سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۹۷۴۲
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۶
سید ابراهیم رئیسی با کسب ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای به عنوان منتخب مردم در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و رئیس هیات اجرایی مرکزی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تبریک ایام میلاد آقا امام رضا علیه السلام به ملت عزیز ایران، گفت: خوشحالم که در خدمت شما اصحاب عزیز و محترم رسانه‌ها و در مقابل ملت عظیم الشان ایران اسلامی قرار دارم.
دکتر رحمانی فضلی با بیان اینکه حضور مردم در امر مهم و خطیر انتخابات، باعث رقم خوردن این حادثه باشکوه در کشور شد؛ گفت: امیدوارم که همواره قدردان و شکر گذار نعمت داشتن اختیار، اراده و اعمال حاکمیت در پناه تعالیم اسلام، آموزه‌های دینی و یادگار مانده از امام عزیزمان باشیم.
وزیر کشور با اشاره به حضور پر شکوه مردم در صحنه انتخابات، گفت: حضور مردم علی رغم همه فشار‌های روانی، تبلیغاتی، نارضایتی‌های اجتماعی ناشی از تحریم‌ها و روند ایجاد نارضایتی‌ها بوسیله عواملی که فکر می‌کردند با فشار به مردم به اهداف شان خواهند رسید؛ تحقق یافت.
دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: این مردم بنا به هدایت و راهبری رهبر معظم انقلاب اسلامی (مد ظله العالی) در مسیر انقلاب حرکت می‌کنند و موجب این شکوه و عظمت شدند.
وزیر کشور همچنین گفت: مقام معظم رهبری همواره در مراحل مختلف انتخابات قبل، حین و بعد انتخابات همیشه راهنما، حامی و پشتیبان بودند. از رئیس جمهور محترم کشورمان هم که تمام اختیارات و راهنمایی‌های لازم را در اختیار وزارت کشور و ستاد انتخابات قرار دادند؛ تشکر می‌کنم.
وی اضافه کرد: از همه دست اندرکاران انتخابات از استانداران، فرمانداران و مجریان انتخابات، از ناظرین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی و از رسانه ها، صدا و سیما، دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی، نظامی، قوه قضائیه و همه کسانی که در حوزه‌های مختلف یاریگر بودند؛ تشکر می‌کنم.
دکتر رحمانی فضلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص نتایج شمارش آراء گفت: بر اساس تجمیع نتایج صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری از مجموع واجدین شرایط ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر در انتخابات، ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ رای اخذ شده که معادل مشارکت ۴۸.۸ درصد واجدین شرایط در انتخابات است.
وزیر کشور با اشاره به اینکه اقای سید ابراهیم رئیسی با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای منتخب ملت ایران شد؛ افزود: آقای محسن رضایی ۳ میلیون و ۴۱۲ هزار و ۷۱۲ رای، آقای عبدالناصر همتی۲ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۲۰۱ رای و آقای سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی ۹۹۹هژار و ۷۱۸ رای کسب کرده‌اند.
وزیر کشور همچنین در خصوص میزان آرای باطله ماخوذه هم گفت: ۳ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۸۷۰ رای باطله نیز در این انتخابات اخذ شده است.
رحمانی فضلی ابراز امیدواری کرد: با عنایت خداوند متعال همه کسانی که قصد خدمت در درگاه مردم عزیز ایران، انقلاب اسلامی ایران، شهدا و میراث آن‌ها و خدمت به ایران عزیز را دارند و مورد عنایت مردم قرار گرفتند؛ بتوانند با تکیه بر لطف الهی و کمک مردم و کمک همه کسانی که در جعرافیای ایران دل در گرو این سرزمین و دین خدا دارند؛ بتوانند ان شاا... موفق باشند و همه مطالبات، خواسته‌ها و آمال مردم را محقق کنند.
شایان ذکر است، نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری، بر اساس صورتجلسات امضاء شده توسط مجریان و ناظران در شعب اخذ رأی و تجمیع آن در سراسر کشور از سوی وزارت کشور اعلام و پس از فرصت قانونی رسیدگی به شکایات از سوی شورای نگهبان، نتایج نهایی اعلام می‌شود.
گفتنی است تعدادی از تعرفه‌های اخذ شده توسط رأی دهندگان، با توجه به تعدد صندوق‌های آراء، سهواً به صندوق‌های دیگر ریخته شده و تعدادی نیز توسط افراد از شعبه خارج شده است.
 
سید ابراهیم رئیس‌الساداتی مشهور به رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اکثریت آراء هشتمین رئیس جمهور منتخب ایران شد.

سید ابراهیم رئیس‌الساداتی مشهور به رئیسی متولد ۲۳ آذر ۱۳۳۹ است. در سوابق اجرایی وی نایب‌رئیسی اول مجلس خبرگان رهبری و رئیس قوه قضائیه به چشم می‌خورد.

رئیس‌جمهور ایران عالی‌ترین مقام رسمی کشور ایران بعد از رهبر است که در صورت تأییدشدن توسط شورای نگهبان می‌تواند نامزد شده و با رأی مستقیم مردم انتخاب شود. مطابق با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس‌جمهوری مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را عهده‌دار است.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °