زاکانی: عربستان در روابط با ملت‌ها تجدید نظر کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۸۰۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۳
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر عربستان در مراوده با ملت‌ها به ویژه یمن تجدیدنظر کند، ما به بهترین نحو با آن کشور ارتباط خواهیم داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 آقای علیرضا زاکانی در نشست خبری با رسانه‌های خارجی که در موسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرگزاری البلادی عراق در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظرتان درباره مذاکرات ایران و عربستان که در بغداد اتفاق افتاده است، چیست؟ افزود: عربستان در منطقه دست به خطا‌های مبنایی زده که یکی از آن‌ها موضوع یمن است و اکنون هم به شدت پشیمان است.

وی گفت: عربستان این اقدامات را تحت یک سلسله راهنمایی‌های غلط آمریکا و رژیم ناپاک صهیونیستی انجام داده است.

زاکانی افزود: موضع ما درباره عربستان کاهش تنش و توسعه ارتباط دوجانبه است و زمینه تحقق آن رفع سیاست‌های غلط و رفع هجمه و آلام و شرایطی است که عربستان در منطقه با سیاست‌های برتری جویانه اش ایجاد کرده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: به دنبال مراوده و تعامل و البته مخالف جنایات در یمن هستیم و عربستان اگر در نوع مراوده اش با ملت‌ها به ویژه یمن تجدیدنظر کند، ارتباط ما به بهترین نحو قابل انجام است.
آمریکا باید زمینه مراودات جدید را فراهم کند

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آمریکا باید با احترام به ملت ایران و رفع تحریم ها به گونه ای عمل کند که زمینه مراودات جدید را فراهم کند.

زاکانی در جمع خبرنگاران خارجی که در مجتمع سرچشمه برگزار شد، افزود:‌ ما در سطح منطقه و بین الملل علاقه مندانی به جمهوری اسلامی داریم که حتما باید مراودات مان را با آن ها بیشتر کنیم و ما به دنبال این هستیم که در تعامل فعال مان ، منطق درستی را در روابط بین الملل پیگیری و منافع ملی خودمان را کسب کنیم.

وی گفت‌: در خصوص برجام هیچ ابایی نداریم که این مسیر را دنبال کنیم اما از آن جایی که ما در برجام به همه وظایف مان عمل کرده ایم ، اروپایی ها و سایرین هم باید به تعهدات شان عمل کنند.

زاکانی افزود: دولت اقدام و اصلاح مواجهه فعال در جهت استیفای حقوق قانونی ملت ایران در چارچوب برجام را مدنظر دارد و مصوبه 12 آذر 99 مجلس در این خصوص تعیین کننده است و ما در همان چارچوب تعاملات مان را دنبال می کنیم.

نامزد رباست جمهوری گفت: در خصوص آمریکا وضع بسیار شفاف و روشن است چرا که ملت ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با جوانمردی و سعه صدر ، پیشینه آمریکا در اتفاقات تلخ حمایت از پهلوی مستبد دوم و کودتای مرداد سال 32 را اغماض کرد اما از ابتدای انقلاب ، مخالفت های آمریکا با پیروزی انقلاب مشهود بود و همچنان هست.

وی افزود: نوع مواجهه ما با آمریکا به رفتار خود آمریکایی بستگی دارد و حتما باید آمریکا با احترام به ملت ایران و رفع تحریم ها خودش زمینه مراودات جدید را فراهم کند.

زاکانی گفت: تا وقتی در معرض تهدید و تحریم و تنش و تکانه های مختلف آمریکا باشیم، هیچ عقل سلیمی نباید بپذیرد که موضع ما موضع پذیرش سلطه و خواسته های آمریکا باشد و قطعا اگر آمریکا تغییرات جدی در رفتار خود ایجاد کند او هم در شمار سایر کشورها قرار می گیرد.

وی ادامه داد:‌ ما بین ملت آمریکا با دولت آمریکا تفاوت قائلیم و معتقدیم ملت آمریکا تحت فشار و سلطه عناصری هستند که علیه ملت ایران توطئه می کنند.

زاکانی افزود: ما دیپلماسی فعال و هوشمندی در مباحث اقتصادی و فرهنگی خواهیم داشت و به دنبال یک فرصت جدی در منطقه و جهان هستیم و تلاش می کنیم در شرایط نوین، منطقه ای آرام و جهانی توام با صلح و صفا داشته باشیم.

آمریکا به شرط برداشتن تحریم‌ها می‌تواند به برجام برگردد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر آمریکایی‌ها دست از تحریم‌های خود بردارند از نظر ما هیچ ایرادی ندارد که به برجام برگردد.

زاکانی در پاسخ به سوالی از خبرنگار خبرگزاری روسیه درباره مذاکرات وین و همچنین برجام افزود: ما اصل این مذاکرات را نقض نکردیم و با هر چیزی که منافع ملی ما را تامین کند، موافقیم.

وی گفت: آمریکا و اروپا به تعهدات شان عمل نکردند و ترامپ اردیبهشت سال ۹۷ از برجام خارج شد و لذا مذاکرات ما در خصوص موضوع هسته‌ای و در قالب برجام با اروپایی‌ها برای استیفای حقوق خودمان ضروری است و حتما آن را دنبال می‌کنیم تا حق خود را بگیریم.

نامزد ریاست جمهوری ادامه داد: تکلیف آمریکا هم مشخص است و موقعی می‌تواند به برجام برگردد که از تحریم‌های ظالمانه و شرارت‌های اقتصادی اش دست بردارد.

وی گفت: آمریکایی‌ها علاقه دارند هم تحریم‌ها را نگه دارند و هم موضوعات جدیدی را در ضمن مذاکرات اضافه کنند که هر دو برای خط قرمز است.

زاکانی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری النجباء عراق درباره سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با ۱۵ کشور منطقه افزود: ما به دنبال سیاست حسن همجواری با این کشور‌ها هستیم و باید روابط دقیق اقتصادی و فرهنگی داشته باشیم و حتما از کنار هم بودن باید سود ببریم.

وی درباره ارتباط عراق و ایران هم به پیوستگی عاطفی و مذهبی دو کشور اشاره کرد و گفت: برای ما عراق یکپارچه امن و پیشرفته بسیار اهمیت دارد و هر کمکی از دست مان بربیاید برای برادران عراقی مضایقه نمی‌کنیم.

نامزد ریاست جمهوری گفت: دوران جنگ هشت ساله را به حساب ملت عراق نمی‌گذاریم، چرا که این ملت خودشان هم تحت سیطره صدام بودند و از نظر ما باید مراودات بین دو کشور در سطح بسیار بالایی ادامه پیدا کند.

زاکانی افزود: قطعا عربستان هم اگر از طمع ورزی هایش دست بردارد در منطقه صلح و آرامش برقرار می‌شود چرا که هم اکنون با سیاست‌های غلط این کشور یمن در کوران آتش می‌سوزد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار المیادین مبنی بر اینکه چقدر امکان دارد به نفع آقای رییسی عقب نشینی کنید؟ افزود: اساس کار ما حاکم شدن رویکردی جدید در کشور است و این مردم هستند که باید انتخاب کنند.

وی گفت: من بسیار جدی در عرصه انتخابات هستم و شرایط، ایده ها، سرمایه و امکانات جدیدی را برای تحول کشور در عرصه انتخابات آورده ام و مسیر را دنبال می‌کنم تا به سرمنزل مقصود برسم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °