بررسی دو گزارش‌درباره ایران در شورای حکام
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 07 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۸۵۶۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۹
نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی اعلام کرد: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه به بررسی دو گزارش درباره ایران می‌پردازد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین اعلام کرد: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه ( ۷ ژوئن) به بررسی دو گزارش درباره ایران می‌پردازد.

او در پیامی در حساب کاربری توئیتر خود نوشت:«شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۷ ژوئن به بررسی دو گزارش می‌پردازد که چندان برای ایران مطلوب نیست، اما پیش بینی می‌شود اتفاق خاصی رخ ندهد. همه متوجه شده‌اند که دخالت در مذاکرات هسته‌ای در وین جایز نیست.»

روز گذشته نیز خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک نوشته بود که کشور‌های غربی در نشست آتی شورای حکام آژانس علیه ایران قطعنامه‌ای صادر نخواهند کرد.

در آخرین جلسه سه ماهه شورای حکام، سه قدرت اروپایی با حمایت آمریکا پیش نویس قطعنامه‌ای را در انتقاد از ایران تهیه کردند اما به دلیل گفتگو‌های جدید رافائل گروسی، رئیس آژانس انرژی هسته‌ای آن را به طور رسمی ارائه ندادند.

گفتگو‌های غیرمستقیم بین ایران و آمریکا درباره بازگشت هر دو کشور به توافق هسته ای هفته آینده از سر گرفته می‌شود. اما سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با ابراز نگرانی شدید از گزارش روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای گفت درباره توافق هسته ای و بازگشت آمریکا و ایران به این توافق هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

نشریه پولیتیکو هم دو روز پیش در گزارشی به موانع باقی مانده بر سر راه احیای توافق هسته‌ای ایران و مذاکرات وین پرداخت و نوشت مذاکره کنندگان دور پنجم را با برخی مناقشات به پایان رسانده و به کشور‌های خود بازگشته‌اند.

پولیتیکو از جمله موانع موجود را اختلاف در مورد سرنوشت سانتریفیوژها، دسترسی به سایت‌های هسته‌ای و موضوع رفع تحریم‌ها از ایران عنوان و ادعا کرد که مذاکره‌کننده های آمریکایی و اروپایی می‌خواهند بندی را به این پیش نویس برای مذاکره پس از توافق، در مورد برنامه موشکی ایران اضافه کنند.

این نشریه به نقل از دو مقام حاضر در مذاکرات کنونی وین اعلام کرد آن‌ها انتظار ندارند در حالی که این موانع وجود دارد نشست‌های آژانس دلیلی بر انحراف مذاکرات از مسیر اصلی خود شود، زیرا آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که شورای حکام از تصویب قطعنامه علیه ایران خودداری کند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۵۹°    ۲۷.۹۹°