حقوق بشر در کانادا سر از خاک بیرون آورد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۰۱۲۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۲
صد‌ها گور جدید بی نام و نشان در محل یک مدرسه مسکونی در ایالت "ساسکاچوان" کانادا پیدا شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
چند رسانه کانادایی چهارشنبه شب اعلام کردند «صد‌ها قبر» ناشناس توسط یک ژئورادار در محلی نزدیک یک مدرسه شبانه روزی سابق بومیان در غرب کانادا که توسط کلیسای کاتولیک اداره می‌شد، شناسایی شده است. جستجو‌ها اطراف این مدرسه سابق "ماریوال" در استان "ساسکاچوآن" که هم مرزآمریکاست، اواخر ماه مه پس از کشف بقایای ۲۱۵ دانش آموز که از یک مدرسه شبانه روزی دیگر به اسم "کاملوپس" در بریتیش کلمبیا به این محل فرار کرده بودند، آغاز شد.
 
پیدا شدن بقایای اجساد این دانش آموزان موجی از شوک را در کانادا موجب شده بود. این کشف درخواست‌ها از پاپ و کلیسا را برای عذرخواهی بابت اقدامات خودسرانه و خشونت‌هایی که دانش آموزان این مدارس از آن رنج می‌بردند، احیا کرد.
دانش آموزان به زور به این مدارس فرستاده می‌شدند تا در آنجا جذب فرهنگ غالب کشور شوند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مونترال، در بیانیه‌ای که در چند رسانه کانادایی از جمله "سی بی سی" و "سی تی وی " منتشر شد، جامعه بومیان کاوسس Cowessess کشف وحشتناک و تکان دهنده صد‌ها قبر بدون اسم را در جستجو‌ها در محل مدرسه شبانه روی سابق ماریوال اعلام می‌کند. تعداد این قبر‌ها به گفته این مرکز بیشترین تعدادی است که تاکنون در کانادا کشف شده است.
رهبران جامعه بومیان و فدراسیون مردمان بومی مستقل ساسکاچوآن که نهادی استانی است، قرار است این کشف را بررسی کنند. 
 
این کودکان بر اساس انچه «کمیسیون حقیقت و آشتی کانادا» سال ۲۰۱۵ «نسل کشی فرهنگی» خواند، مورد بی توجهی و آزار قرار گرفتند. این کمیسیون در گزارشی اعلام کرد که حدود ۳۲۰۰ کودک در این مدارس فوت کرده اند.
رهبران بومیان کانادا خواستار عذرخواهی کلیسای کاتولیک شده اند.
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان گفته از پیدا شدن این قبر‌ها متاسف است ولی عذرخواهی نکرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °