سهم برق هسته‌ای کشور باید به هشت هزار و ۴۰۰ مگاوات برسد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۹۹۴۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳
وزیر نیرو گفت: بر اساس سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی کشور تا افق ۱۴۲۰، سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور باید ۸ هزار و ۴۰۰ مگاوات برسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خانه‌ملت، آقای رضا اردکانیان در نشست علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوال آقای هادی بیگی نژاد و سه نفر از نمایندگان مبنی بر اینکه پیش بینی برق موردنیاز کشور در آینده در ارتباط با سهم برق هسته‌ای چگونه است و سهم این انرژی در سبد متنوع تولید برق چقدر و وزارت نیرو در پیگیری تامین آن از دولت و سازمان انرژی اتمی چه اقدامی انجام داده است، گفت: سوال کننده به این نکته قانونی توجه داشتند که به ویژه از سال ۱۳۸۳ که اساسنامه قانونی شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران به تائید رسید و شورای نگهبان آن را تائید و اعلام کرد. امر مکان یابی احداث تامین سوخت هسته‌ای و بهره برداری ایمن از نیروگاه هسته‌ای محول به شرکت مذکور در ساختار سازمان انرژی اتمی است البته وزارت نیرو هم درجایابی بهینه برآورد با تعیین ظرفیت متناسب با ساختار شبکه برق مسئولیت دارد و همکاری نزدیکی را با سازمان انرژی اتمی در دست اقدام دارد البته در گذشته مسئولیت به طور کلی به وزارت نیرو از زمان تاسیس یعنی از سال ۱۳۵۳ محول شد، اما در سال ۱۳۶۰ این موضوع از وزارت نیرو منفصل و سازمان مستقل عمل کرد و از سال ۱۳۸۳ به طور قانونی مسئولیت به شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی محول شد.

وزیر نیرو افزود: در ارتباط با این بخش از سوال که مطرح کردند برآورد چگونه است نیز باید گفت: شورایعالی انرژی کشور در مهرماه سال گذشته سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی کشور تا افق ۱۴۲۰ را تصویب کرد. شورایعالی انرژی کشور به ریاست رئیس جمهور برگزار می‌شود و در صورت عدم حضور ایشان معاون اول نشست‌ها را برگزار می‌کند و دبیرخانه آن در سازمان برنامه و بودجه است و وزارتخانه‌های نفت، نیرو و سازمان انرژی اتمی و سایر دستگاه‌ها هم عضو آن هستند.

اردکانیان یادآور شد: در این سند سهم برق هسته‌ای در سبد انرژی کشور تا سال ۱۴۲۰، ۸ هزار و ۴۰۰ مگاوات تعیین شده است. اکنون ۱۰۵۰ مگاوات در دست بهره برداری داریم که انتظار می‌رود تا سال ۱۴۰۷، دو واحد ۱۰۵۰ مگاواتی یعنی واحد‌های دوم و سوم یکی پس از دیگری فعال شده و جمعا ۲۱۰۰ مگاوات به ظرفیت ۱۰۵۰ مگاواتی فعلی افزوده شود. تا ۱۴۱۵ نیز دو واحد دیگر در منطقه مکران جمعا به ظرفیت ۲۱۰۰ مگاواتی کشور اضافه می‌شود، تا سال ۱۴۲۰ نیز ۳ هزار واحد دیگر در منطقه مناسب ایجاد شده و تکلیف ۸ هزار و ۴۰۰ مگاوات روشن خواهد شد.

وی ادامه داد: واحد‌های دوم و سوم هم در حال ساخت هستند و ما هم در وزارت نیرو تلاش داریم با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته این امکان را فراهم کنیم تا نیروگاه‌های اتمی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان که از مناسب‌ترین مکان‌ها برای احداث واحد‌ها هستند توسط خطوط، به داخل کشور انتقال پیدا کنند؛ این نیروگاه ها، نیروگاه‌های ارزشمندی هستند، زیرا فشار و درجه حرارت بخار ورودی به توربین در آن‌ها بسیار پایین‌تر از نیروگاه بخار است، تا ۶۰ سال عمر دارند و آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی‌کنند و انرژی پاک تلقی می‌شوند، هزینه سوخت پایینی دارند، به همین دلیل در کانون توجه انرژی اتمی کشور است.

وزیر نیرو یادآور شد: آقای بیگی نژاد در جلسات مختلف موضوع را پیگیری کردند و باید در دولت برنامه ریزی دقیق تری برای این مهم داشته باشیم و امیدوار هستیم این موضوع در همین دولت با کمک کمیسیون انرژی مجلس و پیگیری‌های ایشان به نقطه روشن تری برسد.

اردکانیان یادآور شد: پیشنهاد آقای بیگی نژاد را می‌پذیرم و این پیشنهاد نقشه راهی برای ادامه مسیر است و در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت آن را مورد توجه قرار می‌دهیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °