مهرعلیزاده: باید از برجام حراست کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۸۶۳۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۰
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید از برجام حراست و در جهت زنده کردن آن با شیوه‌های دیپلماتیک تلاش کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محسن مهرعلیزاده، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نشست خبری گفت: مردم هیچ وقت حل مشکلات را به پای دولت نمی‌نویسند.
 
وی افزود: مردم وقتی که ناامید شوند، اعتماد نکنند و اطمینان آنها از توانمندی مدیران نظام در هر رده‌ای و قوه‌ای سلب شود، دود آن به چشم کل نظام و کل مجموعه می‌رود و علاقه و اعتماد و همکاری در مردم برای رفع مشکلات از بین می‌رود.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اکنون ادامه این پمپاژ ناامیدی به نقطه‌ای رسیده که در چینش نامزد‌های انتخابات خود را نشان داد.
 
مهرعلیزاده افزود: البته مردم ایران نشان داده‌اند در مقاطع مختلف با هوشیاری، دقت و مراقبت از کیان کشورشان، مبانی فکری شان، گذشته و هویت ایرانی شان دفاع می‌کنند و جا‌هایی اقداماتی از خود نشان دادند که برعکس این محاسبات و طراحی‌ها نتیجه داده است.
 
وی بیان کرد: ما در جریان ۱۳۷۶ و سال ۹۲ و ۹۶ هم همین اوضاع را داشتیم و عجیب است که از این اشتباهات درس نمی‌گیرند و فکر می‌کنند با انبوهی از کار‌های تبلیغاتی که از دو سال پیش شروع کرده و انبوه تبلیغات در دو ماه گذشته و دوران تبلیغات، باز هم می‌توانند این اراده را تحمیل کنند.
 
مهرعلیزاده افزود: اگر شعار انقلاب استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود که هست، بر استقلال و آزادی مردم و استقلال کشور و بر جمهوریت نظام و اسلامیت آن تاکید می‌کنیم.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: جمهوریت یعنی اعمال نظر مردم بر اراده جمع و اگر گروه و تفکری به هر وسیله با هر زمان بندی و با هر طراحی و مهندسی بخواهد جلوی حرکت جمهور مردم را در چارچوب قانون اساسی برای پیشبرد کشورشان بگیرد محکوم به شکست است.
 
وی با اشاره به شرایط کشور در دوران اصلاحات گفت: ممکن است حرکت کُند شده باشد، اما حرکت ایرانیان هرگز به عقب نرفته است.
 
مهرعلیزاده افزود: امروز جز دوران آقای خاتمی و اصلاحات که یک دوران بسیار شکوفا و مشخص و تعریف شده بود و هیچ کس هم در تاریخ نمی‌تواند آن را انکار کند، بیش از دو دهه است که ما مسئله اقتصادی داریم.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ممکن است عده‌ای از روی بغض و کینه مسائلی را مطرح کنند، اما به هر حال شاخص‌ها نشان می‌دهد تنش ایران با دنیا در حد صفر یا کم بوده است، تنش‌های داخلی در حد صفر، تبلور اراده مردم در امور در حد بسیار بالا، فعالیت‌های نهاد‌های اجتماعی و NGO‌ها در حد بالا، نقش مردم در صحنه آرایی روزمره زندگی خود در حد بالا بوده است.
 
مهرعلیزاده گفت: نرخ ارز از روزی که دولت آقای خاتمی شروع شد نزدیک به ۵۰۰ تومان بود و روزی که رفت ۸۰۰ تومان بود و یک شبه سه یا چهار برابر نشد، قیمت‌ها کنترل شده، مردم راضی، با همسایه‌ها و با دنیا در تعامل بودیم.
 
وی افزود: دولت مجموعه سالمی بود، اما بعد از آن ما مشکلات وحشتناکی دیدیم که هنوز هم ادامه دارد.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: من قصد تخریب یا حمایت نکردن از دولت فعلی را ندارم، اما وضعیت اقتصادی امروز علی‌رغم همه این امکانات ناشی از یک بی‌برنامگی، به هدر رفتن ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی در ۷ سال و ناشی از وجود نداشتن برنامه منظم اقتصادی است.
 
مهرعلیزاده افزود: چندین سال است که مقام معظم رهبری اسامی سال‌ها را به نام تولید داخلی، افزایش تولید داخلی، جهش تولید داخلی، نامگذاری کرده و بر آن تأکید می‌کنند و امسال هم رفع موانع تولید را اعلام کردند.
 
وی گفت: کسانی که در زمینه اقتصادی هیچ تجربه‌ای ندارند و امروز در این شرایط سخت اقتصادی می‌خواهند کشور را تحویل بگیرند، چه می‌کنند؟
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آنهایی که می‌خواهند در یک شب یا دو شب بازار بورس را درست کنند، آنهایی که می‌خواهند فساد را یک شبه ریشه‌کن کنند، اصلاً از مفهوم کمی اقتصاد چیزی را بلد هستند؟ بعضی‌ها ممکن است استاد دانشگاه باشند در زمینه اقتصاد، اما صرف استاد دانشگاه بودن نمی‌تواند شما را یک شبه عملگرا و برنامه محور کند.
 
وی اضافه کرد: بیایید واقع‌بین باشیم حاکم کردن سیاست‌ها و تفکرات سیاسی خود بر شئون زندگی مردم در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی را کنار بگذاریم که همین موجب بدبختی ما شده است.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: باید از هر امکانی برای حفظ جمهوریت نظام جمهوری اسلامی بهره‌برداری کنیم تا رأی مردم به عنوان تعیین کننده محوری برای خود مردم و کشور باشد.

مهرعلیزده گفت: همه می‌دانیم حضور و نقش مردم برای تعیین سرنوشت می‌تواند وجهه جمهوریت نظام را بیش از پیش نشان داده و تثبیت کند. همه مردم می‌آیند تا سرنوشت خود را به دست فردی بدهند که با انتخاب همکاران مناسب براساس یک طرح نامه مدون و علمی فراخور آنچه که خواست مردم هست، آینده کشور را بسازند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ضمن ابراز تاسف از اینکه شرایط به گونه‌ای رقم خورد که فضای سردی برای حضور مردم در انتخابات رقم خورد و آن هم دلایل متعددی در چندین سال گذشته داشت، بیان کرد: رد صلاحیت‌های نامزد‌های یک جناح و از طرف دیگر چیدمانی که از طرف نامزد‌های جناح دیگر صورت گرفت بر سرمای انتخابات افزود، عده زیادی از این مطلب نگران نشدند و مردم بیش از پیش درخصوص اینکه بخواهند موجودیت خود را نشان دهند، تردید بیشتری برای آنها ایجاد شد.
 
مهرعلیزاده افزود: ما باید از هر امکانی برای حفظ جمهوریت نظام جمهوری اسلامی بهره‌برداری کنیم تا رأی مردم به عنوان تعیین کننده محوری برای خود مردم و کشور باشد.
 
وی ادامه داد: این مستلزم این است که در جریان این رقابت نابرابر شرایطی فراهم شود تا مقداری مردم احساس کنند که اگر پای صندوق بیایند رأی و نظر آنها به نحوی خواهد بود که موثر واقع می‌شود و احساس کنند با حضورشان خواهند توانست آینده خوبی برای کشور رقم بزنند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: من می‌گویم که کار‌های بسیار خوبی را می‌توانستند انجام دهند که موفق به انجام آنها نشدند ولی نمی‌گویم که نتوانستند یا نخواستند در بسیاری از جا‌ها اجازه ندادند که کار‌هایی انجام دهند.
 
مهرعلیزاده افزود: من بدون اینکه بخواهم دفاعی از بخشی از کار انجام دهم، در مجموع می‌خواهم این را بیان کنم که عزم و اراده‌ای بود که فاصله مردم با دولت و حتی متاسفانه با مجموعه حاکمیت را هرچه بیشتر کنند و ناامیدی را هر چه بیشتر به جامعه پمپاژ کنند.
 
وی با بیان اینکه برنامه‌های خود را در سه کتاب منتشر کرده‌ام، گفت: برنامه‌های اقتصادی من بر اساس یک الگوی حکمرانی اقتصادی دقیق و از روی تجربه نوشته شده است.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: وضعیت اقتصادی امروز علی‌رغم امکانات، ناشی از بی برنامگی‌هایی است که از بیش از ۱۶ سال پیش آغاز شده بود.
 
وی با اشاره به اینکه اداره امروز کشور یک حکمرانی اقتصادی است و هرکسی از این مسئولیت برنمی آید، گفت: من در ۴۲ سال اخیر در حوزه‌های مختلف فعالیت و کار اجرایی کرده‌ام.
 
مهرعلیزاده بیان کرد: این دیدگاه با برداشتن رانت و محوریت پشتکار، اقدامات اجازه له شدن گروهی از مردم زیر چرخ اقتصاد را نخواهد داد.
 
وی در خصوص انتشار برخی خبر‌ها مبنی بر صحبت آقای رئیسی با مهرعلیزاده در زمان استراحت بعد از مرحله نخست مناظره مبنی بر اینکه اگر اجل شما همین الان برسد، درباره این دروغی که گفتید، چه می‌کنید که مهرعلیزاده در پاسخ گفته که دوستان ستاد نوشتند و من خواندم، گفت: مطرح کردن این مسائل، از ذهن افسانه‌گرا بر می‌آید.

مشکل گرانی با بگیر و ببند‌ها حل نمی‌شود
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه نفس تلاش برای اینکه گرانی از بین برود، خوب است، گفت: بگیر و ببند‌ها برای از بین بردن گرانی پاسخ نداده و نخواهد داد.
 
مهرعلیزاده افزود: همواره از بعد از انقلاب، در تلویزیون اخبار برخورد با گرانفروشی را می‌شنیدم ولی هیچ وقت این روش‌ها مشکل را حل نکرد و به این شکل حل نخواهد شد. 
 
وی بیان کرد: باید روش‌های توزیع را به شکلی سامان دهیم که امکان گرانفروشی از بین برود و در حوزه قیمت‌گذاری و کنترل قیمت‌ها باید روش‌هایی در پیش بگیریم که شرایط چند قیمتی را از بین ببرد تا فروشنده نخواهد کالایش را به امید گران‌تر فروختن در آینده، احتکار کند.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید به شکلی برنامه ریزی کنیم که تأمین با نیاز مطابقت داشته باشد. 

مهرعلیزاده ادامه داد: اکنون در جا‌هایی تأمین به اندازه نیاز است، اما متاسفانه روش‌های تأمین به گونه‌ای است که با وجود برنامه ریزی‌هایی که انجام شد، میوه شب عید با چند برابر قیمت به دست مردم رسید.
 
وی افزود: سامان دادن به این مسائل، روش‌های دقیق و صحیحی می‌خواهد و علاوه بر این، کنترل این امر را هم باید به نهاد‌های عمومی بسپاریم. اینکه چندین نهاد و دستگاه در قوه مجریه و قضائیه را مامور تحقق توزیع مناسب و مبارزه با گرانفروشی کنیم درست نیست.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر لزوم ساماندهی مسیر توزیع گفت: ما در کشور کمبود نداریم، بیشتر غیرعلمی بودن شیوه‌های توزیع را شاهد هستیم که منجر به شرایط موجود شده است.

 
 برجام سند افتخار است
 
مهرعلیزاده درباره برجام گفت: برجام سند افتخاری برای دستگاه دیپلماسی ایران حداقل در دهه‌های اخیر بود و کار بسیار ارزشمندی انجام شد.
 
مهرعلیزاده با بیان اینکه باید از برجام حراست و در جهت زنده کردن آن با شیوه‌های دیپلماتیک تلاش کنیم، افزود: با حفظ برجام خواهیم توانست شرایطی را فراهم کنیم که دارایی‌های بلوکه شده ایران به کشور برگردند.
 
وی بیان کرد: تا زمانی که درباره برجام و سایر توافقات بین‌المللی با رقبا و مخالفانمان در دنیا کنار نیاییم، نخواهیم توانست به این زورگویی‌ها خاتمه دهیم و به دارایی‌هایمان که با زورگویی بلوکه شده اند، نخواهیم رسید.

 
مهرعلیزاده در پاسخ به این پرسش که چرا اصلاح طلبان با وجود انتقاد از اختیارات رئیس جمهوری در انتخابات ریاست جمهوری رقابت می‌کنند؛ گفت: یادم نمی‌آید درباره اختیارات رئیس جمهوری بیانیه‌ای صادر کرده باشم.
 
وی افزود: قانون اساسی به عنوان یک محور، ظرفیت‌های مناسبی را در اختیار رئیس جمهوری می‌گذارد تا به عنوان فرد دوم کشور پس از رهبری به وظایف خود رسیدگی کرده و هم دو قوه دیگر را با تذکر‌های به موقع در مسیر قانون اساسی قرار دهد.
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: استفاده از این اختیارات قانونی بستگی به شخصیت افراد دارد که چقدر به اختیارات خود آگاه باشند و توانایی و زیرکی استفاده از این اختیارات قانونی را داشته باشند.
 
مهرعلیزاده اضافه کرد: ما اصلاح طلبان در چارچوب قانون اساسی به دنبال اصلاحات هستیم و در همین چارچوب در انتخابات شرکت کرده و برای تصدی مسند ریاست جمهوری شرکت می‌کنیم و در چارچوب همین قانون اساسی و اختیارات مسئولیت خود را به نحو احسن انجام می‌دهیم.
 
وی در پاسخ به سوالی درباره شایعات مربوط به دفاع نکردن از تز دکتری خود گفت: بنده دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران دارم و دفاع هم کرده‌ام. 
 
مهرعلیزاده افزود: یک دکترای نیمه تمام در دوره تحصیل در هلند نیز دارم که در مرحله دفاع بود، اما به دلیل پذیرش مسئولیت در دولت خاتمی، آن را رها کردم. 
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: به آقای خاتمی گفتم اجازه بدهید از تز دکتری‌ام دفاع کنم و بعد مسئولیت را قبول کنم که با اجازه وی از تز دکتری دفاع کردم. به همین دلیل در رزومه‌ام نوشتم که یک دکترای نیمه تمام داشته و دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران دارم و مهندسی مکانیک را در دوره لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه تبریز اخذ کرده‌ام. 

وی در خصوص اینکه سران اصلاحات، صحبت‌های مهرعلیزاده را در مناظره غیراخلاقی دانسته‌اند، گفت: من چنین چیزی را نشنیده‌ام. 

مهرعلیزاده در پاسخ به این پرسش که احتمال اینکه گزینه اصلی جریان اصلاحات باشد؛ گفت: به عنوان یک شخصیت اصلاح طلب، دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود را اعلام می‌کنم تا مردم انتخاب کنند و برنامه و حرکت من در جهت رشد و اعتلای اصلاح طلبی خواهد بود. 
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: من در روز مناظره به آقای رئیسی گفتم که ایشان ۶ کلاس سواد کلاسیک دارند و من به سواد و آموخته‌های حوزوی ایشان احترام می‌گذارم، اما واقعیت این است که ایشان دروس حوزوی خواندند بعد بر اساس قوانین معادل‌سازی شده و بر اساس آن ایشان به مقطع فوق لیسانس رفته و بعد دکتری شرکت و از مدرسه عالی شهید مطهری دکتری خود را اخذ کردند.
 
وی با بیان اینکه در امور اقتصادی و اجتماعی رویه کلاسیک برای رشد علمی وجود دارد، گفت: اقتصاد یک علم است، کسی که داوطلب است باید کلاس ششم، دیپلم؛ لیسانس و فوق لیسانس و دکتری را گذرانده باشد و کار عملیاتی کرده باشد تا بتواند در اجرا موفق باشد. 
 
مهرعلیزاده با تأکید بر اینکه مسئله اقتصاد به سواد اقتصادی و زمینه اقتصادی برای همه کاندیدا‌ها نیاز دارد، گفت: هرچند صرف سواد اقتصادی هم شاید نتواند گره گشا باشد و چه بسا استادان دانشگاه بسیاری در حوزه اقتصاد داریم، اما فرد در عمل باید با صعنت، تولید، کارخانه و برنامه‌ریزی آشنایی داشته باشد. 
 
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه با توجه به اینکه ۱۴ پست در ۴۰ سال انقلاب بر عهده داشته‌اید خود را مبتلا به «سندروم پست بی قرار» که در مناظره اول به آن اشاره کردید نمی‌دانید؟ گفت: اکثر مسئولیت‌های من با حوزه‌های اقتصادی در ارتباط بوده است. 
 
وی افزود: بنده هیچوقت هوس تغییر پست نداشتم و با نظر رئیس جمهور وقت یا اقتضای زمان، مسئولیتم تغییر کرد، بنابراین خود را مشمول این سندروم نمی‌دانم. 
 
مهرعلیزاده درباره برنامه‌های خود برای تقویت روابط ایران و روسیه گفت: سیاست خارجه ما توسعه محور است و هر اقدامی در سطح دنیا در جهت منافع کشور باشد آن را انجام خواهیم داد، مگر آنکه کشور‌های مورد تخاصم روبه‌روی ما باشند.
 
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره جوانگرایی در دولت خود گفت: اجازه نخواهم داد میانگین سنی اعضای دولتم از ۴۵ سال تجاوز کند البته اگر این عدد ۴۷ شد به من خرده نگیرید امیدوار هستیم این عدد اجرا شود.
 
وی بر توجه به زنان تأکید کرد و گفت: به همین منظور، حداقل سه نفر از وزرای کابینه خود را از میان بانوان انتخاب خواهم کرد.
 
مهرعلیزاده در خصوص اهمیت مشارکت در انتخابات بیان کرد: رقیب من در انتخابات مشارکت پایین است و اگر مشارکت کم باشد فرد دیگری انتخاب می‌شود. مردم پای صندوق‌ها بیایند تا حماسه دیگری در تاریخ کشور را رقم بزنند.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹.۵۹°    ۲۲.۹۹°