تحریم‌ها در قدم‌های آخر قرار دارد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۸۷۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۷
رئیس جمهور گفت: این دولت یک بار در سال ۹۴ تحریم را شکانده است و در سال ۱۴۰۰ هم بار دیگر تحریم را خواهند شکاند و این وظیفه و اراده ماست و ما این کار را خواهیم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در مراسم بهره برداری از ۴ بزرگ ملی وزارت نیرو افزود: شکاندن این تحریم در سال ۱۴۰۰ در قدم‌های آخر قرار دارد و مردم خوب و عزیزمان بدانند این تحریم برداشته خواهد شد و آمریکا ناچار است تحریم را بر دارد و پای میز مذاکره آمده و اکثر مسایل که ما داشتیم حل و فصل شده و تنها چند مسئله باقی مانده است که آن‌ها هم برداشته خواهد شد و ان شاء الله تحریم شکسته خواهد شد و مردم می‌توانند شرایط بهتری را در زندگی خود شاهد باشند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه با انزوا نباید زندگی کرد، گفت: ما باید با همه کشور‌هایی که دوستدار ایران هستند در تعامل باشیم به ویژه همسایگان مان و باید با آن‌ها در تماس نزدیک باشیم.

آقای روحانی افزود: خدا نیامرزد آن‌هایی را که نگذاشتند روابط بین ایران و برخی از همسایه‌ها به خوبی انجام شود و کار‌های کودکانه و احمقانه انجام دادند و به مراکز دیپلماتیک حمله کردند.

وی گفت‌: اگر این مسایل نبود ما شرایط بهتری داشتیم و یکی از همسایگانی که ما روابط خود را با آن‌ها در این هشت سال توسعه دادیم روسیه است که در طرح‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و فناوری‌های پیشرفته و در زمینه هسته‌ای و نیروگاه هسته‌ای با این کشور تلاش‌های خوبی داشتیم.

رئیس جمهور همچنین گفت: در سازمان‌های بین المللی با روسیه همکاری‌های بسیار خوبی داریم و امروز نیز در وین بین ایران، روسیه و چین هماهنگی و رایزنی تنگاتنگی برای عبور از دوران تحریم وجود دارد.

جنگ اقتصادی و کرونا مانع آبادانی ایران نیست

رئیس جمهور در مراسم افتتاح طرح های ملی وزارت نیرو همچنین گفت: نه جنگ اقتصادی و نه کرونا نمی تواند ما را از تلاش و آبادانی برای ایران بازدارد.

آقای روحانی گفت : آب شرق کشور به دو استان رسیده است و استان های دیگر هم در برنامه قرار دارند و راه آهن، بزرگراه ها، سدها و نیروگاه ها طرح هایی است که طراحی شده است. وی افزود: حدود ۱۹هزار مگاوات برق طراحی شده و در حال اجراست که افتتاح آنها در دولت های بعدی خواهد بود.

رئیس جمهور گفت: افتخاری که من می کنم بر این مبناست که در زمان تحریم و کرونا خداوند این توفیق را به ملت، مدیران، کارگران، مهندسان داد که هر هفته بتوانیم افتتاح های بزرگ انجام دهیم.

آقای روحانی افزود: دولتی که در تحریم و کرونا بوده مقایسه ای صورت بگیرد در زمینه افتتاح طرح ها با دولت های قبل که می بینیم ما 56 سد را تا امروز افتتاح کردیم.

رئیس جمهور گفت: اینکه در طول هشت سال ۵۶ سد افتتاح شده در حالی که کل طرح‌های مربوط به سد کشور از زمان رژیم گذشته تا پیروزی انقلاب ۱۹ سد بوده است.

آقای روحانی افزود: این نشانگر این است که کار عظیم بزرگی در کشور انجام می‌گیرد.

رئیس جمهور گفت: ما به طور متوسط هر ۵۰ روز یک سد افتتاح می‌کنیم و هر دو ماه یک تصفیه خانه آب افتتاح می‌شود و هر یک ماه یک تصفیه خانه فاضلاب افتتاح می‌کنیم و این کار عظیمی است.

آقای روحانی افزود: در روستا‌های ما یک کار بزرگی انجام گرفته، اما متأسفانه این روز‌ها هیچ کس از تلاش دولت در آبادانی روستا‌ها حرف نمی‌زند.

رئیس جمهور گفت: در زمینه برق کشی، گازکشی، جاده سازی، مراکز بهداشتی و آموزشی و اشتغال در روستا‌ها کار‌های بزرگی انجام شده است.

آقای روحانی افزود: در دو سال اخیر کار بزرگی برای اشتغال در روستا‌ها انجام شده و این که در هر هفته ۳۰ روستا به آب سالم و پایدار وصل می‌شود کار عظیم و بزرگی است.

رئیس جمهور گفت: آماری که اعلام شد تا سال ۹۲ یک میلیون نفر در روستا‌ها از آب سالم پایدار استفاده می‌کردند در این هشت سال این رقم به ۱۰ میلیون نفر رسیده است.

آقای روحانی افزود: در ارتباطات و فضای مجازی در روستا‌های ما که اصلاً متصل به اینترنت نبودند تمام اقدامات در این دولت انجام شده است.

رئیس جمهور گفت: این انقلاب دیجیتالی که در کشور ایجاد شد در دولت یازدهم و دوازدهم بوده است.

آقای روحانی افزود: خدا را شکر همه امروز طرفدار فضای ارتباطات مجازی شده اند و این خیلی خوب است.

رئیس جمهور گفت: کسب و کار و اطلاعات مردم و مشاغلی که مردم دارند، تحقیقاتی که باید انجام دهند و تحصیلات دانش آموزان در دوره کرونا از طریق فضای مجازی و شبکه شاد بوده است.

آقای روحانی افزود: همه این کار‌ها انجام شده برای این که ما به دنیا بگوییم نه کرونا و نه جنگ اقتصادی می‌تواند ما را از تلاش و فعالیت برای آبادانی ایران عزیز بازدارد.

رئیس جمهور گفت: البته هر دوی این‌ها کار ما را کند کرده است و اگر ترامپ خبیث نبود در طول چهار سال اخیر ۱۴ میلیارد دلار دیگر در آب و برق سرمایه گذاری می‌شد که این خبیث که علیه ملت ایران این همه تلاش کرد این سرمایه گذاری را قفل کرد.

آقای روحانی افزود: بانک‌های خارجی همه آماده بودند که این پول را بدهند و طرح‌های مربوط به نیروگاه و سد و تصفیه خانه در کشور اجرا شود که متوقف شد و اگر متوقف نمی‌شد این افتتاح‌ها امروز دو چندان بود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وعده دولت ما این بود که ۳۰ درصد مدیریت کشور را در اختیار بانوان قرار دهیم، گفت:امروز ۲۵ درصد امور کشور به وسیله بانوان انجام می‌شود.

در هفتادو یکمین مراسم افتتاح پروژه‌های هر پنجشنبه دکتر روحانی با اشاره به سالروز میلاد حضرت فاطمه معصومه (س) اظهار داشت: حوزه علمیه؛ امروز در کنار حرم حضرت معصومه سلام الله علی‌ها قرار گرفته است و خود من نیز افتخار می‌کنم که طلبه این حوزه بودم و سالیان طولانی در حوزه علمیه قم بهره گرفتم.

آقای روحانی با بیان اینکه حوزه علمیه یک مرکزی بسیار عظیم است، افزود: اگر حضرت فاطمه معصومه به ایران نیامده بود و در مدت کوتاهی در قم زندگی نکرده بود و مرقد شریف ایشان در آنجا نبود، شاید امروز شاهد این حرکت عظیم و بزرگ علمی نبودیم.

رئیس جمهور ادامه داد: همچنین روز دختر را که همزمان با روز میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام الله علی‌ها است به دختران عزیز تبریبک می‌گویم، دختران بسیار باهوش کشور ایران و پاکدامن و پرتلاش که امروز در تمام مدارس، دانشگاه‌ها و مراتب علمی و هیئت‌های علمی و مرکز تحقیقاتی بیمارستان‌ها مشاهده می‌کنیم و زنان دوشادوش مردان و دختران دوشادوش پسران در مسیر توسعه علم دانش و تحقیق و کار و تلاش و زندگی حرکت می‌کنند.

آقای روحانی با اشاره به جایگاه زن و آنچه که خداوند برای زنان مقرر کرده است، اضافه کرد: برای مقام زن و دختران ما، به نظر من بهترین وجه در کشورمان تحقق پیدا کرده است و رعایت حقوق زنان و عدالت جنسیتی باید در ایران صورت بگیرد و این دولت افتخار می‌کند که تصمیم گرفتیم ۳۰ درصد مدیریت در اختیار زنان باشد البته در آن زمان پنج درصد در آغاز دولت یازدهم بود که امروز به ۲۵ درصد رسیدیم و ان شاء الله در دولت بعدی هم چند درصد باقیمانده انجام بشود.

آقای روحانی با اشاره به برخی وعده‌های انتخاباتی گفت: نه تنها در ایام انتخابات به همه خانم‌ها احترام کرد بلکه باید همیشه در طول تاریخ وظیفه داریم به خانم‌ها احترام بگذاریم و آن‌ها شخصیت‌های برازنده جامعه ما هستند و از لحاظ دیدگاه انسانی و مقام و منزلت زن و مرد با یکدیگر تفاوتی ندارند در کنار هم قرار گرفتند، زنانی هستند که می‌توانند در علم پیشتاز باشند الان شاهد هستیم که در کنکور بسیاری از افرادی که در رتبه بالا قرار گرفتند دختران و زنان هستند.

رئیس‌جمهور با اشاره به افتتاح هر پنجشنبه گفت:از آغاز سال ۱۳۹۹ شاهده افتتاح پروژه‌های مختلف هستیم و در افتتاح امروز حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح یا عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود و کار بسیار عظیم و بزرگ نیروگاه بزرگ ۱۴۰۰ مگاواتی که بودجه آن تامین شده و طرح آن کامل شده و امروز شروع شده است و یکی از اقدامات مهمی به شما می‌رود و پایه گذاری برای دولت بعدی هم انجام شده است.

رئیس جمهور امروز در مراسم بهره برداری از طرح آبگیری از سد کنجانچم و دو هزار و ۷۵۰ هکتار شبکه اصلی و زهکشی طرح عظیم گرمسیری هم گفت: خوشحالیم که در منطقه گرمسیری طرح‌های بیسار مهمی در طول دولت‌های گذشته و به ویژه در دولت یازدهم و دوازدهم انجام گرفت.

آقای روحانی افزود: یکی از تصمیمات اساسی بنده از ابتدای دولت یازدهم این بود که کل طرح‌هایی را که در منطقه گرمسیری داریم به اتمام برسانیم و البته این طرح‌ها تمام نشد، اما پروژه‌هایی که از شمال و جنوب بسیار اهمیت داشت تکمیل کردیم و هر سال شاهد افتتاح بخش بزرگی را شاهد بودیم چه نسبت به سد، چه کانال‌های یک و دو و چه اقداماتی که وزارت نیرو و کشاورزی انجام می‌دهد تحول بسیار بزرگی در منطقه گرمسیری غرب کشور و البته در منطقه شمالی نیز دیده می‌شود.

رئیس جمهور گفت:​ امروز این افتتاح حلقه‌ای است که از تمام حلقه‌های قبلاً در این زمینه اجرا شده و اصل طرح گرمسیری در پایان سال پایانی دولت آقای هاشمی رفسنجانی آماده شد و ما در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی این طرح را تهیه کردیم و آن زمان ما آن را به عنوان مصوبه شورای عالی امنیت ملی قرار دادیم و کار‌های زیادی در دولت‌های گذشته انجام شد.
 
آقای روحانی افزود: در دولت یازدهم درخواست کردم هشت میلیارد دلار از پول صندوق برداشت کنیم برای این طرح که مقام معظم رهبری موافقت کردند و کار مهمی در این زمینه برای این منطقه انجام دادیم به ویژه برای مردم کرمانشاه و ایلام که البته در بخش شمالی نیز برای مردم استان‌های شمال صورت گرفت.

رئیس جمهور گفت:​ ما در دولت یازدهم و دوازدهم امروز پنجاه و ششمین سدی است که افتتاح می‌کنیم و یک سد دیگر که در هفته‌های آینده امیدوارم به ثمر بنشیند.

آقای روحانی همچنین افزود: مسئله آب، برق، تصفیه خانه‌ها و فاضلاب برای مردم ما بسیار اهمیت دارد.

رئیس جمهور گفت: بسیار خوشحالم که این دولت در برداشتن قدم‌های خوب موفق بوده است و ما طرح‌های متعددی در دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به استان خوب، دلاور و مرزبان ایلام داشته ایم.
 
 چهار طرح صنعت آب و برق در سه استان هرمزگان، ایلام و کرمانشاه، امروز به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.
 
در هفتاد و یکمین برنامه از افتتاح طرح‌های ملی، ابتدا وزیر نیرو به صورت ویدئو کنفرانس از استان هرمزگان گزارشی از برنامه‌ها و طرح‌های این وزارتخانه ارائه کرد
 
وزیر نیرو: همه واحد‌های نیروگاه سیریک تا ۴۰ ماه آینده به مدار تولید می آیند 
 
وزیر نیرو گفت: همه واحد‌های نیروگاه سیریک تا ۴۰ ماه آینده و نخستین واحد آن سال ۱۴۰۳ به مدار تولید می‌آید.

رضا اردکانیان در مراسم آغاز علملیات ساخت این نیروگاه در سیریک گفت: نیروگاه سیریک با وام یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورویی کشور روسیه با ظرفیت هزار و ۴۰۰ مگاوات ساخته می‌شود.

وی افزود: ۵ سال پیش وام ۵ میلیارد یورویی کشور روسیه برای ساخت چند طرح در ایران به توافق دو کشور روسیه و ایران رسید که از آن زمان تاکنون به علت برخی مشکلات از جمله بروکراسی‌های پیچیده و مشکلات اداری و مالی این موضع تحقق نیافته بود.

به گفته اردکانیان، نیروگاه سیریک یکی از این طرح‌ها بود که اسفند پارسال پس از دریافت مجوز‌های لازم، ضمانت نامه بانکی آن امضاء و پس از گشایش اسنادی و تغییر پیمانکار، امروز عملیات ساخت آن با حضور نماینده وزارت انرژی روسیه آغاز شد.

وزیر نیرو گفت: این نیروگاه به لحاظ ظرفیت در حفظ پایداری شبکه برق در جنوب و شرق کشور نقش مهمی دارد.
اردکانیان امکان استفاده از سوخت جایگزین را از دیگر ظرفیت‌های این نیروگاه دانست که باعث صرفه جویی ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعبی گاز در سال می‌شود.

وی گفت: این نیروگاه نقش مهمی در توسعه و رونق فعالیت در هرمزگان دارد و این استان نیز ظرفیت بسیار خوبی از نظر تولید برق و تولید آب شیرین از دریا دارد.
 
پس از پاسخ به سؤالات آقای روحانی، بهره برداری از این طرح‌ها آغاز شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °