دولت سیزدهم و چگونگی اصلاح نظام توزیع کالا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۸۴۴
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۰
کارشناسان اقتصادی معتقدند: همکاری دولت با بخش خصوصی به خوبی انجام نمی شود و رابطه این دو شفاف و دقیق نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

"افسانه شفیعی" کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با تیتر امشب از نقص نظام توزیع کالا در بازار گفت و افزود: آقای دولت با بخش نظارت بر توزیع کالا و هزینه کرد بالا هیچ تاثیری در کنترل قیمت ها نداشته است. دولت با چنبره زدن بر قیمت کالاها در عمل نتیجه مطلوبی نگرفته است. 

شفیعی در کارشناسی و آسیب شناسی مسائل اقتصادی توزیع کالا درکشور از شوک اقتصادی گفت و افزود: امروز علاوه بر افزایش تورم با تشتت و یکسان نبودن قیمت کالاها روبرو هستیم.

او گفت: دولت با عدم شفافیت اطلاعاتی در زنجیره توزیع کالا و انواع واسطه‌های غیرضروری، هزینه دسترسی تولیدکنندگان به بازار را افزایش می‌دهد.

"صمد عزیزنژاد" دیگر کارشناس مسائل اقتصادی نیز به مشخص نبودن متولی اصلی توزیع کالا بعنوان یکی از چالش های نظام توزیع در کشور نام برد و افزود: در ظاهر حوزه بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) است ولی چون قدرت کافی در کارگروهها وجود ندارد از سرشبکه نظام توزیع دچار اخلال می شود.

عزیز نژاد در بحث نظام توزیع کالا به مشخص بودن میزان تولید و تزیع کالا اشاره کرد و گفت: متولی توزیع کالا باید تعادل در میزان تقاضا و تولید کالا برقرار کند و عرضه و تقاضا را به تعادل برساند.

او گفت: متولیان کمبود کالا را از واردات و عرضه زیاد تولید کالا را با صادرات تطبیق کند.

وی در سازو کار تولید و توزیع کالا افزود: بازار که در اختیار بخش خصوص است با دستورات چکشی نمی توان اداره کرد. دولت در بخش خصوصی در حوزه اجرا از بازار و بخش خصوصی استفاده چندانی نمی کند.

صمد عزیزنژاد قدرت دولت را در مدیریت اتاق اصناف و لغو مجوزها و یا دادن امتیازات خلاصه کرد و گفت: اتحادیه های مختلف بازار در اختیار اتاق اصناف است و تعامل موثر با آنها می تواند یک رابطه دقیق و شفاف ایجاد کند. چنانچه دولت هم تولید کننده باشد و هم توزیع کننده شفافیت از بین می رود.

عزیزنژاد گفت: آمار یکپارچه از عرضه و تقاضای کالا در کشور وجود ندارد. سیستم جامع تجارت در کشور وجود ندارد؛ باید در سطح کشور نیاز و مصرف کشور مشخص باشد، در کنار این موضوع میزان تولید نیز از طریق انبارداری شفاف باید مشخص بشود تا باقی مانده نیاز کشور را در قالب واردات به کشور وارد کنیم.
 
او افزود: به دلیل عدم برنامه‌ریزی بیش از نیاز جامعه کالا وارد شود و در نهایت کمر کشاورز و تولیدکننده می شکند. در سطح کشور سیستم‌های شفاف زیادی وجود دارد، اما از این سیستم‌ها استفاده نمی‌شود.

عزیزنژاد گفت: پیش نویس سند جامع  نظام توزیع کالا نوشته شده است اما باید ببینیم اراده سیاسی برای اجرای آن وجود دارد یا نه. مفاد قانونی هم برای آن در نظر گرفته شده است اما با نزدیک شدن به پایان دولت دوازدهم رها شده است.
 
کارشناس و پژوهشگر اقتصاد گفت: باید در سفر غذایی خانوارها ثبات ایجاد کرد. ساختار نظام توزیع ما تعارض منافع وجود دارد. کسانیکه باید به نظام توزیع کالا ثبات ببخشد خود ذینفع اند. منافع حزبی به منافع مردم می چربد. متولیان امر نباید دست در جیب مردم داشته باشد. سیاست گذار در تنظیم نظام توزیع کالا نباید منافع شخص را در نظر بگیرد و بازار و مردم را به حال خود رها کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °