آخرین نتایج مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های آسیا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 29 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۹۰۱۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۴
با توجه به آخرین نتایج ثبت شده در مقدماتی فوتبال انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، تیم ایران در بازی پایانی برابر عراق به هر ۳ امتیاز بازی نیاز قطعی خواهد داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دور دوم مقدماتی فوتبال انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در قاره آسیا و نیز مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین از دیروز تا بامداد امروز پیگیری شد و با نتایج ثبت شده تیم ایران در بازی پایانی برابر عراق به هر ۳ امتیاز بازی نیاز قطعی خواهد داشت.

آسیا اولین قاره‌ای است که رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در آن آغاز شد. در مرحله نخست ۱۲ تیم حضور یافتند و در پایان تیم‌های مغولستان، سریلانکا، بنگلادش، مالزی، کامبوج و گوآم به مرحله نهایی صعود کردند. در دور دوم ۳۴ تیم دیگر آسیا از جمله تیم ایران اضافه شدند. مراحل اول و دوم گروهی بخشی از مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ هستند و بنابراین تیم قطر - میزبان جام جهانی و مدافع عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا - نیز در آن شرکت کرد. در مرحله دوم مقدماتی تیم‌ها به ۸ گروه ۵ تیمی تقسیم بندی شدند و مسابقات هر گروه ابتدا به صورت دوره‌ای و رفت و برگشت برگزار می‌شود. مسابقات از ماه نوامبر سال گذشته (آبان ۱۳۹۸) به علت شیوع بیماری کرونا با وقفه طولانی مواجه شده بود. به همین علت کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت تا ادامه مسابقات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت مجتمع در خانه یکی از تیم‌های هر گروه دنبال شود. نتیجه و برنامه ادامه دیدار‌ها و وضعیت سایر گروه‌ها به این شرح است؛

* گروه یک در شارجه امارات:
فیلیپین ۳ - ۰ گوآم (گل‌ها: آنخل گیرادو در دقیقه ۱۲، مارکوس لوپز - گل به خودی مدافع گوآم - ۶۰ و مارک هارتمن ۸۸)
چین ۵ - ۰ مالدیو (گل‌ها: لیو بین بین در دقیقه ۵، وو لی ۳۰، آ لان مهاجم برزیلی الاصل ۶۸، چانگ یونینگ ۶۹ و تان لونگ ۷۹)
- تیم سوریه استراحت کرد.
- تیم سوریه با ۲۱ امتیاز در صدر است و به دور سوم مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا راه یافت. تیم چین - میزبان جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ - با ۱۶ امتیاز دوم است. تیم‌های فیلیپین با ۱۰، مالدیو با ۶ و گوآم بدون امتیاز در رده‌های سوم تا پنجم قرار دارند و بخت صعود به جام جهانی را از دست دادند، اما به دور‌های انتخابی و پلی آف لیگ قهرمانان آسیا صعود کردند.

* گروه دو در الکویت کویت:
نپال ۰ - ۳ استرالیا (گل‌ها: ماتئو لکی در دقیقه ۶، فران کاراچیچ ۳۸ و مارتین بویل ۵۷)
کویت ۰ - ۰ اردن
- تیم تایوان استراحت کرد.
- تیم استرالیا با ۲۱ امتیاز در صدر تثبیت شد و به دور سوم انتخابی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا راه یافت. تیم اردن با ۱۴ امتیاز دوم است و تیم‌های کویت با ۱۱، نپال با ۶ و تایوان بدون امتیاز در رده‌های سوم تا پنجم جای گرفتند و بخت صعود به جام جهانی را از دست دادند، اما به دور پلی آف جام ملت‌های آسیا صعود کردند.

* گروه سه در الرفاع، مدینه عیسی و آراد بحرین:
کامبوج ۰ - ۱۰ ایران (در استادیوم خلیفه در مدینه عیسی - داور: کیم جونگ هیوک از کره جنوبی)
- برای ایران علیرضا جهانبخش در دقیقه ۱۶ (پنالتی)، شجاع خلیل زاده ۲۲، مهدی طارمی ۲۷، سور روتانا (گل به خودی مدافع کامبوج) ۳۲، میلاد محمدی ۵۸، مرتضی پورعلی گنجی ۶۴، کریم انصاری فرد ۷۷ (پنالتی)، کاوه رضایی ۸۰ و ۸۷ و مهدی قائدی ۸۴ گلزنی کردند. سعید عزت اللهی نیز در دقیقه ۴۵ یک ضربه پنالتی را از دست داد.
- در تاریخ دیدار‌های تیم‌های ملی ایران و کامبوج دو تیم تا کنون ۴ بار با هم روبرو شده اند که تیم ایران در هر ۴ دیدار برنده شده است. در این مسابقات تیم ایران ۲۸ و تیم کامبوج فقط یک بار گلزنی کرده اند. کریم انصاری فرد با زدن ۵ گل بهترین گلزن ایران در مصاف با تیم کامبوج است.
- در این گروه تیم ایران پیش از این با ۲ - ۰ و ۳ - ۱ بر هنگ کنگ و با ۱۴ گل بر کامبوج پیروز شد و با یک گل از بحرین و ۱ - ۲ از عراق شکست خورد و ۳ - ۰ بحرین را مغلوب کرد.
هنگ کنگ ۰ - ۱ عراق در آراد
- گل تیم عراق را محمد قاسم ماجد در دقیقه ۱۳ به ثمر رساند.
- تیم بحرین استراحت کرد.
- تیم عراق با ۱۷ امتیاز صدرنشین ماند و تیم ایران (تفاضل گل ۲۹+) با ۱۵ امتیاز دوم است. تیم بحرین (تفاضل گل ۷+) با ۱۲ امتیاز در رده سوم قرار گرفت. تیم‌های هنگ کنگ با ۵ و کامبوج با یک امتیاز چهارم و پنجم هستند و بخت صعود به جام جهانی را از دست دادند، اما به پلی آف انتخابی جام ملت‌های آسیا راه یافتند.

* گروه چهار در ریاض عربستان:
یمن ۰ - ۱ ازبکستان (گل: جلال الدین ماشاریپوف در دقیقه ۱۹ - پنالتی)
سنگاپور ۰ - ۳ عربستان (گل‌ها: سالم الدوسری ۸۴، فهد المولد ۸۶ و صالح الشهری ۶ + ۹۰)
- تیم فلسطین استراحت کرد.
- تیم‌های عربستان با ۱۷ و ازبکستان با ۱۵ امتیاز اول و دوم هستند و تیم‌های فلسطین و سنگاپور با ۷ و یمن با ۵ امتیاز در رده‌های سوم تا پنجم جای گرفتند و بخت صعود به جام جهانی را از دست دادند، اما در پلی آف جام ملت‌ها شرکت می‌کنند.

* گروه پنج در دوحه قطر:
افغانستان ۱ - ۲ عمان
- برای تیم عمان که هدایت آن را برانکو ایوانکوویچ مربی کروات و سابق تیم‌های ایران و پرسپولیس بر عهده دارد، عبدالله فواز در دقایق ۱۳ و ۵۱ گلزنی کرد و تک گل تیم افغانستان را امید پوپالزَی در دقیقه ۲۳ وارد دروازه حریف کرد.
- تیم‌های قطر ‏، هند و بنگلادش استراحت کردند.
- تیم‌های قطر (میزبان جام جهانی ۲۰۲۲) با ۲۲ و عمان با ۱۵ امتیاز در رده‌های اول و دوم قرار گرفتند. تیم‌های هند با ۶، افغانستان با ۵ و بنگلادش با ۲ امتیاز در رده‌های سوم تا پنجم جای گرفتند و عملا از رقابت برای صعود به جام جهانی حذف شدند، اما در پلی آف مقدماتی جام ملت‌های آسیا حاضر خواهند شد.

* گروه شش در ژاپن:
میانمار ۱ - ۸ قرقیزستان در اوزاکا
- برای قرقیزستان تورسونعلی رستم اف در دقیقه ۲۲، گلژیگیت علیکولوف ۲۸، فرهاد موسی بکوف ۳۴، علی مردان شکراف ۴۵، میرلان مورزایف ۲ + ۴۵، ۶۱ و ۷۸، آبای بوکولیف ۶۳ گلزنی کردند و تک گل تیم میانمار را هلائینگ بوبو در دقیقه ۶۹ وارد دروازه حریف کرد.
- تیم‌های ژاپن ‏، تاجیکستان و مغولستان استراحت می‌کنند.
- تیم ژاپن با ۲۱ امتیاز به دور سوم انتخابی جام جهانی و نیز جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ راه یافته است. تیم‌های قرقیزستان و تاجیکستان در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته اند. تیم‌های مغولستان و میانمار با ۶ امتیاز در رده‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند و بخت صعود به جام جهانی را از دست داد، اما در پلی آف مقدماتی جام ملت‌های آسیا حاضر خواهند شد.

* گروه هفت در دبی امارات:
اندونزی ۰ - ۵ امارات (گل‌ها: علی مبخوت در دقایق ۲۲ و ۴۹ - پنالتی، فابیو دلیما هافبک برزیلی الاصل ۲۸ و ۵۵ و سباستین تالیابو مهاجم آرژانتینی الاصل در دقیقه ۸۶)
مالزی ۱ - ۲ ویتنام
- برای ویتنام نگوین تین لینه در دقیقه ۲۷ و کو انگوک‌های ۸۲ (پنالتی) گل زدند و گل تیم مالزی را گیلرمه لوسرسیو مهاجم برزیلی ۷۲ (پنالتی) وارد دروازه حریف کرد.
- تیم تایلند استراحت کرد.
- تیم ویتنام با ۱۷ امتیاز در صدر تثبیت شد و تیم امارات با ۱۵ امتیاز در رده دوم قرار دارد. تیم‌های تایلند (تفاضل ۱+) و مالزی (تفاضل ۳-) با ۹ و اندونزی با یک امتیاز در رده‌های سوم تا پنجم قرار گرفتند و بخت صعود به جام جهانی را از دست دادند، ولی در پلی آف مقدماتی جام ملت‌های آسیا شرکت خواهند کرد.

* گروه هشت در گویانگ کره جنوبی:
ترکمنستان ۳ - ۲ لبنان
سریلانکا ۰ - ۵ کره جنوبی (گل‌ها: کیم شین ووک در دقایق ۱۴ و ۴۲ - پنالتی، لی دونگ گیونگ ۲۲، هوآنگ هی چان ۵۳ و جونگ سانگ بین ۷۷)
- تیم کره جنوبی ‏ (تفاضل گل ۲۰+) با ۱۳ امتیاز در صدر تثبیت شد و مجوز صعود گرفت. تیم لبنان (تفاضل گل ۴+) با ۱۰ امتیاز دوم است و تیم ترکمنستان با ۹ امتیاز در رده سوم قرار دارد. بدین ترتیب تیم ترکمنستان به دور سوم انتخابی جام ملت‌های آسیا راه یافت. تیم سریلانکا بدون امتیاز در رده چهارم قرار گرفت و بخت صعود به جام جهانی را از دست داد، اما به دور پلی آف انتخابی جام ملت‌های آسیا صعود کرد. در این گروه پس اعلام کره جنوبی به عنوان میزبان ادامه مسابقات، تیم ملی کره شمالی انصراف داد و کلیه نتایج قبلی این تیم - از جمله تساوی بدون گل با کره جنوبی و پیروزی بر لبنان - لغو شد.

- در جدول تیم‌های دوم گروه‌های ۸ گانه - با توجه به محاسبه نشدن نتایج تیم‌های دوم با تیم پنجم گروه‌ها - تیم عمان با ۱۲ امتیاز بار دیگر در صدر قرار گرفت و تیم‌های چین (تفاضل گل ۱۱+) و لبنان (تفاضل گل ۴+) با ۱۰ امتیاز دوم و سوم هستند. تیم‌های ۹ امتیازی ازبکستان (تفاضل گل ۶+)، امارات (تفاضل گل ۵+ و گل زده ۱۰) و ایران (تفاضل گل ۵+ و گل زده ۹) در رده‌های چهارم تا ششم قرار دارند. تیم‌های اردن با ۸ امتیاز و قرقیزستان با ۴ امتیاز هفتم و هشتم هستند.
به سبب قطعی شدن سرگروهی تیم قطر - میزبان جام جهانی - در گروه ۵، یک تیم بیشتر (۵ تیم) از جمع تیم‌های دوم گروه‌ها به مرحله سوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در قاره آسیا راه خواهد یافت.

- در جدول گلزنان علی مبخوت از امارات با ۱۰ گل صدرنشین شد و تاکومی مینامینو از ژاپن با ۹ گل در رده دوم قرار گرفت. یویا اوزاکو و با ۸ گل سوم است و عمر السومه از سوریه، الدار شاهمرادوف از ازبکستان، کریم انصاری فرد از ایران و وو لی از چین با ۷ گل مشترکا چهارم هستند. المعز علی از قطر، محمود المواس از روسیه، سردار آزمون از ایران، کیم شین ووک از کره جنوبی و بها فیصل از اردن با ۶ گل مشترکا هشتم هستند.

در پایان مرحله دوم - با تغییر در جدول گروه ۵ - ۷ تیم‌های برتر سایر گروه‌های ۸ گانه و ۵ تیم دوم برتر به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین و مرحله سوم و پایانی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ راه خواهند یافت. تیم قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ مجوز حضور در این رقابت‌ها را کسب کرده و نیازی به حضور در دور سوم مقدماتی جام جهانی ندارد. تیم قطر با تثبیت سر گروهی مجوز حضور در جام ملت‌های آسیا را به دست آورده است.
۲۴ تیم باقی مانده از مرحله دوم مقدماتی در مرحله سوم انتخابی جام ملت‌های آسیا شرکت می‌کنند تا ۱۲ تیم باقی مانده جام معرفی شوند.

در جام جهانی ۲۰۲۲ با وجود میزبانی قطر، سهمیه‌ای از قاره آسیا کاسته نمی‌شود و سهمیه این قاره با احتساب پلی آف ۴.۵ تیم خواهد بود. این برای اولین بار است که آسیا حداقل می‌تواند ۵ و حداکثر ۶ تیم در جام جهانی داشته باشد.
 
جدول نتایج بازی‌های روز جمعه ۲۱ خرداد - مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲
برتری عراق برابر هنگ کنگ، دومی ایران در گروه سوم
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷.۵۹°    ۳۰.۹۹°