ترخیص یک میلیون تن کالای اساسی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 04 تير 1400
کد خبر : ۸۱۸۹۰۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۷
معاون گمرک ایران گفت: اینکه صاحب کالا به صورت تعمدی به نگهداری کالای خود اصرار دارد، برای ما پذیرفته نیست و در نهایت شاید زیر ۵ درصد مجموع همه کالا‌ها شامل این موضوع باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از گمرک، مهرداد جمال ارونقی با بیان اینکه اگر صاحب کالا به صورت تعمدی به نگهداری کالای خود اصرار دارد، برای ما پذیرفته نیست و در نهایت شاید زیر ۵ درصد مجموعه همه کالا‌ها شامل این موضوع باشند افزود:، اما اگر صاحب کالا به تخصیص و تأمین ارز به نرخ زمان ترخیص اطمینان کامل داشته باشد در ترخیص کالای خود تعلل نمی‌کند.

وی درباره میزان رسوب کالا‌های اساسی در بنادر کشور و تعیین و تکلیف آن گفت: تا پایان روز-هجدهم خردادماه- موجودی کالا‌های اساسی اغلب بنادر جنوبی و شمالی به ۴میلیون و۷۸۲ هزار تن رسیده که عمده این کالا‌ها مشمول ارز ترجیحی می‌شوند و این کالا‌ها شامل گندم، ذرت، جو، نهاده‌های دامی، روغن خام، کنجاله و دانه‌های روغنی می‌شوند.

معاون گمرک ایران با اشاره به کالا‌های اساسی در حال ترخیص گفت: در حال حاضر ۱۵ فروند شناور در اسکله‌های بندری در حال تخلیه ۲۷۴ هزار تن کالای اساسی اعم از ذرت، جو و کنجاله هستند و همچنین ۲۴فروند کشتی حامل کالا‌های اساسی ذرت، جو و روغن خام منتظر پهلوگیری هستند تا نسبت به تخلیه ۷۲۸هزار تن که برخی از آن‌ها به دلیل مشکلات اسنادی موفق به تخلیه نشدند اقدام کنند.

وی با اشاره به حجم کالا‌های در حال تخلیه و موجود در بنادر ادامه داد: مجموع کالا‌های اساسی تا روز گذشته به ۵ میلیون و ۷۹۰هزار تن می‌رسد.

ارونقی با تاکید بر اینکه آنچه که باعث کندی ترخیص کالا‌های اساسی شده بحث تامین و انتقال ارز ترجیحی برای کالا‌های اساسی مشمول است، افزود: موضوع دیگری که باعث تعلل در ترخیص کالا‌های اساسی شد، این بود که برخی از مصوباتی که در این باره ابلاغ شده بود در پایان سال قبل غیراجرایی شد که با پیشنهاد گمرک و با موافقت ستاد اقتصادی دولت مصوب شد که صاحبان کالا تا ارایه کد رهگیری بانک بتوانند تا ۹۰درصد از کالا‌های اساسی خود را ترخیص کنند.

وی ادامه داد: تا پیش از خردادماه که این مصوبه هنوز ابلاغ نشده بود روزانه ۱۷هزار تن کالا در بندر امام خمینی (ره) که حدود ۸۵درصد کالا‌های اساسی از آنجا ترخیص می‌شود، خروجی داشتیم که این رقم امروز به قریب به ۵۰هزار تن رسیده است که نشان از رشد و تسریع روند ترخیص دارد.

معاون گمرک ایران تاکید کرد:، اما اگر خروجی کالا از روزانه ۵۰ هزار تن عبور کند نیازمند تقویت ناوگان حمل و نقل جاده‌ای و کامیونی هستیم.

وی گفت: با تصمیمات اتخاذ شده یک میلیون تن کالای اساسی از بنادر ترخیص شده و اگر این مصوبات نبود امروز رسوب کالای اساسی به بیش از ۷/۵ میلیون تن می‌رسید. طبق مصوبات، در حال حاضر صاحبان کالا‌های اساسی می‌توانند بدون رهگیری بانک و پیش از تامین ارز نسبت به ترخیص ۹۰ درصدی کالا‌های خود اقدام کنند.

ارونقی با اشاره به نگرانی برخی از صاحبان کالا در آستانه تغییر دولت گفت: این نگرانی بین صاحبان کالا وجود دارد که پس از ترخیص، ارز ترجیحی به آن‌ها داده نشود که موضوع در جلسه‌ای با حضور معاون اقتصادی ریاست جمهوری طرح و قرار بر این شد که پیشنهادی به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه شود که اگر صاحبان کالای اساسی، کالای خود را به صورت درصدی فورا ترخیص کنند بانک مرکزی نسبت به تأمین ارز ترجیحی برای این اقلام با نرخ زمان ترخیص اقدام کند.

وی همچنین درباره میزان کالا‌های رسوبی غیر اساسی اظهار داشت: میزان کالا‌های غیراساسی که ۸۵ درصد آن مواد اولیه، کالا‌های واسطه‌ای و ماشین آلات برای تولید است ۳.۲میلیون تن رسیده که این عدد در سال گذشته ۴.۸میلیون تن بود که با تصمیمات و مصوبات مربوطه توانستیم به ترخیص آن و کاهش رسوب این کالا‌ها کمک کنیم؛ به طوری که اعلام کردیم صاحبان نهاده‌های تولید می‌توانند بدون کد رهگیری بانک، تا ۹۰ درصد کالای خود را ترخیص کنند.

معاون گمرک ایران درباره برخی از اظهارات مبنی بر نگهداری تعمدی کالا‌ها در بنادر و گمرکات توسط صاحبان کالا تاکید کرد: اینکه صاحب کالا به صورت تعمدی به نگهداری کالای خود اصرار دارد، برای پذیرفته نیست و در نهایت شاید زیر ۵ درصد مجموعه تمام کالا‌ها شامل این موضوع باشند، اما اگر صاحب کالا به تخصیص و تأمین ارز به نرخ زمان ترخیص اطمینان کامل داشته باشد در ترخیص کالای خود تعلل نمی‌کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °