دچار خود تحریمی هستیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 11 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۹۱۳۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۳
آقای زاکانی در برنامه «با نخبگان» شبکه چهار سیما گفت: ما دچار خود تحریمی هستیم؛ سهم تحریم‌ها در شرایط فعلی کشور تنها ۲۰ است، ولی بی ارادگی، بی عملی و بی برنامگی دولت اسباب مشکلات کشور شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: خنثی سازی تحریم در داخل و مطالبه جدی شکستن تحریم در قالب مواجه با اروپا و آمریکا، راهکار‌های دولت اقدام و اصلاح در مواجه با فشار‌های آمریکا است.
آقای علیرضا زاکانی بعد از ظهر امروز به همراه مشاوران اقتصادی خود، حسین رضوی پور و میثم پیله ور، برنامه‌های اقتصادی دولت خود را در برنامه «با نخبگان» شبکه چهار سیما تشریح کرد.
آقای زاکانی راهکار موثر برای خنثی سازی تحریم‌ها را دارای دو وجه داخلی و خارجی خواند و افزود: رویکرد اصلی ما، خنثی سازی تحریم و توجه به ظرفیت‌های داخلی است؛ اساس را بر جهش تولید گذاشتیم.
وی تصریح کرد: اگر از فشار تحریم‌ها مصون شویم، فشار از روی ما برداشته خواهد شد، ولی اگر تنها امید ما این باشد که دشمنان این تحریم را بردارند، به هیچ عنوان تحریم‌ها برچیده نخواهد شد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در موضوع برجام، رویکرد ما دو وجه داخلی و خارجی دارد؛ توجه به خنثی سازی تحریم در داخل کشور، مثل موضوع تولید بنزین داخلی که منجر به رفع تحریم‌ها در این بخش شد و رویکرد دوم نیز مطالبه جدی شکستن تحریم در قالب مواجه با اروپا و آمریکا است.
آقای زاکانی گفت: ما دچار خود تحریمی هستیم؛ سهم تحریم‌ها در شرایط فعلی کشور تنها ۲۰ است، ولی بی ارادگی، بی عملی و بی برنامگی دولت اسباب مشکلات کشور شده است.
آقای پیله فروش نیز در این باره تصریح کرد: عده‌ای در داخل کشور وعده رفع تحریم‌ها می‌دهند در حالی که لغو تحریم‌ها در اختیار ما نیست.
مشاور اقتصادی زاکانی همچنین گفت: ۲ راه وجود دارد؛ یا ما اهرم قدرتی داشته باشیم که هزینه اعمال تحریم‌ها را برای طرف مقابل بیشتر کند یا اینکه امتیاز‌هایی دهیم تا طرف مقابل مجاب به لغو تحریم‌ها شود.
وی ادامه داد: مسیر دوم را یکبار امتحان کردیم و نتیجه اش زیاده خواهی طرف مقابل بوده است، ولی راهکار اصولی‌تر استفاده از ابزار‌هایی است که قدرت ملی را افزایش دهد و هزینه‌های حفظ تحریم‌ها را برای طرف مقابل بیشتر کند، راهکارش تقویت قدرت داخلی و تولید ملی و همچنین ایمن سازی کشور در مقابل فشار‌ها است.
ما به دنبال منافع ملی مان هستیم
آقای علیرضا زاکانی در ادامه سخنانش در برنامه با نخبگان شبکه چهار سیما، صنایع دریایی را یکی از پیشران‌های تولید کشور خواند و افزود: کسی که مکران را داشته باشد باید در کشور آقایی کند نه اینکه در چابهار کپرنشین داشته باشیم، هر کشوری موقعیت جغرافیایی ساحلی داشته باشد فخر می‌فروشد در حالی که ما عرضه استفاده داریم، اما خود تحریمی داخلی اجازه استفاده نمی‌دهد.
وی درباره صنایع نفت و گاز و پتروشیمی به عنوان یکی از پیشران‌های اصلی بخش تولید گفت: ما اکنون ۱۲ میلیون تن در صنعت پلیمری ظرفیت خلق شده داریم، اما ۳/۹ میلیون تن فعال و ۸/۱ میلیون تن آن راکد است، یعنی ۳۰ درصد ظرفیت این صنعت فعال است.
وی افزود: هر شاخه صنعت پلیمری ۲۰۰ هزار شغل مستقیم و ۱۵۰ هزار شغل غیر مستقیم ایجاد می‌کند که می‌توان با آن ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کرد؛ کشور ما مشکل اشتغال ندارد بلکه مشکل خود تحریمی است.
آقای زاکانی با انتقاد از ایجاد انحصار برای ۲ کارخانه خودروسازی در کشور گفت: هزار و یک مشکل در این ۲ خودرو سازی وجود دارد و هیچ دقتی هم نداریم؛ باید این انحصار را شکسته و بازار رقابتی را ایجاد کنیم و بعد هم کمر فساد اقتصادی در این بخش را بشکنیم تا با فراهم سازی بستر خلاقیت‌ها و شرایط مناسب به سمتی رویم تا بیش از اینکه در جنگ شهید می‌دادیم در کشور و در جاده‌ها کشته ندهیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: برای هر کدام از پیشران‌های اقتصادی بسته‌های با خوشه‌های مرتبط خود تهیه کرده ایم؛ یک انقلاب بزرگی در تولید اتفاق خواهد افتاد و این را با مشارکت مردم بر محور نخبگان عملیاتی خواهیم کرد.
وی ادامه داد: در مجموعه تحول در فرهنگ و اجتماع، اساس ما تعلیم و تربیت است که شامل ۷۰ درصد اقتصاد دانش بنیان است؛ ما این مجموعه را در خدمت اقتصاد قرار می‌دهیم و اقتصاد را در خدمت فرهنگ.
آقای زاکانی تصریح کرد: آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها باید در مسیر جهش تولید حرکت کنند نه اینکه بالغ بر ۵۰ درصد فارغ‌التحصیلان ما بیکار باشند.
وی افزود: تعلیم و تربیت، سلامت و رفاه، مبارزه با فقر و تبعیض و تحقیر در برنامه ریزی دولت اقدام و اصلاح به معرفت و کرامت می‌انجامد.
آقای زاکانی همچنین در خصوص جایگاه سیاست و امنیت در برنامه‌های خود گفت: ما می‌خواهیم در این کشور مردم «آقا» باشند نه یک مشت مفت خور و گردن کلفت؛ با همین ادبیات سخن می‌گویم.
وی نهادینه کردن نظارت مردم بر دولت را از اولویت‌های برنامه هایش خواند و خاطرنشان کرد: نهاد سازی نوینی را دنبال می‌کنیم که حق اعتراض در اصل ۲۷ قانون اساسی را محقق کنیم و بعد ارتقای سرمایه‌های اجتماعی و توسعه مشارکت مردمی و انسجام ملی را رقم زنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: اساس این است که مردم میدان دار تغییر و در نتیجه آن ثروتمند شوند؛ مملکتی که مسئولش درد نداشته باشد به تاریخ می‌پیوندد، اما ما می‌خواهیم ایران را سرآمد کنیم.
وی در حوزه تحول در سیاست خارج در دولت اقدام و اصلاح نیز گفت: سیاست خارجی ما باید در خدمت اقتصاد، فرهنگ، جامعه و امنیت باشد، ما در این بخش دیپلماسی فعال و هوشمند را با ۱۵ کشور همسایه، اوراسیا، محور مقاومت و جهان اسلام و همچنین نگاه به شرق و تعامل درست با غرب تنظیم کردیم؛ ما دنبال منافع ملی مان هستیم.
زاکانی تعامل فعال با ایرانیان خارج از کشور را یکی از محور‌های سیاست خارجی دولت خود دانست و تصریح کرد: با توجه به سرمایه ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ میلیارد دلاری ایرانیان خارج از کشور دولت باید پشت سر آن‌ها قرار گرفته و ظرفیت هایشان را به داخل آورد؛ اصل این است که ما ایران را بر بام جهان بنشانیم و این شدنی است.
در پایان نیز رضوی پور مشاور اقتصادی زاکانی در در تشریح راهکار دیگر کارآمدسازی واگذاری‌ها در کشور گفت: ما باید واگذاری زمین و دارایی‌های سرمایه‌ای را در خصوص سازی مستثنی کنیم و واگذاری‌ها بدون تعلق فوری زمین و یا مشروط رخ دهد، این اقدام تضمین می‌کند که مالک خصوصی دنبال بهینه سازی تولید و کسب سود از محل کارآمد‌تر کردن تولید باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °