زاکانی: اصلاحات را از خود دولت شروع می‌کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۹۱۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۶
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بزرگترین رسالت و مسئولیت ما تحقق شعار‌های انقلاب اسلامی، آزادی، پیشرفت و شکل گیری تمدن بزرگی است که با استفاده از تجربیات ۴۲ ساله بدست آمده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 علیرضا زاکانی روز پنجشنبه در گفتگو با شبکه اترک استان خراسان شمالی با بیان این که کشور درگیر مافیا‌های متعددی است خاطرنشان کرد: دنیا پرستان قدرت گرای بی مغز، دنیا خواهان قدرت پرست، قدرت پرستان بی فکر، عالمان بی عمل و سه ضلعی قدرت، ثروت و خودباختگی در مقابل بیگانگان شرایطی را فراهم کردند که گرفتار مافیای هفت سر شدیم و باید بکوشیم که این مافیان را بکشیم، این امر ممکن نمی‌شود مگر این که دولت دست به اصلاحات همه جانبه بزند.

وی افزود: اگر بتوانیم با اصلاحات همه جانبه و نوین شرایط مدیریتی جدیدی فراهم کنیم، می‌توانیم قله‌های افتخار را با تجربیات ۴۲ ساله خود فتح کنیم.

زاکانی با بیان این که حوزه اقتصاد و مدیریت کشور نیازمند تحول و دگرگونی است گفت: این کار معطوف به جهش تولید، برداشتن موانع تولید و کمک به تولید است و باید هر آنچه که مقابل تولید قرارمی گیرد رفع کنیم.

وی تمرکز زدایی و توجه به شهرستان‌ها را به عنوان نقاط مولد و حاصلخیز کشور یکی از راهکار‌های توسعه برشمرد و افزود: توجه به خلق ثروت و توزیع مناسب آن، دقت در آمایش سرزمینی و در پیش گرفتن استراژی درست صنعتی، انتخاب پیشران‌های صنعتی و هم چنین دادن اختیارات به شهرستان‌ها مبتنی بر یک الگوی مشخص کشوری که بر تامین عزتمند معیشت مردم استوار باشد از دیگر اموری است که به آن پرداخته خواهد شد و جهشی بزرگ را رقم خواهد زد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت افزود: هم اکنون دولت هزینه‌های خود را از جیب مردم تامین می‌کند و شرایطی را به وجود آورده است که اگر ۸ سال کار کنیم تازه به سال ۹۰ باز می‌گردیم.

اصلاحات را از خود دولت شروع می کنیم
وی مشکلات کشور را ناشی از بی برنامگی دانست و افزود: متعهد می‌شویم که در آغاز راه دولت خود اصلاحات را از خود دولت شروع کنیم و اولین اقدام تمرکز زدایی و دادن قدرت به شهرستانهاست و شهرستان‌ها را به کانون مشخص برنامه ریزی و هزینه کرد بودجه وبه کار گیری امکانات دارای اختیارات اجرایی می‌کنیم.

زاکانی خاطرنشان کرد: برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه یعنی ۲۰ سال کشور چشم انتظار توزیع قدرت و تمرکززدایی است و اصل ۴۸ قانون اساسی تاکید بر این امر دارد.

وی با اشاره به توزیع بودجه‌های کشور گفت: هم اکنون بودجه ۴ مدل استانی، ملی، ملی- استانی و بودجه وزاتخانه هاست که اصلا مشخص نیست چه می‌شود و در کجا هزینه می‌شود و ۲۰ درصد از کل بودجه سهم استان هاست و مابقی در اختیار وزارتخانه‌ها و برای پروژه‌های ملی و یا ملی - استانی که از قبل مشخص است، هزینه می‌شود که با پیشرفت دقت و استقلال شهرستان‌ها منافات دارد.

زاکانی خاطرنشان کرد: وظیفه دولت تمرکززدایی و دادن اختیار به شهرستان هاست به گونه‌ای که ۴۳۰ نقطه شهرستانی در سطح کشور بتوانند بر سر رشد و سازندگی با یکدیگر رقابت داشته باشند تا کشور از قاعده هرم اجتماعی دگرگون شود.

پرونده بیکاری و شرایط سخت مسکن را باید ببندیم
زاکانی توجه به اقتصاد کشور را از برنامه‌های مهم خود اعلام کرد و اظهارداشت: نباید کسی از نظر معیشت شرمنده خانواده خود باشد، پرونده بیکاری و شرایط سخت مسکن را باید ببندیم، چنین مشکلاتی نباید در کشور داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی حدود ۶۶ سال زمان می‌برد تا فردی در تهران صاحب یک خانه ۷۵ متری شود و این زمان در استان‌ها نیز حدود ۲۹ سال است و اگر خانه بالای ۱۰۰ متری باشد، باید بیش از این سال‌ها صبر کنند و با همین وضعیت یک شهروند باید ۵۸ درصد از حقوق خود را کنار بگذارد تا بتواند اجاره مسکن را پرداخت کند که این میزان در شهرستان‌ها تا ۲۸ درصد است.

وی افزود: این بد و زشت است که دختران ما در سن ۲۴ سالگی و پسران ما در سن ۲۹ سالگی ازدواج کنند و صاحب فرزند بشوند، اما در ۳۳ سالگی برای آنان شغل پیدا شود و باید با خلق ثروت و دقت در آمایش سرزمینی تحول ایجاد کرد و ما تلاش می‌کنیم که به هر شهرستان یک ماموریت بدهیم.

زاکانی به بسته‌های سه قسمتی برای دهک‌های ضعیف، متوسط و بالا از نظر بهداشت و درمان نیز خبر داد و اظهار داشت: ارایه خدمات سرپایی و عمومی در این حوزه برای همه رایگان است، اما در دادن خدمات درمانی بستری، بیماری‌های سخت علاج و بیماران خاص با توجه به دهک‌ها برنامه ریزی خواهیم کرد به طوری که مریض نباید به جز بیماری درد بی پولی و خجالت داشته باشد و این مهم باید ساماندهی شود.

وی توجه به تعلیم و تربیت اعم از مدارس، دانشگاهها، حوزه علمیه؛ رسانه‌ها و فضای مجازی را از دیگر برنامه‌های دولت خود اعلام کرد و بر رفع مشکلات موجود در حوزه تعلیم و تربیت تاکید کرد.
زاکانی دولت خود را نوکر مردم قلمداد کرد و اظهارداشت: مردم باید بدانند که دولت نوکر و خدمتگذار آنان و تکیه گاهشان است.

احیای امر به معروف و نهی از منکر
این نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری نهاد سازی برای ساماندهی کارکرد مسوولان و احیای امر به معروف و نهی از منکر به خصوص برای مسوولان را از دیگر برنامه‌های دولت خود بیان کرد.

زاکانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که باید بر علیه پلشتی ها، کاهلی‌ها و تنبلی‌ها قیام کنیم اظهار داشت: همه تلاشم در ۲۰ سال گذشته این بوده است که فساد در کشور را زمین گیر کنم و هم اکنون با کوله باری تجربه، شناخت دقیق برای رفع موانع هستم و دوران برای مفسدان تمام خواهد شد.

وی بر استفاده از ظرفیت بین المللی برای توسعه کشور تاکید کرد و اظهارداشت: بدون اینکه پایمان بلرزد از تمام ظرفیت‌ها در این راستا باید استفاده کنیم.

زاکانی اظهارداشت: هم اکنون باید بر علیه کاهلی‌های خودمان قیام کنیم و قول می‌دهم به عنوان خادم و نوکر شما مردم در دولت اقدام و اصلاح مسیری را دنبال کنم که با استفاده از همه ظرفیت‌های قدرت داخلی شهرستان‌ها و با مدیریت جهادی مشکلات را حل خواهیم کرد.

وی توجه به اقلیت‌های مذهبی و قومیت‌ها را از دیگر برنامه‌های دولت خود اعلام کرد و اظهارداشت: باید به نقاط کم برخوردار کشور توجه ویژه‌ای داشته باشیم و در اولویت‌های کاری قرار گیرد و به تبعیض‌ها و بی اراده گی‌ها پایان داد.

زاکانی تمرکز زدایی را از دیگر برنامه‌های دولت خود اعلام کرد و اظهارداشت: اولین وعده من به شما بحث تمرکز زدایی و قرار دادن شهرستان‌ها بر اساس یک الگوی آمایشی دقیق در کشور و چهارچوب پیشران‌های تحول اقتصادی است که یکی از آن‌ها بخش کشاورزی و توسعه روستایی است.
وی با با اشاره به اینکه صنایع مختلف در کشور امکانات متعدد شرایط را به سمتی برده است که اگر ما دقت کنیم می‌توانیم تحول بزرگی در کشور رقم بزنیم گفت: کانون تولید و جهش و محل تحول با تمرکز زدایی باید در شهرستان‌ها باشد.

وی گفت: در هر شهرستان از نخبگان آنان برای رفع مسایلی از جمله مشکلات اقتصادی، مسکن، اشتغال به کار خواهیم گرفت؛ و این نخبگان شهرستانی در تصمیم سازی‌ها و اجرا دست مجریان را بگیرند و بر دولت نظارت داشته باشند، تا وقتی دولت اصلاح نشود کشور نیز اصلاح نخواهد شد.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تامین مسکن، اشتغال و تامین اجتماعی و آموزش برای مردم را از برنامه‌های انقلاب اسلامی اعلام کرد و اظهارداشت: تامین این نیازمندی‌ها برای مردم در قانون اساسی نیز به آن اشاره شد و باید به طور جد به آن توجه شود.
زاکانی اظهارداشت: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی سالانه باید در کشور یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود و حدود ۳۵۰ هزار واحد از سوی مردم کمتر از یک سال ساخته می‌شود، ولی طولانی شدن صدور مجوز موجب شد تا این برنامه محقق نشود.
وی برداشتن موانع صدور محوز و رونق کسب و کار را از دیگر برنامه‌های دولت خود اعلام کرد و اظهارداشت: باید با تجمیع اطلاعات صدور مجوز‌ها را در کشور کاهش دهیم و این برنامه در سایر کشور‌های جهان در حال انجام است.
این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر کوچک سازی تولید و شفاف سازی عملکرد‌ها نیز تاکید کرد و اجرای این برنامه‌ها را برای افزایش خدمات رسانی در کشور ضروری دانست.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °