امضای موافقتنامه لغو روادید گروهی گردشگری بین ایران و روسیه+فیلم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۶۴۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۸
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان با رئیس آژانس فدرال گردشگری روسیه با لغو روادید گردشگری گروهی موافقت کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 برنامه اقدام توافقنامه لغو روادید گروهی گردشگری بین ایران و روسیه، به امضای "علی اصغر مونسان" وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان و خانم "زارینا دراگوزووا" رییس آژانس فدرال گردشگری روسیه رسید.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران و آژانس فدرال گردشگری روسیه با هدف اجرای مفاد «موافقتنامه میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه در زمینه لغو روادید سفر‌های گروهی شهروندان جمهوری اسلامی ایران و شهروندان فدراسیون روسیه» منعقد شده در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۶ را برای دوره زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ امضا کردند.
 
امضای موافقتنامه لغو روادید گروهی گردشگری بین ایران و روسیه+فیلم
توسعه همکاری‌های بلندمدت سودآور متقابل میان شرکت‌های گردشگری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، توسعه همکاری‌های درون منطقه‌ای در حوزه گردشگری، تبادل اطلاعات مربوط به ارزیابی میزان پیشرفت در اجرای توافقنامه و نیز تبادل منظم اطلاعات مربوط به امنیت گردشگران در قلمرو دو کشور از جمله بند‌های این توافقنامه است.

دو کشور متعهد شدند به منظور صدور روادید گروهی، فهرست شرکت‌های گردشگری معتبر را که در چارچوب موافقتنامه حق فعالیت دارند، با ذکر نام نهاد‌های هماهنگ کننده، شماره ثبت این شرکت‌ها، اطلاعات تماس همچنین نمونه مهر‌های نهاد‌های هماهنگ کننده و شرکت‌های گردشگری را سالیانه با یکدیگر مبادله کنند.

این «توافقنامه» یک معاهده بین المللی محسوب نشده و برای هیچ یک از طرف‌ها تعهد و حقی را که براساس قوانین بین المللی باشد ایجاد نمی‌کند و اجرای آن باید مطابق با مقررات دو کشور صورت پذیرد.
هرگونه اختلاف ناشی از اجرا یا تفسیر این برنامه اجرایی، با مذاکره میان طرف ها، از طریق مجاری دیپلماتیک، حل خواهد شد.
این «برنامه» از تاریخ اجرای ”توافقنامه میان دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه در زمینه لغو روادید سفر‌های گروهی شهروندان جمهوری اسلامی ایران و شهروندان فدراسیون روسیه» منعقده در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۶ شمسی، ۲۸ مارس ۲۰۱۷ میلادی، تا تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۳ میلادی قابل اجرا است.
 
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشورمان معتقد است: شناخت روسیه در ایران بیش از شناخت ایران در روسیه است.
 
پیشنهاد برقراری مقررات لغو روادید گروهی بین ایران و روسیه از اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی وزارت امور خارجه و سفارت کشورمان در مسکو با توجه به تجربه لغو روادید روسیه با چین مطرح و نهایتا در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۶ موافقتنامه لغو روادید میان دو کشور به امضای طرفین رسید.
نخستین نشست کمیته فنی همکاری‌های مشترک گردشگری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با موضوع بررسی فرایند لغو روادید گروهی گردشگران دو کشور در نوزدهم شهریور ماه ۱۳۹۹ برابر با ۹ سپتامبر ۲۰۲۰ برگزار شد.
طبق توافق اولیه بین دو کشور ایران و روسیه، قرار شد که روادید برای گروه‌های از ۵ تا ۵۰ نفر و با تایید از سوی آژانس‌های دو کشور، لغو شود. بر همین اساس طرفین امضای تفاهمنامه برای لغو روادید گروهی گردشگری را در اولویت خود قرار دادند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °