جایزه مصطفی (ص) ابزار تقویت ارتباطات بین‌المللی ماست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 04 تير 1400
کد خبر : ۸۱۸۷۵۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۹
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: جایزه مصطفی (ص) فرصت خوبی برای ایران است تا به کمک آن ارتباطات بین المللی خود را تقویت و روند شناسایی و استفاده از توان دانشمندان مسلمان را تسهیل کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "سورنا ستاری" در یازدهمین نشست شورای سیاستگزاری جایزه مصطفی (ص)، افزود: حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار ایرانی غیرمقیم با کشور در ارتباط هستند و حدود ۲ هزار نفر نیز به کشور بازگشته اند، این به معنای استفاده از توان و ظرفیتی قابل توجه و اثرگذار برای توسعه فناورانه ایران است.

در این نشست که گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته برای برگزاری چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) ارائه شد، رئیس شورای سیاستگزاری جایزه مصطفی با بیان اینکه نمی‌توان برای علم حصار کشید، گفت: جایزه مصطفی فرصتی مناسب است تا از ظرفیت‌های موجود علمی در سطح دنیا به نفع کشور‌های اسلام و در راستای توسعه فناورانه ایران بهره برد، نباید برای علم و فناوری حصاری قائل شد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: من اعتقاد دارم که باید تعداد و تنوع کشور‌های اسلامی برای مشارکت در این جایزه بیشتر شود، مثل کشور‌هایی که ظرفیت بالای علمی دارند و هنوز شناخته شده نیستند، این کار ارتباطات بین المللی میان کشور‌های اسلامی را بیشتر می‌کند.

ستاری تاکید کرد: ایران هم می‌تواند از این فرصت برای تقویت توان علمی و برقراری ارتباط با دیگر کشور‌ها استفاده کند.

گفتنی است، جایزه مصطفی (ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یک بار به دانشمندان برتر جهان اسلام در حوزه‌های علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری زیستی و پزشکی و طرح برتر در دیگر رشته‌ها اعطا می‌شود، این رویداد با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

تاکنون ۳ دوره از جایزه مصطفی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است. جایزه‌ای که به دنبال تجلیل از دانشمندان برجسته جهان اسلام و زمینه‌سازی برای همکاری و توسعه علمی و فناوری در جهان، است، جایزه مصطفی به عنوان یکی از نماد‌های شایستگی و برتری علمی در سطح جهان در سال ۹۱ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، این جایزه که به صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود، به اثری نوآورانه در مرز‌های دانش تعلق می‌گیرد که توسط افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری ارائه شده و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت باشد.

این جایزه که با حمایت واقفان بخش خصوصی برگزار می‌شود، ضمن تشویق و ترویج علم‌آموزی در میان دانشمندان کشور‌های اسلامی باعث تقویت همکاری‌های علمی منطقه‌ای و به نقطه عطفی در پیشرفت علمی کشور‌های اسلامی بدل شده است.

براساس سند اجرایی جایزه پیامبر اعظم، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رئیس شورای سیاست‌گذاری و مهدی صفاری نیا رئیس پارک فناوری پردیس معاونت علمی دبیر شورای سیاست‌گذاری این جایزه است.

از اعضای بین‌المللی شورای سیاست‌گذاری می‌توان به بانک توسعه اسلامی، آکادمی علوم جهان اسلام، دانشگاه کراچی و دانشگاه مالایا اشاره کرد و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزرای علوم و تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، امورخارجه، روسای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، جامعه المصطفی العالمیه نهاد‌های عالی‌رتبه و موسسات علمی ایرانی عضو شورا هستند. چهارمین دوره جایزه جهانی مصطفی، همزمان با هفته وحدت و در اواخر مهرماه سال جاری برگزار می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °