آغاز رسمی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۹۵۲۶
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۶
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با دستور وزیر کشور آغاز شد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

همزمان با انتخات ریاست جمهوری انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار می شود. 

 
وزیر کشور با اعلام آغاز فرایند اخذ رای در سراسر کشور گفت: از خدا می‌خواهیم تا بتوانیم در امانتداری رأی مردم و صیانت از آن در برگزاری انتخابات قانونی، سالم و در شرایط بهداشتی با توجه به شرایط کرونا موفق باشیم.

آقای رحمانی فضلی از محل ستاد انتخابات وزارت کشور رأس ساعت ۷ صبح با اعلام آغاز فرآیند اخذ رأی در همه شعب سراسر کشور افزود: سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، ششمین انتخابات شورا‌های شهر و روستا و میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را آغاز می‌کنیم.

وزیر کشور با قدردانی از عوامل اجرایی هیات مرکزی نظارت مجلس صدا و سیما و سایر دستگاه‌های مرتبط با انتخابات گفت: با تشکر از همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات مستقر در ۶۶ هزار شعبه انتخابات ریاست جمهوری و بیش از ۷۵ هزار شعبه انتخابات شهر و روستا فرآیند اخذ رأی را آغاز کنیم و تا پایان وقت قانونی در خدمت مردم هستیم.
 
 
انتخابات ریاست جمهوری و شورا‌های شهر و روستا در سراسر کشور برگزار می‌شود، اما انتخابات میان دوره‌ای مجلس یازدهم برای تعیین تکلیف کرسی‌های خالی تنها در شش حوزه انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، «تفرش، آشتیان و فراهان»، «بهار و کبودرآهنگ»، «گچساران و باشت»، «آستانه اشرفیه» و «میانه» و انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم فقط در حوزه‌های انتخابیه ۴ استان؛ یعنی تهران، خراسان رضوی، قم و مازندران برگزار می‌شود.

برای انتخابات ریاست جمهوری بیش از ۶۷ هزار و برای انتخابات شورا‌ها هم ۷۵ هزار صندوق رای در سراسر کشور در نظر گرفته شده است، در عین حال طبق اعلام رئیس ستاد انتخابات کشور؛ واجدین شرایط ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر شامل ۲۹ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۳۸ نفر مرد، ۲۹ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۲۶۹ نفر زن هستند.

همچنین در این دوره یک میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر رای اولی واجد شرایط شامل، ۷۰۶ هزار و ۹۸۸ نفر مرد و ۶۸۵ هزار و ۱۶۰ نفر زن هستند.

با توجه به شیوع کرونا برای حفظ ایمنی و سلامتی رای دهندگان، زمان اخذ رأی بیشتر شده است، یعنی انتخابات از ساعت ۷ صبح آغاز و تا ساعت ۱۲ شب ادامه دارد البته در شعبه‌های شلوغ رای گیری تا ساعت ۲ بامداد تمدید خواهد شد.

در مراکز ۲۴ استان به جز تهران در حوزه شورا‌های اسلامی شهر و روستا برگزاری انتخابات الکترونیکی است.

رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات در این باره گفت: رای دهندگانی که به شعبه مراجعه می‌کنند کارت ملی و شناسنامه خود را برای احراز هویت به کاربر می‌دهند که با قراردادن کارت ملی در دستگاه احراز هویت توسط کاربر شعبه از طریق پایگاه ثبت احوال احراز هویت می‌شود.

امیر شجاعان افزود: در مرحله دیگر بعد از اینکه کاربر مطمئن شد این فرد شرایط لازم را برای رای دادن دارد و سابقا هم رای نداده، فرایند اخذ رای صورت می‌گیرد، ارائه شماره ملی الزامیست، اما ارائه کارت ملی فرایند احراز هویت را تسریع می‌کند.

رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات تصریح کرد: رای دهندگان با مراجعه به دستگاه‌های الکترونیکی و وارد کردن کد داوطلب مورد نظرشان، تصویر و مشخصات نامزد را روی صفحه می‌بینند و بعد از تایید تمامی نامزد‌های مورد نظر با ثبت و فشار دادن کلید سبز، رای گیری را به اتمام می‌رسانند. با همین فرایند، رای دهندگان رای خود را به نامزد مورد نظر خواهند داد و رای آنان چاپ و پس از نمایش در صندوق تعبیه شده در ذیل دستگاه انداخته خواهد شد.

در عین حال، سه و نیم میلیون ایرانی خارج از کشور هم واجد شرایط رای دهی هستند، سخنگوی وزارت خارجه نیز در این باره گفت: ۱۳۳ نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و ۲۳۴ شعبه اخذ رای در خارج از کشور آماده برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شده است و فقط در سه کشور سنگاپور، یمن و کانادا (با توجه به قطع روابط و تعطیلی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور) انتخابات برگزار نخواهد شد.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: حدود یک میلیون برگ تعرفه انتخابات به وزارت خارجه تحویل داده شده که ۶۷۹ هزار و ۳۸۲ برگ تعرفه برای دور اول و دوم به نمایندگی‌ها ارسال شده است.

این در حالی است که در شرایط کرونایی فعلی کشور یکی از دغدغه‌های اصلی ایمنی و سلامت رأی دهندگان است، به همین دلیل در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رای مثل وجود مواد ضدعفونی کننده، ماسک و همچنین رعایت فاصله گذاری، تمهیدات ویژه‌ای هم به کار گرفته می‌شود.

ستاد انتخابات کشور نیز در ابلاغیه‌ای به استانداران و فرمانداران سراسر کشور با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تمهیدات لازم جهت سلامتی هموطنان در زمان مراجعه به شعب اخذ رأی دستور داد از تحقق همه اقدامات بند ۹ دستورالعمل بهداشتی انتخابات از جمله؛ ضدعفونی کردن شعب، اطمینان کامل حاصل شود.

همچنین در کنار راه اندازی سامانه انتخاب ایران برای مشاهده اطلاعات مربوط به نامزد‌های انتخاباتی، نرم افزار «ریسک من» هم افراد پر ریسک کرونایی را به مکان‌های امن‌تر با انجام سریع‌تر روند‌های رای گیری راهنمایی خواهد کرد، در عین حال یک نرم افزار شعبه یاب هم در کنار این دو سامانه، نزدیک‌ترین محل اخذ رأی را به رای دهندگان معرفی می‌کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °