تورم ماهانه خانوارها افزایش یافت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 14 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۹۹۸۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷
نرخ تورم سالانه خرداد ماه ١٤٠٠ برای خانوار‌های کشور به ٤٣.٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٠ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از مرکز آمار، منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ماه ١٤٠٠ به عدد ٤٧.٦ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ٤٧.٦ درصد بیشتر از خرداد ١٣٩٩ برای خرید یک مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٠.٧ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات با افزایش ١.٢ واحد درصدی به ٦٢.٣ درصد و گروه کالا‌های غیرخوراکی و خدمات با افزایش ٠.٥ واحد درصدی به ٤٠.٨ درصد رسیده است. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ٤٦.٩ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٥١.٥ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٥ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه خرداد ١٤٠٠ به ٢.٥ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات و کالا‌های غیرخوراکی و خدمات به ترتیب ٣.٢ درصد و ٢.٢ درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ۲.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٢.٦ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٩ واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه خرداد ماه ١٤٠٠ برای خانوار‌های کشور به ٤٣.٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٠ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ٤٢.٥ درصد و ٤٥.٦ درصد است که برای خانوار‌های شهری ٢.٠ واحد درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی ٢.٤ واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه سبزیجات (گوجه فرنگی، سیب‌زمینی و بادمجان)، گروه میوه و خشکبار و گروه قند، شکر و شیرینی (بستنی پاستوریزه، نبات و شکر) است. در گروه عمده کالا‌های غیرخوراکی و خدمات، گروه پوشاک و کفش، گروه کالا‌ها و خدمات متفرقه (طلای ١٨ عیار و دستمال کاغذی) و گروه هتل و رستوران (غذا‌های سرو شده در رستوران) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

همچنین در این ماه، گروه ارتباطات (دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است. درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در خرداد ماه ١٤٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٢.٣ درصد برای دهک ششم تا ٤٩.١ درصد برای دهک دهم است.
 
افزایش خط فقر عمومی 
 
بر اساس برآورد کارشناسان اقتصادی، خط فقر عمومی (حداقل هزینه‌های اولیه و ضروری خانوار سه نفره) در تهران به ۱۵ میلیون رسیده و در شهر‌های بزرگ به ۱۲ میلیون و در شهر‌های کوچک تر حدود ۱۰ میلیون است. همچنین خط فقر دهک‌های بالا (دو یا سه دهک بالای درآمدی) نیز میانگین از ۳۰میلیون تومان فراتر رفته است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۸.۵۹°    ۳۱.۷۹°