الحاق ناوشکن دنا و ناو مین شکار شاهین به ناوگان دریایی کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 30 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۹۱۸۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲
با دستور رئیس جمهور به صورت ویدئوکنفرانس ناوشکن دنا و ناو مین شکار شاهین به جنوب نیروی دریایی ارتش ملحق شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دنا، چهارمین فروند از ناوشکن‌های کلاس جماران، تحت نظارت نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در مجموعه صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح طراحی و ساخته شده است.

این ناوشکن تمام ایرانی مجهز به انواع تجهیزات و سامانه‌های دفاعی و تهاجمی ایرانی است و علاوه بر قابلیت دریانوردی طولانی، توانایی جستجو، کشف، شناسایی، رصد، مقابله و درصورت نیاز انهدام هرگونه تهدید هوایی، سطحی و زیر سطحی دارد.

عرشه پرواز با قابلیت نشست و برخاست بالگرد از دیگر ویژگی‌های مهم عملیاتی ناوشکن دنا است.
 

ناو مین شکار شاهین نیز با طول ۳۳ متر و عرض ۱۱ متر و آب خور ۱۸۰ سانتی متر با نظارت نیروی دریایی ارتش و به دست متخصصان جوان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح ساخته شده است.

این شناور بومی با بهره مندی از فناوری‌های روز دنیا، امکان ردیابی و خنثی سازی انواع مین‌های دریایی دارد.
 

رئیس جمهور: نیروی دریایی ایران حافظ منطقه است


رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: ناوشکن دنا نشانه‌ای از استمرار در مسیر خودکفایی ارتش و همه نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران است.


حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم الحاق ناوشکن دنا و ناو مین شکار شاهین به ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش گفت: امروز برای ملت ایران، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و همه نیرو‌های مسلح روز بسیار خوبی است که صنایع دفاع کشور با متخصصان خود در مدت ۸ سال یک ناوشکن بسیار مهم را تکمیل و آماده بهره برداری می‌کند و این ناوشکن آماده است که انواع ماموریت‌های خود را به خوبی انجام دهد.


وی گفت: امروز وزارت دفاع کار بسیار بزرگ و عظیمی را به پایان رساند و دو ناو را در اختیار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی قرار داد.


آقای روحانی با بیان اینکه نیروی دریایی از آغاز انقلاب تا امروز همواره یک نیروی پرتوان و قدرتمند بوده، گفت: در جنگ تحمیلی ظرف ماه‌های اولیه نیروی دریایی به طور کلی نیروی دریایی عراق را منهدم کرد و بعد از سه ماه در آب‌های خلیج فارس شناور عراقی نمی‌دیدیم و نیروی دریایی عراق توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران منهدم شد.

وی با بیان اینکه نیروی دریایی و هوایی تنها دو نیرویی بودند که در سال پایانی جنگ مستقیما با ارتش آمریکا رو به رو شدند، افزود: در هشت سال دفاع مقدس، جنگ ما با متجاوزان جهانی بود، ولی به ظاهر در زمین، جنگ ما با صدام بود.
رئیس جمهور افزود: ارتش در کنار نیروی دریایی سپاه از سال ۶۷ تا امروز، حدود ۳۳ سال است که از آب‌های سرزمینی ما به خوبی حفاظت می‌کند.


آقای روحانی گفت: امروز نیروی دریایی جمهوری اسلامی تنها به خلیج فارس و دریای عمان تعلق ندارد و همه اقیانوس‌ها طبق مقررات بین المللی محل فعالیت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی است.


امروز می‌بینیم که نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران از دریای عمان حرکت می‌کند، اقیانوس هند را پشت سر می‌گذارد و در اقیانوس اطلس حرکت می‌کند و قادر است مسیر بسیار طولانی هزاران کیلومتر دریا را بدون این که نیازمند باشد در بندری برای آب و غذا و سوخت پهلو بگیرد با خودکفایی کامل و با لجستیک همراه، آب‌های بین المللی را بپیماید و این قدرت بزرگ ارتش و نیرو‌های مسلح است.

رئیس جمهور افزود: در قدم اول برای نیرو‌های مسلح انگیزه، در قدم دوم آموزش و در قدم سوم تجهیزات کافی و در کنار آن دولت قدرتمندی هست که بتواند نیرو‌های مسلح را از لحاظ لجستیکی و تامین مسایل مالی پشتیبانی کند تا به خوبی بتواند از کشور در صحنه بین المللی حراست کند.


وی با بیان اینکه دولت در خدمت ملت و نیرو‌های مسلح است، گفت: امروز شاهد هستیم به رغم سه سال و نیم جنگ تحمیلی اقتصادی که هر کشور دیگری را به زانو در می‌آورد، اما ملت ما سرو قامت ایستاد و دولت با تمام توان مقاومت کرد و توانست نیاز‌های ضروری مردم و نیرو‌های مسلح را تامین کند.


وی گفت: به رغم تحریم و کرونا که در تاریخ ایران بی نظیر بوده، این دولت قدرتمند در کنار مردم غیور با رهبری رهبر معظم انقلاب با همه این سختی و مشکلات دست از توسعه و تقویت نیرو‌های مسلح برنداشت.
رئیس جمهور افزود: امروز شاهد الحاق دو ناو به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران هستیم که در طول این ۸ سال دولت یازدهم و دوازدهم ساخته شده است و این نشان می‌دهد که هیچ فشار و جنگی نمی‌تواند ملت و دولت را به زانو در بیاورد و ما مسیر و راه خود را به خوبی ادامه می‌دهیم.


روحانی با اشاره به توسعه بندر جاسک و چابهار در سواحل مکران گفت: این دولت توانسته گاز را به تمام این منطقه و به استان سیستان و بلوچستان و اقصی نقاط شرق کشور برساند، دولت توانسته آب را شیرین کند و به اعماق کویر ایران در شرق ایران برساند، و امروز ما شاهدیم آب را به دو استان رسانده است و طراحی کرده که آب را به چند استان دیگر برساند، این آبادانی که امروز ما در شرق و جنوب کشور و دریای عمان، سواحل مکران شاهدیم و به زودی بندر جاسک یک بندر مهم صادراتی برای نفت ایران خواهد بود.


وی گفت: تا امروز اگر نفت ایران در جزیره خارک آماده صادرات می‌شده از این به بعد هم در خارک و هم در جاسک صادرات نفت امکان پذیر خواهد بود و این کار استراتژیک و بی‌نظیر دولت یازدهم و دوازدهم در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است.
رئیس جمهور با بیان اینکه در طول این ۸ سال قدرت پدافندهوایی ایران از هر زمان دیگر برتر و بالاتر شده است، گفت: آنچه مورد نیاز کشور برای واردات در زمینه پدافند هوایی بود با تلاش شبانه‌روزی دیپلماتیک انجام گرفت و اس۳۰۰ وارد کشور شد. در حالی که این مسئله در گیر و دار و پیچ و خم‌های اداری و سیاسی و دیپلماتیک بود.


روحانی افزود: مدرن‌ترین سلاح‌های پدافند هوایی در طول مدت ساخته شد. توان موشکی مان بسیار قدرتمندتر از سابق شد. توانستیم در این مدت در زمینه نیروی دریایی ناوچه‌ها، زیردریایی‌ها و موشک‌هایی که مورد نیاز نیروی دریایی است را تولید کنیم.


وی گفت: برد موشک کروز دریایی را در این سال‌ها از ۳۰۰ کیلومتر به ۱۰۰۰ هزار کیلومتر رساندیم و در بخش نیروی هوایی ساخت جنگنده کوثر، ساخت موتور هواپیما را داشتیم و امروز یک توان قدرتمند در اختیار نیرو‌های مسلح است. در زمینه هوانیروز و زرهی هم ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیرو‌های مسلح خودکفا هستند و روی پای خود ایستاده‌اند و بدون نیاز به خارج از کشور دفاع می‌کنند.


رئیس جمهور با بیان اینکه قدرت و توان نیرو‌های مسلح صرفاً برای بازدارندگی و دفاع پشیمان‌کننده است، گفت: هیچ‌گاه دولت جمهوری اسلامی ایران قصد تجاوز به هیچ کشوری را نداشته و ندارند و ما به همسایگان عزیزمان بسیار با صراحت اعلام می‌کنیم که قدرت نیرو‌های مسلح ما پشتیبان و حافظ شما هم هست و علیه شما نیست.


آقای روحانی افزود: اگر ما نیرو‌های دریایی قدرتمندی در خلیج فارس و دریای عمان داریم حافظ خلیج فارس و دریای عمان و راه‌های اصلی در اقیانوس هند در دریای سرخ و مناطق دیگر هستیم. جمهوری اسلامی ایران قدرتی است که امنیت منطقه را برای خود و همسایگان خود تضمین می‌کند.


رئیس جمهور با بیان اینکه ارتش جمهوری اسلامی ایران مدافع استقلال و حاکمیت کشور‌های منطقه است، افزود: جهانیان دیدند در عراق، سوریه، یمن یا هر جای دیگر، که تروریست‌ها خواستند حضور و حاکمیت پیدا کنند، این نیرو‌های مسلح ایران بودند که به درخواست آن کشور به کمک ارتش‌های آن کشور‌ها شتافتند و دست تروریست‌ها را از منطقه قطع کردند.


وی گفت: ما در دفاع از کشورمان نه نیازمند به سلاح‌های کشتار جمعی هستیم و نه در پی به‌دست آوردن سلاح‌های کشتار جمعی هستیم و نه آن را اخلاقی و مجاز می‌دانیم. این فتوای صریح فرمانده کل قوا و رهبر معظم انقلاب اسلامی است که ایشان سلاح کشتار جمعی را خلاف فتوای خودشان و خلاف اخلاق و معیار‌ها و موازین اسلامی دانستند.

رئیس جمهور افزود: ما قربانی سلاح کشتار جمعی در جنگ تحمیلی هشت ساله توسط افلقیان هستیم که توسط نیرو‌های غربی و شرقی تسلیح شده بودند.


آقای روحانی گفت: ما دنبال توانمندی هسته‌ای، هوایی، فضایی، موشکی برای صنعت داخلی و توانمندی و فناوری‌های نوین خودمان هستیم. قدرت هسته‌ای ما ساخت سلاح هسته‌ای نیست. آمریکا و اروپا این را به خوبی بدانند و بفهمند.
وی گفت: ما قادر به غنی سازی۲۰ درصد هستیم و دیدید که دولت دوازدهم برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران غنی‌سازی ۶۳ درصد را انجام داد و اگر ما روزی نیاز به غنی‌سازی بالاتر داشته باشیم همان روز و همان ساعت غنی‌سازی بالاتر را انجام می‌دهیم، اما در عین حال دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.


رئیس جمهور افزود: غنی‌سازی ما برای نیازمندی‌های کشورمان در بخش‌های پزشکی، صنعت انرژی و در سایر بخش‌ها هست و فعالیت ما کاملا صلح‌آمیز است. ملت ما قدرت توانمندی و ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان را دارد و شما دیدید پهپاد آمریکا را سرنگون کردیم و آن روز که لازم بود پایگاه او را موشکباران کردیم.
آقای روحانی افزود: این قدرت و توانمندی نیرو‌های مسلح غیور ایران اسلامی است و این توانمندی ملت و دولت ایران است.


وی گفت: ما قصد جنگ و تنش نداریم، اما در عین حال در برابر قدرت‌های متجاوز هم سر فرود نخواهیم آورد.


روحانی افزود: امروز در مذاکرات این نکته به خوبی روشن شده است که اگر آمریکایی‌ها و بقیه کشور‌های پنج به علاوه یک به تمام تعهدات خودشان بدون استثنا عمل کنند، بلافاصله بعد از راستی‌آزمایی جمهوری اسلامی ایران هم به تمامی تعهدات خود عمل خواهد کرد و این پیام صریح جمهوری اسلامی ایران به اروپا و آمریکا است.


آقای روحانی خطاب به اعضای برجام گفت: همانطور که بسیاری از تعهدات تان را قبول کردید و اعلام کردید که اجرا خواهید کرد، این چند مورد باقی مانده را هم بپذیرید تا اینکه منطقه ما و جهان شاهد صلح و آرامش بیشتر و تعامل سازنده بیشتر باشد.

 
با الحاق ناوشکن دنا به نداجا قدرت راهبردی ایران افزایش یافت

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: دریا فرصت‌های بی نظیری برای کشور در حوزه‌های مختلف فراهم کرده و با الحاق ناوشکن دنا به نداجا قدرت راهبردی ایران اسلامی در دفاع از منافع خود در عرصه دریا افزایش یافت.

سرتیپ امیر حاتمی در مراسم الحاق ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناو مین شکار شاهین ایران در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش با دستور ویدیوکنفرانسی رئیس جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران دارای ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرز آبی بویژه در جنوب کشور است که فرصت‌های فراوانی را برای کشور ایجاد کرده است.

وی گفت: در سده‌های گذشته توجه چندانی به دریا نشده بود، اما در نظام اسلامی به ویژه ۲ دهه اخیر شاهد توجه و تدوین برنامه‌های خوبی در این زمینه هستیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح افزود: بدین ترتیب محیط راهبردی نوینی در حال شکل‌گیری است که مستلزم قدرت دریایی فزاینده‌ای است و این نیاز به قدرت دفاعی، پشتیبانی و صنایع دریایی توانمند دارد.

سرتیپ امیر حاتمی گفت: هنوز زمان زیادی از حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دریای مدیترانه که توجه همگان را در پی داشت نگذشته که امروز شاهد حضور این نیرو در آب‌های دورتر بدون پهلوگیری در سواحل و بنادر هستیم.

وی افزود: ناوشکن دنا باز طراحی ناوشکن‌های کلاس موج است که سرعت و چابکی نیروی دریایی ارتش را در دفاع از منافع کشور افزایش می‌دهد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: این شناور توان همراهی و حفاظت از شناور‌ها و یگان‌های مختلف دارد و نیروی دریایی با برخورداری از این ناوشکن نقش ایران را در تامین امنیت دریا بیش از گذشته فراهم می‌کند.

سرتیپ حاتمی افزود: پیام ما به کشور‌های منطقه و جهان صلح و دوستی است و جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده شریکی مطمئن و دوستی شفیق است.

وی افزود: وزارت دفاع در ۴ سال گذشته بیش از ۱۱۰ فروند شناور تندرو به نیرو‌های مسلح تحویل داده و در تجهیز ناجا هم ۱۲ فروند شناور حیدر تحویل داده شده که بیش از دو برابر است.

وزیر دفاع همچنین گفت: با الحاق ناوشکن دنا، توانمندی ناوگان دریایی در چابکی ‏, سرعت عمل و واکنش سریع بودن و مقابله با انواع اهداف آفندی و پدافندی، افزایش پیدا می‌کند و امکان بهره گیری از سامانه‌های جنگ الکترونیک فراهم می‌شود.

امیرسرلشکر امیرحاتمی افزود: بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرز‌های آبی کشورمان به ویژه در جنوب کشور، فرصت‌های فراوانی را برای توسعه دریا محور ایجاد کرده و این فرصت‌ها شامل همه حوزه‌ها به ویژه حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و دفاعی است و از عوامل مهم عمق راهبردی کشور است که قابلیت دفاع راهبردی را برای ما فراهم می‌کند.

وی گفت: تردیدی نیست که در سده‌های گذشته از این نعمت بزرگ الهی در کشور غفلت شده است و به حمد خدا در دوره پرافتخار جمهوری اسلامی ایران به ویژه در دو دهه اخیر، سیاست‌ها و برنامه‌های خوب و ارزشمندی برای دستیابی به اهداف بزرگ و الهی ملت ایران از طریق دریا، تدوین شده و یک محیط راهبردی نوین برای کشور در حال شکل گیری است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح افزود: دستیابی به این اهداف علاوه بر اراده سیاسی و برخورداری از سیاست‌های راهبردی، مستلزم قدرت دریایی فزاینده‌ای است که دو مؤلفه و الزام اصلی آن، برخورداری از صنعت دریایی پیش رفته و مشارکت فعال در تأمین امنیت خطوط دریایی و کشتیرانی است.

امیرحاتمی گفت: وزارت دفاع و نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی در هر دو حوزه ورود قدرتمندی را انجام داده اند.

وی افزود: امروز به حول و قوه الهی و در نتیجه برنامه ریزی‌ها و تلاش‌های جهادی، جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به قدرت دریایی در شأن ملت بزرگ ایران گام‌های مؤثری برداشته است و ناوگان‌های تجاری و نظامی ما در اقصی نقاط جهان حضور گسترده و مؤثری را دارد.

وزیر دفاع گفت: زمان زیادی از ورود ناوگروه نیروی دریایی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه نگذشته است که مورد توجه وسیع در سطح جهان قرار گرفت در حالی که امروز در آب‌های دوردست و در اقیانوس‌ها حضور مقتدرانه‌ای دارند بدون این که نیاز به پهلوگیری در این مسیر‌های طولانی داشته باشند و این افتخار بزرگی است که نصیب جمهوری اسلامی ایران شده است.

امیرحاتمی افزود: ملت شریف ایران و جناب رئیس جمهور به استحضارتان می‌رسانم که وزارت دفاع با سازماندهی یک صنعت بزرگ مستقل در حوزه دریا به موفقیت‌های قابل توجهی در این صنعت همانند سایر حوزه‌های صنایع دفاعی دست یافته و موفق شده است نیاز‌های نیرو‌های مسلح از جمله ارتش، سپاه و ناجا در حوزه‌های شناوری، تجهیز و تسلیح آن‌ها به سلاح و تجهیزات پیشرفته و به روز را تأمین کند.

وی گفت: در مجموع در چهار سال گذشته بیش از ۱۱۰ فروند شناور تندرو، سطحی و زیرسطحی تحویل نیرو‌ها شده است و تجهیز نیروی انتظامی به عنوان حافظ مرز‌های کشور به انواع شناور‌ها از اولویت‌های این دوره بوده است به طوری که در طول دوره فقط ۱۲ فروند شناور ۶۰ فوتی حیدر به نیروی انتظامی تحویل شد که بیش از دو برابر تعداد تحویلی در دوره مشابه قبلی است.

وزیر دفاع افزود: در حوزه تسلیح و تجهیز هم، شناور‌ها به تسلیحات و تجهیزات پیشرفته در حوزه موشک‌های کروز، اژدر و پدافند هوایی به ویژه سونار‌های پیشرفته گام‌های بلندی برداشته شده است و در برد موشک‌های کروز دریایی به برد بیش از هزار کیلومتر دست یافته ایم.

امیرحاتمی گفت: آن چه امروز با دستور جنابعالی به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ملحق می‌شود ناوشکن دنا از کلاس موج و همچنین اولین ناومین شکار جمهوری اسلامی ایران به نام شاهین است.

وی افزود: ساخت ناوشکن دنا مبتنی بر بازطراحی ناوشکن‌های کلاس موج از جمله جماران و ارتقاء آن‌ها به طور کامل در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و با همکاری نزدیک نیروی دریایی ارتش انجام شده است.

وزیر دفاع گفت: با الحاق این ناوشکن توانمندی ناوگان دریایی در چابکی با سرعت عمل و واکنش سریع بودن و مقابله با انواع اهداف آفندی و پدافندی، عمق دادن به دفاع و توان درگیری با انواع شناور‌های سطحی و زیرسطحی افزایش پیدا می‌کند و امکان بهره گیری از سامانه‌های جنگ الکترونیک و نهایتاً توان همراهی و حفاظت از انواع یگان‌های شناور در مسافت‌های طولانی، بیشتر و بیشتر فراهم می‌شود.

امیرحاتمی افزود: تهدید امنیت آب‌های مجاور و منطقه‌ای به وسیله مین‌های دریایی که می‌تواند توسط نیرو‌های فرامنطقه‌ای و حتی گروه‌های تروریستی مورد اشتباه قرار گیرد ضرورت آمادگی برای مقابله با آنها، انگیزه‌ای برای نیرو‌های دریایی و صنایع دریایی شد و به سمت طراحی و ساخت ناومین شکار حرکت کنند و با برخورداری از این ناو، نقش جمهوری اسلامی ایران در ایجاد امنیت آب‌های منطقه و خطوط کشتیرانی، بیش از گذشته فراهم خواهد شد.

وی گفت: ایمان داریم این رویداد هنوز آغاز مسیر تبدیل شدن جمهوری اسلامی ایران به قدرت بزرگ دریایی در حد شأن ملت بزرگ ایران و در مسیر دستیابی به تمدن نوین اسلامی است.

وزیر دفاع افزود: دانشمندان، متخصصان، تکنسین‌ها و کارکنان خدوم حوزه صنعت دریایی این عهد را با ملت عزیزمان می‌بندند که در این مسیر پرتلاطم، اما شیرین از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند بود و به عهد خود برای دفاع از ملت ایران و ارزش‌های الهی آن و ایفای نقش فعال در مسیر رشد و بالندگی کشور، پرهمت و پرتلاش خواهیم ماند.

امیرحاتمی گفت: پیام ما به هم دوستان و همسایگان پیام صلح و دوستی و امنیت است و جمهوری اسلامی ایران خود را شریکی مطمئن و دوستی شفیق برای همسایگان می‌داند و آمادگی خود را برای تقویت پیوند‌های دوستی و همسایگی و اقدامات مشترک برای بهره گیری بیشتر از خدمات متقابل را اعلام می‌کند.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹.۸۶°    ۲۹.۸۶°