آغاز بودجه 94 در مجلس- قطع یارانه ها به رای گذاشته می شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:55 - پنجشنبه 31 مرداد 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۸۱۹۶۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۶
گزارش کمیسیون تلفیق بودجه 94 در مجلس
در گزارش کمیسیون تلفیق که در مجلس قرائت شد، مقرر شد کلیه خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، همچنین کلیه بازنشستگان کشوری و لشگری و خانوارهایی که درآمد کمتر از 2.5 میلیون دارند، یارانه دریافت کنند.
آغاز بودجه 94 در مجلس/ قطع یارانه ها به رای گذاشته می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ازخانه ملت، بررسی کلیات لایحه بودجه سال 94 در نشست علنی امروز (یکشنبه 26 بهمن) آغاز شد.

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس در جلسه علنی صبح امروز، کلیات لایحه بودجه بررسی می شود که در این جلسه، طبق بند "ج" ماده 112 آیین‌نامه داخلی مجلس، پس از نطق رئیس جمهور، سخنگوی کمیسیون تلفیق گزارش خود را ارائه می‌دهد.

سپس حداکثر ده ‌نفر از نمایندگان به‌عنوان مخالف گزارش کمیسیون و ده‌ نفر به‌عنوان موافق گزارش کمیسیون به‌ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق هر کدام به‌مدت حداکثر 10 دقیقه صحبت می‌کنند.

پس از آن نماینده دولت به‌مدت 20 دقیقه به دفاع از لایحه بودجه پرداخته و در پایان سخنگوی کمیسیون تلفیق مجدداً صحبت می‌کند. مجموع زمان صحبت سخنگوی کمیسیون 30 دقیقه خواهد بود.

پس از آن کلیات لایحه بودجه سال 1394 کل کشور به رأی بهارستان‌نشینان گذاشته می‌شود و در صورت تصویب آن، بررسی جزییات این لایحه آغاز می‌شود و پیشنهادهای مربوط به درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بودجه عمومی دولت مورد رسیدگی قرار گرفته و سقف آن به تصویب خواهد رسید.

پس از رسیدگی به بخش‌های درآمدی لایحه بودجه، قسمت‌های هزینه‌ای این لایحه بررسی شده و در نهایت ماده واحده و تبصره‌های بودجه به رأی نمایندگان ملت گذاشته می‌شود.

طبق تبصره 3 ماده 186 آئین‌نامه داخلی مجلس نیز در صورت عدم تصویب کلیات لایحه بودجه، فقط برای یک بار موضوع به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود تا حداکثر ظرف 72 ساعت گزارش اصلاحی خود را به مجلس ارائه کند.

براساس ماده 187 آئین‌نامه،‌ جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه سالانه باید بلاانقطاع در تمامی ایام هفته غیر از جمعه و تعطیلات رسمی، حداقل روزی چهار ساعت برگزار شود و تا موقعی که شور و مذاکره پایان نیافته و رأی مجلس اخذ نشده است، از دستور خارج نمی‌شود و هیچ لایحه یا طرح دیگری نمی‌تواند مطرح شود.

بررسی لایحه بودجه 94 در مجلس

گزارش کمیسیون تلفیق توسط سخنگوی این کمیسیون در صحن علنی محجلس قرائت شد.


محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز( 26 بهمن) در جریان بررسی موافقان و مخالفان کلیات لایحه بودجه سال 1394 گفت: کمیسیون نامه 1301 که جهت رسیدگی به کمیسیون تلفیق به عنوان کمیسیون اصلی بودجه ارجاع گردیده بود، طی 33 جلسه رسمی و جلسات متعدد کارگروه های تخصصی با حضور مسئولین دستگاه های مختلف اجرایی با محوریت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس، دیوان محاسبات کشور و نمایندگان بخش های خصوصی و تعاونی مورد رسیدگی قرار گرفت.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی مستحضر هستند که به لطف خداوند متعال و تلاش هایی که همکاران محترم در کمیسیون تلفیق انجام داده اند امروز گزارش بررسی لایحه بودجه کل کشور در صحن علنی مطرح است. بررسی این لایحه در93/10/21 در کمیسیون تلفیق آغاز شده است و بعد از بررسی مطالب کلی از روز شنبه 93/10/23 کلیات بودجه مورد بررسی قرار گرفت. آیین نامه داخلی کمیسیون در تاریخ 93/11/15 و طی 33 جلسه و 120 ساعت کار و بررسی لایحه بودجه در صحن کمیسیون به اتمام رسید.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: در مجموع کارگروه ها و هیأت رئیسه 4500 نفر ساعت در بررسی لایحه بودجه کل کشور وقت صرف شده است. کمیسیون سه چهارم وقت خود را به بررسی درآمدها و یک چهارم را به بررسی هزینه ها اختصاص داد. سند مورد بررسی ما لایحه بودجه کل کشور است که توسط رئیس جمهوری به مجلس تقدیم شده بود این لایحه مبتنی بر اصل 52 قانون اساسی، قانون محاسبات عمومی و به ویژه ماده یک آن، برنامه پنجم توسعه و در نهایت اسناد فرادستی به ویژه چشم انداز 20 ساله توسعه و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تنظیم شده است. این سیاست کلی در بررسی مورد توجه کمیسیون قرار گرفت.

وی گفت: برنامه عملیاتی یک ساله و سند پشتیبان بودجه هم دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی تنظیم شده بود و در کمیسیون به نمایندگان ارائه گردید. کمیسیون تلفیق در بررسی بودجه و تصمیمات اتخاذ شده که امروز گزارش آن در خدمت نمایندگان است؛ تلاش کرده است که عمده ترین مشکلات کشور را با رعایت اهم و مهم حل و فصل کند. بودجه جاری تلاش کرده است حتی الامکان از افزایش بیش از حد جلوگیری کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت: برای مقابله با پدیده ریزگردها 550 میلیارد ریال اختصاص یافت و غیبت سربازان تعیین‌تکلیف شد و در نهایت 5 هزار میلیارد تومان از 48 هزار میلیارد تومان درآمد پیش‌بینی شده از هدفمندی یارانه‌ها برای کمک به تولید و حمل‌ونقل و 4.8 هزار میلیارد تومان برای بخش سلامت و 3.7 هزار میلیارد تومان برای بازتوزیع به مردم و 1.2 میلیارد تومان برای یارانه تسهیلات مسکن اقشار آسیب‌پذیر اختصاص پیدا کرد.

وی گفت: همچنین مقرر شد کلیه خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی یارانه دریافت کنند، همچنین کلیه بازنشستگان کشوری و لشگری که درآمد ماهیانه کمتر از 2.5 میلیون تومان داشته و کلیه خانواده‌هایی که درآمد ماهیانه کمتر از 2.5 میلیون تومان دارند، یارانه دریافت کنند.

وی گفت: توجه وی‍ژه ای به زندگی مردم و عدم ایجاد فشار اقتصادی داشته باشیم . رونق اقتصادی و توجه به اعتبارات عمرانی از جمله موارد مورد توجه در کمیسیون تلفیق است. توجه به بخش خصوصی در اقتصاد کشور و اجرای پروژه های عمرانی توجه ویژه ای به خود اختصاص داده است. در نظر گرفتن قیمت واقعی نفت از جمله مواردی که بود که در تنظیم لایحه بودجه امسال لحاظ شده است. توجه به فرهنگ به ویژه فرهنگ دینی به همین ترتیب مورد توجه قرار گرفته است. مبانی تصمیم گیری سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بوده است. بودجه شرکت های دولتی و ردیف های لایحه مورد بررسی دقیق‌تری نسبت به سنوات گذشته صورت گرفته است.

مفتح گفت: کمیسیون تلفیق تلاش کرد که مخارج بودجه سال94 را به صورت کامل خدمت نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه دهد. همان‌طوری که در گزارش می بینید ، متن ماده واحده به طور کامل ارائه شده است در صورتی که در سنوات گذشته در موقع بررسی بودجه این متن را در اختیار نداشتیم.

وی در ادامه افزود: اطلاع رسانی از اقدامات کمیسیون تلفیق به خوبی انجام گرفته است،به گونه ای که 15جلسه گزارش کمیسیون را به رسانه‌ها ارائه کرده ایم.اگربخواهیم تصویری کلی از مصوبات کمیسیون به ویژه در مورد اعداد و ارقام بودجه خدمت نمایندگان ارائه کنم منابع بودجه کل کشور در مصوبه کمیسیون تلفیق 824 هزار میلیاردتومان است؛در صورتی که در لایحه 837هزار میلیارد تومان بوده است. ما در کمیسیون تلفیق 1.6 درصد رقم بودجه را کاهش دادیم.منابع عمومی دولت 216 هزار میلیارد تومان تصویب شد درحالی که در لایحه 224 هزار میلیاردتومان بوده است که 3.6 درصد کاهش را نشان می دهد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: درآمدهای اختصاصی 38هزار میلیاردتومان کمیسیون تلفیق در مقابل 43 هزار میلیاردتومان لایحه و کاهش 11.4 درصدی تصویب شده است. بودجه عمومی دولت 254 هزار میلیاردتومان در تلفیق و 267 هزار میلیارد تومان در لایحه بوده که با کاهاش 4.9 درصدی مواجه شده است. به همین ترتیب اگر در مورد هزینه ها دقت شود به دلیل توقعی از اقدامات عمرانی باید داشته باشیم و همچنین عدم ایجاد فشار زیاد در زندگی مردم در قسمت هزینه ها کاهش قابل توجهی صورت نگرفته است.

مفتح گفت: در بودجه های هزینه ای 171 هزار میلیارد تومان تصویب کردیم در مقابل 161 هزار میلیاردتومان لایحه که 3درصد افزایش را نشان می دهد. در هزینه های عمرانی 50هزار میلیارد تومان کمیسیون تلفیق در مقابل 47.7 هزار میلیارد تومان لایحه و رشد 6.1 درصدی را نشان می دهد. تملک دارایی و مالی 10.6 هزار میلیاردتومان تلفیق در مقابل 10.5 هزار میلیارد تومان لایحه بوده است.

وی تاکید کرد به دلیل شرایط ویژه‌ای که در بازار نفت وجود دارد و انعطافی که ما در مقابل نوسانات قیمت نفت و اقداماتی که دشمنان ایران اسلامی در جنگ اقتصادی دنبال می کنند ، 16 هزار میلیاردتومان از این ارقام را به سقف دوم بودجه منتقل کردیم که در 6ماهه اول بر اساس سقف اول ،16هزار میلیارد تومان از این هزینه با تفکیک بیان شده است و در لایحه بودجه موجود است، کاهش پیدا می کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: اگرچند نکته مهم را بخواهیم بیان کنیم به آنچه که کمیسیون تلفیق دربردارنده آن است به این موارد می توانم اشاره کنم. نخست این که بندها و تبصره ها کاهش پیدا کرده است؛با توجه به تصویب قانون الحاق مواد دیگر احکام قانونی بوده است که ما بندها و تبصره‌ها را به حداقل ممکن کاهش داده‌ایم تا فرصت رسیدگی به دیگر موارد لایحه و گزارش در اختیار نمایندگان محترم قرار گیرد.

وی در ادامه گفت: مطلب دوم ، تنظیم منعطف درآمدها است. با توجه به شرایط ویژه نفت در بازارهای جهانی و مواردی که ما باید در بررسی و تنظیم بودجه باید دقت داشته باشیم آمده کمیسیون تلفیق دو سقف را برای درآمدها تعیین کرده است. در سقف اول با در نظر گرفتن حدود 54 هزار میلیاردتومان از درآمدهای نفتی را در غالب بودجه داشته باشیم که قطعا قابل تحقق است و بد بینانه به آن نگاه شده است. بار دیگر درآمدها با سقف تدوین و تنظیم گردید. ردیف عمرانی این سقف را 42 هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی ، 155 هزار میلیارد تومان اعتبارات جاری پیش بینی شده است. اگر دقت کنیم به اعتبارات عمرانی و جاری امسال که حدود 30 هزار میلیارد تومان عمرانی داریم و 150 هزار میلیارد تومان جاری ، حتی در سقف بدبینانه اول هم ما می توانیم شرایطی مناسب تر از امسال را در سال آینده داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم بررسی شده در کمیسیون، ارتقای انضباط مالی بود، گفت: از جمله مصادیق ارتقای انضباط مالی این است که دولت ملزم شد به بودجه مناطق ویژه و آزاد در سال 94 نظارت کرده و در بودجه سال 95، بودجه مناطق ویژه و آزاد را در پیوست لایحه درج کند.

وی تصریح کرد: همچنین مقرر شد هزینه جاری شرکت‌های سودده یک درصد و هزینه جاری بانک‌های دولتی 2 درصد کاهش یابد و مالیات‌ستانی از آستان‌های مقدس و قرارگاه‌های سازندگی اقدام دیگری بود که در کمیسیون تلفیق مصوب شد.

مفتح افزود: توجه به مناطق محروم و آسیب‌دیده از جمله موضوعاتی است که در کمیسیون تلفیق به آن توجه شد و در این رابطه مقرر شد که سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از منابع داخلی خود با اعطای تبدیل گاز طبیعی به فرآورده‌های نفتی 3 میلیون تن در مناطق محروم ایجاد کند و همچنین 700 میلیارد تومان برای کمک به تامین ماشین‌های خدماتی در شهرهای کمتر از یکصد هزار نفر جمعیت اختصاص یافت.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه حداقل 8 درصد از اعتبارات عمرانی به پروژه‌های طرح هادی روستایی اختصاص یافت، تصریح کرد: از صندوق توسعه ملی 500 میلیون دلار برداشت و برای آبرسانی روستایی در روستاها اختصاص یابد و 500 میلیارد تومان برای هزینه آسفالت راه‌های روستایی اختصاص پیدا کرد.

مفتح ادامه داد: مقرر شد که 2 درصد اعتبار اختصاص یافته به مناطق محروم و نفت‌خیز مشمول کاهش نشود و برای کمک به شهرهای کمتر از 50 هزار نفر جمعیت 40 میلیارد تومان پیش‌بینی شد. همچنین به طرح جامع بهسازی مسکن روستایی 39.3 میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد.

وی تاکید کرد: برای بهسازی بافت‌های روستایی 37.9 میلیارد تومان و برای تکمیل راه‌های روستایی 550 میلیارد تومان و طرح هادی روستایی 413 میلیارد تومان اختصاص یافت. البته در کمیسیون تلفیق به تکمیل طرح‌های عمرانی نیز توجه ویژه‌ای شد و دولت در این‌باره ملزم شد که حداقل 30 هزار میلیارد تومان به بودجه‌های عمرانی اختصاص دهد و در صورت افزایش درآمد حاصل از نفت خام تا سقف 15 هزار میلیارد تومان پروژه‌هایی که بیش از 75 درصد رشد فیزیکی دارند، بودجه اختصاص دهد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت: از سوی دیگر 780 هزار میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان‌ها تخصیص یافته است و درخصوص توجه به صنعت نفت نیز 4.8 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری در میادین گازی در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه به وزارت نفت اجازه انتشار 5 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ارزی داده شد، افزود: مطالبات بانک‌های تجاری از شرکت‌های وزارت نفت تا 2 سال امهال شد. همچنین 10 هزار میلیارد ریال برای تقویت صندوق ملی محصولات کشاورزی و 10 هزار میلیارد ریال برای کمک‌های فنی و اعتباری محصولات کشاورزی تخصیص پیدا کرد.

مفتح تصریح کرد: مقرر شد قرض‌الحسنه بانکی به میزان 20 هزار میلیارد ریال توسط کمیته امداد و 10 هزار میلیارد ریال توسط سازمان بهزیستی به مددجویان این دو سازمان کمک شود. از سوی دیگر 14 هزار و 400 میلیارد ریال قرض‌الحسنه برای ازدواج جوانان اختصاص پیدا کرد و به ستاد رسیدگی دیه جرایم غیرعمد 5 میلیارد تومان کمک شد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مهدی
|
-
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۶
0
0
باید در آمد رو با تعداد خانوار و سطح زندگی فرد مقایسا کرد برا من که سه تا بچه دانشجو دارم با این سه میلیون و نیم هنوز موندم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۳°