همتی: خروج از انسداد داخلی و انزوای خارجی راه نجات اقتصاد کشور است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 27 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۸۹۸۶
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۸
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خروج از انسداد داخلی و انزوای خارجی را مهمترین راهبرد برای برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور دانست و تاکید کرد: ریل اقتصادی کشور باید تغییر جهت داده و اشتباهات گذشته جبران شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  «عبدالناصرهمتی» روز جمعه در گفت و گوی ویژه تبلیغات انتخاباتی با مردم استان همدان که از شبکه استانی پخش شد، اظهار داشت: شرایط اقتصادی کشور به اقدامات اصلاحی نیاز دارد، زیرا طبق نظرسنجی و برآورد‌های انجام شده بیش از ۷۰ درصد مردم، دغدغه مسائل معیشتی و اقتصادی دارند و از این رو دولت آینده نمی‌تواند دولت غیر اقتصادی باشد و یا بینش اقتصادی نداشته باشد.

وی تاکید کرد: در دولت آینده باید اشتباهات گذشته با شتاب جبران شود و ریل اقتصاد تغییر یابد چرا که در سال‌های قبل این روند مطلوب نبوده و نیاز به بازنگری دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه رشد سه درصدی اقتصاد کشور در شان مردم ایران نیست، افزود: هم اکنون شاهد کاهش تولیدات، ضعف سرمایه گذاری و افت قدرت خرید مردم هستیم.

او خاطرنشان کرد: تورم مزمن ساختاری که در سه دهه گذشته به طور متوسط ۲۰ درصد بود و اخیرا به دلیل فشار ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا افزایش یافته باید کنترل شود وگرنه سفره مردم کوچکتر و در عوض سفره ۲ درصد مردم همچنان بزرگتر می‌شود.

خروج از انسداد داخلی و انزوای خارجی

همتی گفت: اختیارت بانک مرکزی در این زمینه محدود و در حد یک سازمان است و به تنهایی نمی‌تواند حلال مشکلات اقتصادی باشد بلکه نیاز به حضور مجموعه‌ای قوی در کنار خود دارد.

وی اضافه کرد: تحریم‌های ظالمانه تمام درامد‌های دولت، روابط اقتصادی و بانکی کشور را مختل کرده و لازم است از این انسداد داخلی و انزوای خارجی رها شویم.

وی جایگزینی تعامل بر تقابل به ویژه در روابط خارجی را ضروری دانست و گفت: ارتباط ما با کشور‌های خارجی بهینه نیست و ما دولت آینده را بر پایه‌های تعامل استوار خواهیم کرد تا در توسعه صادرات و جذب سرمایه گذاری خارجی موفق شویم.

رشد اقتصادی ۵ درصدی، تورم ۸ درصدی

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به تشریح اولویت‌های ۱۵گانه اقتصادی خود برای مدیریت کشور اشاره کرد و افزود: افزایش اشتغال، کاهش نرخ تورم، بهبود معیشت مردم و کاهش مالیات بر تولید در راس این امور قرار دارد.

همتی به مردم وعده داد در چهار سال عمر دولت سیزدهم رشد اقتصادی را حداقل به ۵ درصد می‌رساند و نرخ تورم را بین ۸ تا ۱۲ کنترل می‌کند و چنانچه تحریم‌ها به طور کامل حذف شود و فاینانس خارجی وارد کشور شود بی تردید اوضاع اقتصادی بهتر نیز خواهد شد.

او تاکیدکرد: دولت آتی باید دولت کالای عمومی باشد و در بخش توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز فعالیت داشته باشد و از دخالت در جزئیات اقتصاد و قیمت گذاری پرهیز کند.

ترمیم اعتماد مردمی تا حضور ۵۰ درصدی زنان در کابینه

او در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برنامه‌های اجتماعی پرداخت و از نقش پر رنگ جوانان و زنان در کابینه و بدنه دولت آینده خبر داد و گفت: ۵۰ درصد اعضای کابینه دولت آتی از بین زنان و جوانان خواهند بود و ۳۰ درصد مشاغل دولتی و غیر دولتی را به بانوان اختصاص می‌باید.

همتی تاکید کرد: باید انگیزه جوانان را برای کار و تلاش افزایش بدهیم تا بتوانند با آرامش در داخل کشور زندگی کنند و در اندیشه مهاجرت به خارج نباشند حتی زمینه را برای بازگشت مهاجران باید فراهم کنیم.

به گفته وی، در حال حاضر کشور علاوه بر مشکلات اقتصادی با مسائل اجتماعی نیز دست و پنجه نرم می‌کند به طوری که اعتماد بین اقشار مختلف مردم با هم، با دولت و حاکمیت ضعیف شده و این سرمایه اجتماعی لطمه خورده باید به سرعت ترمیم شود.

توسعه مشاغل خدماتی

توسعه بخش خدمات علاوه بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی از برنامه‌های دیگری بود که همتی به مردم ایران نوید داد و گفت: این بخش که ۵۵ درصد ارزش افزوده به دنبال دارد در دولت بعدی مورد توجه ویژه قرار می‌گیرد تا بستری برای اشتغال جوانان باشد.

وی تصریح کرد: اگر چه کرونا آسیب بسیاری به بخش خدمات وارد کرده، اما در بطن این شرایط ناخوشایند کسب و کار‌های اینترنی و استارت آپ‌ها رشد کردند و در عرصه تجارت دچار دگرگونی شدیم.

استقلال ملی در گروه آشتی با انتخابات

همتی در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌های سیاسی مردم کشور اشاره کرد و افزود: مردم ما بسیار هوشیار و از لحاظ سیاسی دارای بینش و قدرت تحلیل بالا هستند و ما نیز به این نگرش در بین تمام اقوام و اقلیت‌ها با هر زبان و گویشی احترام می‌گذاریم.

وی یکپارچگی اقوام مختلف در داخل کشور را بسیار ضروری دانست و گفت: به ترویج این همبستگی و وحدت معتقدم، زیرا ایجاد نگرانی و جدایی بین مردم نتیجه‌ای جز کاهش قدرت ملی ایران نخواهد داشت.

همتی خواهان مشارکت مردم در حماسه ۲۸ خرداد شد و گفت: مردم در سه سال گذشته تحت فشار اقتصادی بودند، اما از دفاع کشور کوتاه نیامدند و انتظار داریم در روز انتخابات هم حضور حداکثری داشته باشند.

او تاکید کرد: رقبای من دیگر نامزد‌ها نیستند بلکه قهر مردم از صندوق رای بزرگترین رقیب من محسوب می‌شود، اما می‌دانم که مردم تصمیم اشتباه نمی‌گیرند و یکبار دیگر موجب تقویت استقلال کشور می‌شوند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا ۲۸ خرداد ماه امسال برگزار می‌شود.

سعید جلیلی، محسن رضایی میرقائد، سیدابراهیم رئیس‌الساداتی مشهور به رئیسی، علیرضا زاکانی، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی هفت نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری هستند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °