ظریف: ۲۳۵ شعبه برای اخذ رای از شهروندان ایرانی در سراسر جهان ایجاد شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۹۵۱۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۰
وزیر امور خارجه از استقرار ۲۳۵ شعبه اخذ رای در سراسر جهان برای اخذ رای از شهروندان ایرانی خبر داد و گفت: تنها جایی که نتوانستیم در آن صندوق را داشته باشیم کانادا بود که علیرغم ادعا‌هایی که دارد، از این کار ممانعت کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
   "محمد جواد ظریف" که برای حضور در اجلاس مطالعاتی آنتالیا به ترکیه سفر کرده است، گفت: برای یک اجلاس مطالعاتی از مدت‌ها قبل از من دعوت کردند. بنده هم وعده کردم در این اجلاس شرکت کنم و در این اجلاس درباره سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران صحبت می‌کنم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تعداد زیادی از وزرای امور خارجه از منطقه و همینطور سایر کشور‌ها در این اجلاس شرکت می‌کنند، این سفر فرصتی برای ما فراهم کرده تا دیدار‌هایی را داشته باشیم. فردا و پس فردا با آقای بورل و سایر مقامات دیدار‌هایی خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه افزود: روز یک شنبه اولین اجلاس سه جانبه ایران، ترکیه و افغانستان را خواهیم داشت که از مدت‌ها قبل برای همکاری بین سه کشور طراحی کردیم مخصوصاً با شرایط ویژه‌ای که امروز افغانستان دارد.

رییس دستگاه دیپلماسی افزود: این سفر همچنین فرصت بسیار خوبی است تا در یک اجلاس چند روزه، هم در مسائل مهم امنیت منطقه صحبت بکنیم و هم دیدار‌هایی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری(فردا جمعه 28 خرداد) گفت: الحمدالله با تلاشی که آقای سفیر داشتند، یک مرکز رأی‌گیری آنتالیا هست و من در اینجا رای خواهم داد.

وی گفت: همانطور که می‌دانید و دیروز هم سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از اظهار نگرانی مقام معظم رهبری توضیح دادند، ما از ۶ ماه قبل در وزارت امور خارجه و با کمک وزارت کشور و شورای نگهبان برای ایجاد صندوق‌های اخذ رای در همه کشور‌هایی که سفرای ما در آن حضور دارند کار را شروع کردیم و توانستیم بیش از ۲۳۵ شعبه در سراسر جهان تشکیل بدهیم.

وی گفت: برخلاف مشکلات کرونا و اینکه در بعضی از کشور‌ها چندماه مذاکرات بین سفرای ما و وزارتخانه‌های امور خارجه طول کشید تا بتوانند مقررات منع جمع شدن در یک محیط را به شکلی تعدیل بکنند و با آن به شکلی کنار بیایند اقدامات لازم انجام شد تا بتوانیم رای گیری را برگزار کنیم.

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تنها جایی که اصلاً با ما همکاری نکردند و ما شرمنده ایرانیان شدیم، دولت کانادا بود که علیرغم ادعا‌های مردم‌سالاری و ادعای خدمت به ایرانیان، مانع از این شد که حتی صندوق رای در کانادا داشته باشیم گرچه ایرانیان مقیم کانادا آمادگی رای دادن را دارند.

ظریف گفت: ما ۲۴ صندوق اخذ رای در آمریکا داریم و همین کار را می‌توانستیم در کانادا انجام دهیم.

وزیر امور خارجه یادآور شد: ما در امریکا فقط در نیویورک و واشنگتن حضور رسمی داریم و در جای دیگر حضور نداریم، ولی در ۲۴ نقطه آمریکا توانستیم صندوق رای ایجاد کنیم. متاسفانه علیرغم چندین دور مذاکره در سازمان ملل متحد و همینطور بین سرویس‌های اطلاعاتی دو کشور، دولت کانادا همراهی نکرد و حتی اجازه یک صندوق اخذ رای نداد.

ظریف ضمن عذرخواهی از شهروندان ایرانی مقیم کانادا گفت: من بار دیگر از شهروندان ایرانی مقیم کانادا عذرخواهی می‌کنم، ولی بدانند که به دلیل کم کاری و یا بی توجهی همکاران من نبوده بلکه به دلیل سرسختی دولت کانادا در ممانعت از این اقدام بوده است.

ظریف در پایان گفت: امیدواریم مردم با شرکت گسترده در رای گیری یک روز تاریخی را در کشور رقم بزنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °