‌کنیم و طرح دیگر ما این است که وقتی می‌گوییم نباید این فاصله طبقاتی باشد فقط غذا و انواع سوخت نیست، حتی در بخش سفر و تفریح از امکاناتی که امروز در اختیار دولت است باید استفاده شود که البته این امکانات که در حوزه مسافرتی و سیاحتی در اختیار دولت است قابل توجه است و اگر این‌ها در اختیار مردم قرار بگیرد می‌توان با آن ۵۰۰ هزار زوج را در سال ۵ روز سفر رایگان ارائه کرد که البته شرح مفصل این طرح‌ها را مردم می‌توانند در شبکه تلویزیون ببینند.
فرصت جوان و فضای مجازی
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: جوان و فضای مجازی هر دو یک فرصت اند و دولت باید برای آن‌ها برنامه داشته باشد در آن صورت جوان می‌تواند یک افسر قوی در جنگ نرم باشد و شما شاهد هنرنمایی او باشید.
آقای سعید جلیلی در ادامه برنامه رئیس جمهور و جوانان شبکه سوم سیمای رسانه ملی در پاسخ به سوالی در زمینه مهیا نبودن شرایط برای جوان علاقمند به شعر، ادبیات، سینما، تئاتر و موسیقی افزود: جوانان کمک جدی به انقلاب و دفاع مقدس کردند، جوان یک نیروی بالنده و ارزشمندی است برای شکوفایی هنر در شکل سلبی و ایجابی آن.
وی گفت: اگر شما هویت را برای او تهیه نکنید و بستر مهیا نباشد جوان به موضوعات پرتی کشیده می‌شود.
نامزد ریاست جمهوری افزود: من امروز به جوانان می‌گویم شما فرصت بی بدیل در اختیار دارید که این فرصت در سی سال پیش در اختیار جوانان نبود و آن فرصت مجازی و فناوری ارتباطی است.
آقای جلیلی در زمینه فارغ التحصیلان کشاورزی که برای اشتغال دچار مشکل هستند، گفت: ۱۰ سال از بهترین عمر یک جوان صرف علم آموزی و دانش می‌شود تا از دانشگاه فارغ التحصیل شود حال بعد از این مدت اگر شغل مناسب با تحصیل او وجود نداشته باشد احساس خسران می‌کند.
وی افزود: این برای دولت فرصت مناسبی است تا از دانش آموختگان بخش کشاورزی بهره ببرند، چون کشور ما دارای خلاء کشاورزی است.
نامزد ریاست جمهوری ادامه داد: ۸۰ تا ۸۵ درصد دانه‌های روغنی وارداتی است این در حالی که زمین‌های کشاورزی برای کشت دانه‌های روغنی داریم.
آقای جلیلی گفت: فارغ التحصیلان رشته کشاورزی می‌توانند به کمک دولت بیایند، چون امروز در علم کشاورزی پیشرفت‌های جدی صورت گرفته که می‌تواند تولید محصول را چند برابر کند.
وی در پاسخ به سوال یکی از شهروندان استان فارس مبنی بر تعطیلی کارخانجات صنعتی این استان افزود: در هشت سال گذشته ۲۴ جلسه با اصناف داشتم و در ۱۲۰ سفر به ۳۱ استان کشور بازدید‌هایی از شهرک‌های صنعتی داشتم بسیاری از صنایع با ظرفیت پایین کار می‌کنند و یا متأسفانه تعطیل شدند که این موضوع کم شدن اشتغال و تولید را به همراه دارد که همه آن‌ها باید بررسی شود.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در سفر به استان‌های مختلف و جلسات با اصناف به ۱۷ مشکل اساسی رسیدیم که باید برطرف شود به طور مثال مشکل تأمین مالی یکی از مشکلات صنعت است در حالی که روزانه بانک‌ها ۲ هزار میلیارد تومان خلق پول می‌کنند و کارخانجات مشکل کمبود نقدینگی دارند.
آقای جلیلی افزود: این پول‌ها باید روانه تولید شود.
جلیلی در حاشیه برنامه رئیس جمهور و جوانان در جمع خبرنگاران گفت: برنامه‌ای که اثبات کند کشور را نه فقط اداره بلکه جهش پیدا کند، ارائه کردیم.
سعید جلیلی افزود: در مناظره سعی کردیم آنچه برای جهش کشور موثر است را متناسب با سوالات پاسخ دهیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۵۹°    ۱۲.۹۹°