هیچ فشار و جنگی نمی‌تواند ملت ایران را به زانو درآورد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۹۱۸۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹
رئیس جمهور گفت: هیچ فشار و جنگی نمی‌تواند ملت و دولت ما را به زانو درآورد؛ ما مسیر و راهمان را به خوبی ادامه می‌دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در ادامه مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت دفاع افزود: نیرو‌های مسلح در قدم اول به انگیزه، قدم دوم به آموزش، قدم سوم به تجهیزات کافی و همچنین دولتی قدرتمند برای پشتیبانی لجستیکی و مالی نیاز دارند تا بتواند در صحنه بین المللی از نیرو‌های مسلح کشور حراست، حفاظت و حمایت کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز دولت جمهوری اسلامی ایران در خدمت ملت و نیرو‌های مسلح است.

آقای روحانی گفت: امروز شاهد آن هستیم که علی رغم سه سال و نیم جنگ تحمیلی اقتصادی که هر کشور دیگری را به زانو در می‌آورد، ملت ما سروقامت ایستاد و دولت نیز با همه توان مقاومت کرده و توانسته نیاز‌های ضروری مردم و نیرو‌های مسلح را تامین کند.

وی همزمانی فشار‌های تحریم و کرونا را در تاریخ ایران بی نظیر دانست و افزود: این دولت قدرتمند و توانمند در این دوران در کنار مردم غیور، و با هدایت رهبری فرهیخته و شجاع با همه سختی‌ها و مشکلات دست از توسعه و تقویت نیرو‌های مسلح برنداشته است.

آقای روحانی گفت: امروز شاهد الحاق دو ناو به نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران هستیم که هر دو ناو در طول هشت سال دولت یازدهم و دوازدهم ساخته شده است و نشان می‌دهد که هیچ فشار و جنگی نمی‌تواند ملت و دولت ما را به زانو درآورد؛ ما مسیر و راه مان را به خوبی ادامه می‌دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات دولت‌های یازدهم و دوازدهم در زمینه توسعه سواحل مکران تصریح کرد: امروز و در سال‌های آینده بندر جاسک تبدیل به بندری بسیار مهم شده ‏، چابهار توسعه بسیاری یافته است و دولت توانسته گاز را به تمام مناطق شرقی و استان سیستان و بلوچستان برساند، آب را شیرین کرده و به اعماق کویر ایران در شرق کشور برساند و امروز شاهد آن هستیم که دولت آب را به دو استان رسانده است.

آقای روحانی به آبادانی شرق و جنوب کشور و همچنین دریای عمان و سواحل مکران اشاره کرد و افزود: به زودی بندر جاسک به بندری مهم برای صادرات نفت ایران تبدیل خواهد شد و تا امروز اگر نفت ایران در جزیره خارک آماده صادرات می‌شد، از این به بعد هم در خارک و هم در جاسک نفت ایران آماده صادرات می‌شود؛ این کار بی نظیر و استراتژیک دولت یازدهم و دوازدهم در طول تاریخ است.

در دفاع از کشورمان نیاز به سلاح کشتار جمعی نداریم

رئیس جمهور گفت: ما قربانی تروریسم هستیم، اما در دفاع از کشورمان نه نیاز به سلاح کشتار جمعی داریم و نه آن را اخلاقی و مجاز می‌دانیم.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در حاشیه افتتاح طرح‌های ملی وزارت دفاع افزود: ما قربانی سلاح کشتار جمعی در جنگ تحمیلی ۸ ساله به دست عفلقیان هستیم که از سوی نیرو‌های شرقی و غربی تسلیح شده بودند.

وی گفت: ما در دفاع از کشورمان نه نیاز به سلاح کشتار جمعی داریم و نه آن را اخلاقی و مجاز می‌دانیم که این فتوای صریح فرمانده کل قوا و رهبر انقلاب اسلامی است که سلاح کشتار جمعی را خلاف اخلاق و معیار‌های اسلامی دانستند.

آقای روحانی ادامه داد: ما دنبال توانمندی هسته ای، هوایی، فضایی و موشکی برای صنعت دفاعی خودمان هستیم و از قدرت هسته‌ای مان برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای استفاده نمی‌کنیم این را آمریکا و اروپا بدانند.

رئیس جمهور افزود: ما پیش از این غنی سازی ۲۰ درصدی داشتیم و شما دیدید دولت دوازدهم برای اولین بار در تاریخ ایران غنی سازی ۶۳ درصدی را انجام داد و اگر روزی نیاز داشته باشیم به غنی سازی بالاتر، همان روز و همان ساعت انجام خواهیم داد، اما دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.

وی گفت: توانمندی هسته‌ای ما برای تکمیل نیازمندی‌های کشور در بخش‌های پزشکی و صنعت و انرژی استفاده می‌شود و فعالیت‌های ما کاملا صلح آمیز است.

آقای روحانی تاکید کرد: ملت ما قدرت و توانمندی ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان را دارد و شما دیدید پهپاد بزرگترین قدرت نظامی جهان یعنی آمریکا را در آن وقت که لازم دانستیم سرنگون کردیم و باز جایی پایگاهش را در وقتی که می‌دانستیم موشک باران کردیم، این قدرت نیرو‌های مسلح ایران اسلامی است.

رئیس جمهور گفت: ما قصد جنگ وتنش با هیچ کشوری را نداریم، اما در برابر قدرت‌های متجاوز، سر فرود نخواهیم آورد و ایستادگی خواهیم کرد.

وی افزود: امروز در مذاکرات وین به خوبی روشن شده که اگر آمریکایی‌ها در ۵ + ۱ به تعهدات خود عمل کنند بلافاصله ایران هم به همه تعهدات خود عمل خواهد کرد و این پیام صریح ما به اروپا و آمریکاست.

آقای روحانی تصریح کرد: طرف مذاکره همانطور که بسیاری از تعهداتشان را تا امروز قبول کرده اند، آن چند مورد باقی مانده را هم بپذیرند تا در منطقه و جهان شاهد صلح و سازش و امنیت باشیم.
 
نیروی دریایی ایران تنها به خلیج فارس و دریای عمان تعلق ندارد

رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود هم گفت: امروز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تنها به خلیج فارس و دریای عمان تعلق ندارد و همه اقیانوس‌ها در چارچوب مقررات بین المللی، محل فعالیت آن است.

آقای روحانی در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت دفاع با تبریک به مناسبت بهره برداری از این طرح‌های ملی افزود: امروز کار بسیار بزرگ و عظیمی را وزارت دفاع به پایان رساند و ناوشکن دنا و ناو مین شکار را در اختیار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار داد. رئیس جمهور گفت: نیروی دریایی همواره یک نیروی پرتوان و قدرتمند ما از آغاز انقلاب اسلامی تا امروز بوده است.

آقای رو حانی افزود: مردم ما به یاد دارند که در جنگ تحمیلی هشت ساله نیرو‌های دریایی ارتش ظرف ماه‌های اولیه نیروی دریایی عراق را منهدم کرد و بعد از دو سه ماه در آب‌های خلیج فارس شناوری به نام شناور عراقی دیده نشد.

رئیس جمهور گفت: نیروی دریایی و نیروی هوایی تنها دو نیرویی بودند که در سال پایانی جنگ مستقیماً با ارتش آمریکا روبرو شدند یعنی در هشت سال دفاع مقدس جنگ ما با متجاوزین جهانی بود به ظاهر جنگ ما در زمین با صدامیان و عفلقیان بود، اما نیروی هوایی و دریایی علاوه بر مواجهه با متجاوزان در خلیج فارس با نیروی دریایی و هوایی آمریکا روبرو شدند.

آقای روحانی افزود: از سال ۶۷ تا امروز یعنی حدود ۳۳ سال نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنار نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آب‌های خلیج فارس، از آب‌های سرزمینی مان و از آب‌هایی که تعلق به منافع ملی ما دارد و در آب‌های بین المللی، به خوبی حراست و حفاظت می‌کند.

رئیس جمهور گفت: امروز می‌بینیم که نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران از دریای عمان حرکت می‌کند، اقیانوس هند را پشت سر می‌گذارد در اقیانوس اطلس حرکت می‌کند و قادر است مسیر طولانی هزاران کیلومتری دریا را بدون اینکه نیازمند باشد در بندری برای آب، غذا و یا حتی سوخت پهلو بگیرد با خودکفایی کامل و با لجستیک همراه می‌پیماید.

وی اضافه کرد: این قدرت بزرگ ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیرو‌های مسلح است که امروز دنیا به خوبی مشاهده می‌کند.
 
قدرت نیرو‌های مسلح ایران برای بازدارندگی است

رئیس جمهور گفت: قدرت و توان نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران صرفا برای بازدارندگی و دفاع پشیمان کننده است؛ ایران قدرتی است که امنیت منطقه را برای خود و همسایگانش تضمین می‌کند.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت دفاع افزود: خوشحالم که در طول هشت سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم قدرت پدافند هوایی ایران از هر زمان دیگری بالاتر و برتر شده است.

رئیس جمهور گفت: واردات مورد نیاز کشور در زمینه پدافند هوایی با تلاش شبانه روزی دیپلماتیک انجام گرفت، اس ۳۰۰ وارد کشور شد در حالی که این مسئله سال‌ها در گیر و دار پیچ و خم‌های اداری، سیاسی و دیپلماتیک بود.

آقای روحانی افزود: مدرن‌ترین سلاح‌های پدافند هوایی در طول این مدت ساخته و توان موشکی کشور بسیار قدرتمندتر از سابق شد، در این مدت در زمینه ناوچه‌ها، زیردریایی‌ها و موشک‌های موردنیاز نیروی دریایی به توانمندی‌های بسیاری رسیدیم و برد موشک کروز دریایی را از ۳۰۰ به هزار کیلومتر رساندیم و امروز یک توان قدرتمند در اختیار نیرو‌های مسلح کشور است.

رییس جمهور به توانمندی‌های کشورمان در زمینه نیروی هوایی مانند ساخت جنگنده کوثر، موتور هواپیما و همچنین در زمینه‌های هوانیروز و زرهی اشاره کرد و گفت: امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیرو‌های مسلح خودکفا هستند بر روی پای خودشان ایستادند و با توانمندی‌های دولت و وزارت دفاع امروز ما بدون نیاز به خارج می‌توانیم از کشورمان دفاع کنیم.

آقای روحانی تاکید کرد: قدرت و توان نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران صرفا برای بازدارندگی و دفاع پشیمان کننده است، هیچ گاه دولت ایران و نیرو‌های مسلح ما قصد تجاوز به هیچ کشوری را نداشته اند و ندارند.

رئیس جمهور گفت‌: ما به همسایگان عزیزمان بسیار باصراحت اعلام می‌کنیم که قدرت نیرو‌های مسلح ما پشتیبان و حافظ شما هم هست و علیه شما نیست، اگر ما نیروی دریایی قدرتمندی در خلیج فارس و دریای عمان داریم این نیرو‌ها حافظ خلیج فارس و دریای عمان و راه‌های اصلی در اقیانوس هند و دریای سرخ و مناطق دیگر هستند.

آقای روحانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران قدرتی است که امنیت منطقه را برای خود و همسایگانش تضمین می‌کند. رییس جمهور افزود: ارتش جمهوری اسلامی ایران مدافع استقلال و حاکمیت کشور‌های منطقه است، جهانیان در عراق و سوریه و یمن و هرجای دیگر دیدند که هرجا تروریست‌ها خواهان حضور و حاکمیت بودند، این نیرو‌های مسلح ایران بودند که به درخواست آن کشورها، به کمک ارتش‌های شان شتافتند و دست تروریست‌ها را از منطقه قطع کردند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °