میلیون دانش‌آموز در جهان با پایان کرونا به مدارس باز نخواهند گشت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 14 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۹۲۵۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۴
رئیس ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفت: مجامع بین‌المللی پیش‌بینی می‌کنند حتی با اتمام کرونا بیش از ۲۵ میلیون دانش‌آموز دیگر به مدرسه باز نخواهند گشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
   به نقل از خبرگزاری فارس، دکتر "علیرضا زالی" رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در اختتامیه پویش سپاس از مدافعان و سفیران سلامت که امروز(دوشنبه) برگزار شد، ضمن تبریک روز دختر با بیان اینکه بسیار خوشحالم که این پویش به عنوان یک رفتار اجتماعی نوین با نگاه قدرشناسانه در سطوح دانش آموزی شکل گرفت، عنوان کرد: از مسئولان آموزش و پرورش درخواست می‌کنم حتماً شکل ثابت‌تر دبیرخانه‌ای برای این پویش در نظر بگیرند تا وجوه جدیدی از این پویش‌ها شکل بگیرد، همه با هم باید برای تحقق شعار «هر دانش‌آموز، یک سفیر سلامت» هم قسم شویم.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان به علت ظرفیت‌های نوآورانه، نگاه منطقی بلندپروازانه و قدرت اجتماعی بالا می‌توانند در این زمینه موفق ظاهر شده و به صورت مستقیم و غیرمستقیم موجب ارتقای سلامت جمعی ایرانیان شوند. این شعار، یک تاکتیک منطقی، سهل الوصول و عالمانه برای تحقق مفهوم ارتقای سواد سلامت جامعه است.

وی با بیان اینکه کرونا یک بحث عالم گیرو فرایند جهانی است و بسیاری از رخداد‌های مترتب از کرونا فقط مربوط به کشور ما و کشور‌های منطقه ما نیست، تصریح کرد: بانک جهانی اعلام کرده است در دوران کرونا فعالیت‌های دانش‌آموزی و اقتصادی مدارس در دنیا بیش از ۱۰ تریلیون دلار آسیب دیده است. مجامع بین المللی پیش‌بینی می‌کنند حتی با اتمام کرونا بیش از ۲۵ میلیون دانش‌آموز دیگر به مدرسه باز نخواهند گشت. یکی از عوارض کرونا در سال‌های آتی، بازماندگان از تحصیل در سطح جهان خواهند بود.

زالی با اشاره به اینکه ماندن در منازل و تغییر سریع شیوه آموزشی موجب شد اشکالات متعدد فیزیکی و روان شناختی به عنوان عوارض کرونا در دانش‌آموزان نمایان شوند، تصریح کرد: کم نیستند افرادی که به دلیل نوع تغذیه در منازل، تغییر در بی ام آی در سال‌های آینده مستعد ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر شوند.

زالی بیان داشت: در دوره نوجوانی و کودکی زمینه بروز بسیاری از بیماری‌های غیر واگیر شکل می‌گیرد؛ جنبه‌های روان‌شناختی همچون اضطراب، پرخاشگری، سردرگمی و غوطه ور شدن در فضای مجازی به علت عدم تسلط کافی والدین، اختلالات اضطرابی، از هم گسیختگی روانی، افت تحصیلی و از این قبیل آسیب‌ها مطرح است؛ براین اساس باید عوارض روانی کرونا را در دانش آموزان بررسی کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: در حال حاضر مدارس ١٣۵ کشور در جهان تعطیل هستند که از این تعداد ١٠۵ کشور استراتژی‌های مطلوبی در بازگشایی مدارس داشتند که می‌توان این تجارب جهانی را درنظر داشت. بررسی روش‌های آموزشی کشور‌هایی مانند تایوان، سنگاپور، آلمان و کره جنوبی در این دوران قابل تامل است.

وی با بیان اینکه روز‌های انتخابات است و شکل گیری دولت آینده در حال انجام است، گفت: کرونا شرایطی را فراهم می‌کند که مطالبات فروخفته آموزش و پرورش در این روز‌ها رسانه‌ای شود و به گوش کاندیدا‌های ریاست جمهوری رسانده شود؛ شاید کرونا بیش از هر زمان دیگری آسیب‌های ساختاری، بنیادی و اعتباری آموزش و پرورش در ایران را نمایان و هویدا کرد.

زالی با اشاره به اینکه کرونا تلخ بود، اما می‌توان درس‌های خوبی از آن گرفت، تاکید کرد: ما در در نظام آموزش و پرورش کشور نیازمند یک بازنگری اساسی ساختاری و اعتباری هستیم. متوسط سرانه دانش‌آموزی در دنیا ۱۳۰۰ دلار است که در ایران به زیر ۲۰۰ دلار رسیده است؛ مدرسه ما در زمینه آموزش، زیرساخت، تکنولوژی نوین آموزشی، تکنیک‌های جدید یادگیری، خلاقیت‌های جدید، بهینه سازی فضای فیزیکی و بحث‌های بهداشتی نیازمند اعتبار است که ما از نرم جهانی عقب‌تر هستیم؛ به عنوان مثال در ترکیه که جمعیت دانش‌آموزی آن تقریبا معادل ماست، سرانه دانش‌آموزی ۳۱۰۰ دلار است؛ اگر بخواهیم با این سرانه‌ها سرمایه گذاری کنیم، آینده ایران و نسل جوان ساخته نمی‌شود؛ این درد مزمن دوستان ما در آموزش و پرورش است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران درباره، اما و اگر‌های ابتلای کودکان به کرونا، بیان کرد: کودکان کمتر به کرونا مبتلا می‌شوند؛ میزان متوسط درگیری کودکان در مجموع جمعیت‌های سنی ۱.۷ تا ۲ درصد است، همچنین کمتر از نیم تا ۲ درصد کودکان در آی سی یو بستری می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه میزان ابتلا در کودکان کمتر است، تظاهرات بالینی متفاوتی دارند و کمتر بدحال می‌شوند، توضیح داد: بیشترین میزان ابتلا در گروه سنی زیر ۱۸ سال مربوط به پسران ۱۵ تا ۱۷ سال است، اما بیشترین موارد بستری معمولاً در کودکان زیر ۱۰ سال است. مطالعه‌ای که در تهران داشتیم نشان داد که ۷۷ درصد کودکان زیر ۱۰ سال که در بیمارستان‌های تهران به علت کرونا بستری شدند، بیماری زمینه‌ای داشتند.

زالی ادامه داد: کودکان پخش کننده بسیار مهم ویروس هستند. اخیرا در آلمان مطالعه‌ای انجام و مشخص شده سطح آنتی بادی کودکان مورد مطالعه ۶ برابر بالاتر از حدمعمول بوده یعنی به بیماری مبتلا شده‌اند، اما ضعیف بوده و در همان فاصله بیماری را منتقل کرده‌اند.

زالی به بازگشایی مدارس اشاره و تاکید کرد: بازگشایی مدارس باید با نگاه علمی همراه و طراحی پروتکل‌ها به گونه‌ای باشد که فقط مدرسه را به عنوان یک محیط امن بهداشتی در نظر نگیریم. در تهران حواشی متعددی داریم که اهمیت ایمن سازی و رعایت بهینه پروتکل‌ها در آنجا همچون سرویس‌های ایاب و ذهاب، تغذیه و دستشویی‌ها کمتر از کلاس درس نیست.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: برای بازگشایی مدارس در تهران باید نیم نگاهی هم به وضعیت تردد درون شهری داشته باشیم، دیروز ۹۲۲ هزار نفر از متروی تهران استفاده کرده‌اند که قبل از این ۲ میلیون و خرده‌ای بود که اکنون با یک سوم مسافران روبه رو هستیم. آن دو سوم، مربوط به فعالیت‌های آموزشی است؛ اگر مدارس و دانشگاه‌ها را باز کنیم باید فکری به تکانه‌های آن در حوزه تردد بین شهری کنیم که مهم است.
برچسب ها: زالی ، مدارس ، کرونا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۸.۵۹°    ۳۱.۷۹°