کشور با فرمول خداباوری و مردم باوری هیچ بن‌بستی ندارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 27 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۸۷۸۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور با فرمول خداباوری و مردم باوری هیچ بن‌بستی ندارد گفت: دلسرد کردن مردم از انتخابات همصدایی با دشمن است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه ملت، آقای قالیباف در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود، ضمن بزرگداشت و گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه)، اضافه کرد: سالروز قیام خونین پانزده خرداد را به مردم عزیز ایران اسلامی و آزادگان سراسر جهان تسلیت عرض می‌کنم. بی شک این روز نقطه عطفی در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران و پیروزی آن محسوب می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین در چهارمین سالگرد حمله تروریستی گروهک تکفیری داعش به خانه ملّت، یاد و خاطره‌ی شهدای این اقدام وحشیانه را گرامی می‌داریم.

وی ادامه داد: رهبر حکیم انقلاب در سالروز رحلت معمار انقلاب تبیین بسیار مهّم و دقیقی از «مردم سالاری دینی» بعنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی ارائه دادند که بدلیل اهمیت آن نباید اجازه دهیم این مبحث ذیل فضا‌های سیاسی کشور به حاشیه برود.

اقای قالیباف اضافه کرد: پیروزی امام خمینی رحمه الله علیه دو محور اصلی داشت؛ خداباوری و مردم باوری. امام بزرگوار ما با تمام وجود به وعده‌های خداوند متعال اعتقاد راسخ داشتند و تمام زندگی شان را بر مبنای دستورات و سنّت‌های الهی تنظیم و هدایت کردند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان اینکه اخلاص تمام عیار امام ایشان را به فردی خودساخته و خداباور تبدیل کرده بود که در مسیر اجرای فرامین الهی هیچ ترس و اندوهی به دل شان راه نمی‌دادند، اضافه کرد: دومین عنصر موفقیت‌های امام، مردم‌باوری ایشان بود. امام معتقد بودند که تمام حکومت، دستگاه‌هایی در خدمت مردم است و آن عواملی که به یک نظام سیاسی قوام و موفقیّت می‌بخشند، اراده و فداکاری یک ملّت و محبت متقابل دولت و ملّت نسبت به یکدیگر هستند.

وی تصریح کرد: باور عمیق امام راحل به توانایی مردم برای تغییر شرایط اجتماعی و اختیار آن‌ها برای تعیین سرنوشت خود، انقلاب شکوهمند مردم ایران را بنیان نهاد و موجب تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی شد. حضرت امام به پشتوانه‌ی ملت دولت تشکیل دادند و تا آخرین روز‌های حیات پر برکت ایشان این قدرت و بسیج عمومی مردم بود که امکان غلبه بر تمام مشکلات و توطئه‌های دشمنان را فراهم می‌ساخت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در منطق قرآنی اعتقاد ما این است که مردم می‌توانند هر شرایطی را هر چقدر هم که سخت و دشوار باشد، تغییر دهند و اراده‌ی ملّت می‌تواند «معجزه‌ی اجتماعی» بیافریند و در انتها اراده‌ی خداوند متعال نیز در راستای اراده مردم قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه ما از امام یاد گرفته‌ایم «جمهوری اسلامی» نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر، اضافه کرد: از دید ما جمهوریّت و اسلامیّت دو چیز جدا از هم نیستند که به هم الصاق شده باشند. این یک حقیقت واحد است؛ جمهوریّتش از دین گرفته شده و اسلامیتش مردمی است.

رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: در آموزه‌های امام راحل رحمه الله علیه «مردم‌سالاری دینی» در دو محور مشخص می‌شود: اول انتخاب حاکمان به دست مردم و با رأی آن‌ها که مهّم‌ترین جلوه‌ی آن انتخابات است. کسانی که با هر علت و نیتی به محض دیدن هر اشکالی انتخابات را تضعیف می‌کنند، نمی‌توانند ادعای مردم سالاری کنند.

وی با بیان اینکه دوم، نظارت بر عملکرد مسئولان و مراقبت از اینکه در راستای منافع عمومی عمل کنند، ادامه داد: نمایندگان مردم در مجلس مظهر و مسئول این نظارت در نظام جمهوری اسلامی هستند و ان شاء الله با عنایت الهی به وظیفه شان به درستی عمل خواهند کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با پیروی از همان منطق خداباوری و مردم‌باوری که امام عزیزمان آن را در کشورمان نهادینه کردند، اعتقاد داریم که با کاری مردمی و انقلابی می‌توان موتور‌های حرکت قوی و سریع ملت ایران را فعال‌تر کرد، اضافه کرد: با آغاز گام دوم انقلاب اسلامی به نسل جوان امیدوارتریم. رمز ماندگاری و کلید پیروزی را هم در همین جمهوری اسلامی می‌دانیم. جایی که خداباوری و مردم باوری به هم آمیخته شده است، این فرمول هیچ بن‌بستی ندارد.

اقای قالیباف افزود: اگر هم در زمینه‌ای به مشکل برخورده‌ایم یا فرمول «خدا باوری و مردم باوری» را درست نخوانده‌ایم یا آن را درست به کار نبسته‌ایم و یا کار جهادی را پشتوانه‌ی آن نکرده‌ایم. دفاع عالمانه از جمهوری اسلامی و تدبیر مسئولانه برای پیشبرد امور مردم گره‌گشای ماست، ما این را از امام آموختیم و در گذر زمان آنقدر تجربه کرده‌ایم که باور ما و زندگی ما شده است.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه مردم ما طعم شیرین انتخابات واقعی را با انقلاب و امام چشیدند، ادامه داد: معنا ندارد که با ژست مردم‌سالاری آن‌ها را از انقلاب و رهبری دور کنیم. منافقانه است که به نام مردم باوری در برابر ضوابط دینی بایستیم.

وی با تاکید بر اینکه دو عنصر خداباوری و مردم باوری که ما امام خمینی را مظهر باور به آن‌ها می‌دانیم، راه برون رفت از مشکلات و تنها راه پیشرفت و آبادانی کشور و حفظ نظام اسلامی است، تصریح کرد: ما اسلام ناب را همانی می‌دانیم که امام به ما نشان دادند، در نقطه مقابل هر جا التقاط ببینیم یا هر جا تحجر نمایان شود از آن فاصله می‌گیریم، زیرا التقاط و تحجر را در مسیر اسلام نمی‌دانیم، تجربه هم نشان داده که متحجران حضور مردم را باور ندارند. التقاطی‌ها هم از مردم استفاده‌ی ابزاری می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در این بیش از چهار دهه هیچ کس را از امام و رهبری در مردم‌باوری و مردم‌سالاری صادق‌تر ندیدیم. اگر هم در برهه‌ای فضا تیره و تار شد، سیره ایشان را چراغ راهمان قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه با توجه به مطالب گفته شده امروز ما در این مسیر، دو کار مهم داریم و دو مسئولیت سنگین را بر روی شانه‌های خود احساس می‌کنیم، توضیح داد: نخست آنکه مردمی که پای کار انقلاب و نظام ایستاده‌اند را دریابیم، آن‌ها زیر فشار هستند و هزینه می‌دهند آن‌ها را بفهمیم و با آن‌ها مواسات کنیم، رنج آن‌ها را کاهش دهیم و کنار آن‌ها باشیم.

اقای قالیباف با تصریح بر اینکه گاهی با یک اظهارنظر تلخ، گاهی با یک موضع نا به جا و گاهی با یک حاشیه‌سازی بی‌فایده کام این مردم را تلخ نکنیم، کنار مردم بودن، همدل و همزبان بودن با مردم افتخار و آبروی ماست، اضافه کرد: دوم آنکه راه را برای ورود آن‌ها به میدان کار فراهم کنیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: در اقتصاد به دنبال رفع موانع تولید و اشتغال باشیم به طور خاص نسبت به رونق کسب وکار‌های خرد و بنگاه‌های کوچک حساس باشیم. در سیاست مردم‌فریبی نکنیم آن‌ها را با بی‌اخلاقی در رقابت رنجیده نکنیم. در فرهنگ مراقب سرمایه‌ی ملّی و تمدنی خود باشیم، خودمان را در برابر تهاجم نبازیم و همچنین برای تعامل و تبادل فرهنگی هم آماده باشیم.

اقای قالیباف اضافه کرد: برای تحقق این دو وظیفه باید پیروی از رهبر معظم انقلاب اسلامی را اصلی تخلف‌نا‌پذیر بدانیم. چراکه همان خداباوری و مردم‌باوری راسخ، با همان شدّت و با همان قاطعیّت امام راحل، در وجود ایشان منعکس شده است. رهبر فرزانه‌ی انقلاب در تمام سال‌های اخیر بزرگترین پاسدار دفاع از حق مردم برای مشارکت در اداره‌ی کشور بوده‌اند و به شایستگی از جمهوریّت و اسلامیّت نظام دفاع کرده‌اند. لبیک به دعوت ایشان برای دعوت از یکدیگر به مشارکت در انتخابات پیش رو برآمده از همان اعتقاد راسخ به مردم‌باوری است.

وی با بیان اینکه مردم رشید ایران هم در انتخاب خود دقّت کنند «کارنامه» مهم‌تر از هرگونه ادعّا، شعار و حتی برنامه است، تصریح کرد: «خردمندی» لازمه‌ی فردی است که می‌خواهد چنین مسئولیت عظیمی را بر عهده بگیرد. «پرهیزکاری» را در گفتار و رفتار نامزد‌ها دنبال کنید و به آن وزن بدهید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هر کسی که از برخی نابسامانی‌ها و ناکارآمدی‌ها دلخور است، با انتخاب درست در این انتخابات فرصت بی‌نظیری برای تعیین سرنوشت خود و کشور دارد، ادامه داد: ما هم در مجلس شورای اسلامی با مردم و با نامزد منتخب مردم بر روی همان شاخص‌های خردمندی، کارآمدی و پرهیزکاری پیمان همکاری می‌بندیم.

اقای قالیباف با بیان اینکه دلسرد کردن مردم از انتخابات هنر نیست، افزود: در مقیاس زندگی اجتماعی و عرصه‌ی عمومی شاید هیچ گناهی بزرگتر از گناه دلسرد کردن مردم نباشد. نباید با دشمنان درباره‌ی موضوع انتخابات هم صدا شویم، حتماً کسانی که در انتخابات مشارکت می‌کنند هم نقد‌ها و اعتراض‌های به‌جایی دارند، اما آن‌ها علیرغم این نقدها، انتخابات را مهم‌ترین پنجره‌ی «تنفس مدیریتی» برای کشور می‌دانند.

وی با بیان اینکه مردم از طریق انتخابات این فرصت را دارند که نگاه کلان حاکم بر مدیریت کشور، مجریان و مهم‌ترین برنامه‌های کشور را خودشان مشخص کنند، ادامه داد: هر انتخابی سهمی در افزایش رشد ملّی دارد، اما قهر با مشارکت این پنجره‌ی فرصت را بدون استفاده‌ی مناسب از آن برای ملّت می‌بندد.

رئیس مجلس افزود: امروز هر کسی که ایران را دوست دارد و هر کسی که نگران سرنوشت نسل آینده و فرزندان این آب و خاک است، در انتخابات مشارکت خواهد کرد. دعوت از یکدیگر برای حضور در انتخابات، مجاهدتی برای اعتلای ایران عزیز است.

وی با بیان اینکه «جهاد دعوت» ان‌شاءالله با یاری تمام مردم، انتخاباتی پرشور را رقم خواهد زد، ادامه داد: ما از آگاهان دلسوز می‌خواهیم برای انتخاب درست به کمک همه‌ی ایرانیان بیایند. «نشاط ملی» در روز‌های پیش رو تا انتخابات، ضامن پیشرفت کشور در چهار سال آینده است. پس هر کسی که دل در گرو‌ی سربلندی ایران دارد، بسم الله.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °