پایان ۱۴۰ هزار واحد مسکونی محرومان در گلستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 05 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۰۱۳۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
رییس سازمان برنامه و بودجه در استان گلستان از پایان ۱۴۰ هزار واحد مسکونی محرومان تا دو ماه دیگر خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمدباقر نوبخت در بازدید از مسکن محرومان و مسکن ویژه روستایی در" آق قلا" و پروژه‌های در حال ساخت  گفت: ۱۴۰ هزار واحد مسکن محرومان تا پایان تیر و مرداد ماه به اتمام می رسد.
 
همچنین محمدباقر نوبخت امروز (پنجشنبه) در حاشیه بازدید از سد نرماب مینودشت به خبرنگاران گفت: بخشی از ۱۰ هزار میلیارد ریال هزینه انجام شده برای ساخت سد نرماب مربوط به مطالبات پیمانکار است که دولت خود را متعهد به پرداخت آن می‌داند.

وی افزود: باتوجه به اهمیت این سد برای جمع آوری و تنظیم آب به‌ویژه سیلاب‌هایی فصلی که استان گلستان با آن مواجه است، اجرای آن در اولویت برنامه‌های دولت تدبیر و امید قرار گرفت.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: در چند سال گذشته نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد ریال برای این پروژه سرمایه‌گذاری شد به طوری که امکان آبگیری این سد از نظر فنی تا پایان ماه جاری وجود دارد.

نوبخت اضافه کرد: این پروژه یک کار بزرگی است که غیر از تنظیم آب و جمع آوری سیلاب‌ها، بحث چگونگی انتقال آب برای شرب مردم منطقه نیز مورد توجه قرار دارد.

وی بابیان اینکه تا پایان دولت دوازدهم و در دولت سیزدهم برای تکمیل این سد تلاش می‌شود، ابراز امیدواری کرد که با تکمیل این پروژه از این پس، گلستان شاهد سیل‌های خسارت‌زا نباشد و آب شرب مورد نیاز مردم و نیز بخش صنعت برطرف شود.

معاون رییس جمهوری همچنین از مراحل ساخت واحد‌های مسکونی روستای جنگلده بالا مینودشت از روستا‌های واقع در حریم مخزن سد نرماب چهل چای نیز بازدید کرد.
 
تاکنون ۱۰ هزار میلیارد ریال برای تکمیل سد نرماب چهل چای مینودشت هزینه شده که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال آن به عنوان مطالبات پیمانکار به‌زودی پرداخت می‌شود.

عملیات ساخت سد نرماب چهل‌چای از سال ۱۳۹۰ با اعتبار اولیه چهار هزار میلیارد ریال (۸۵ درصد فایناس داخلی و سهم قرارگاه خاتم و ۱۵ درصد سهم دولت) بر روی سه رودخانه نرماب، چهل‌چای و خرمالو مینودشت آغاز شد و قرار بود تا سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری برسد، اما به سبب عدم تخصیص کامل اعتبارات مورد نیاز هم اکنون پیشرفت فیزیکی آن به ۸۸ درصد رسیده است.

این سد که از نوع خاکی همگن به ارتفاع ۶۰ متر، عرض تاج سد ۱۰ متر و طول تاج ۸۰۷ متر یکی از طرح عمرانی و زیربنایی گلستان است و ظرفیت ذخیره ۱۲۵ میلیون مترمکعب آب و قابلیت تنظیم تا ۱۹۲ میلیون مترمکعب را دارد، علاوه بر رفع کمبود آب شرب افزون بر ۵۵۰ هزار نفر جمعیت چهار شهر و ۱۳۰ روستای شرق استان، تامین آب ۱۸ هزار هکتار اراضی زراعی و کنترل و ذخیره سیلاب‌های فصلی را برعهده خواهد داشت.

عملیات اجرایی احداث ۲۰۰ واحد مسکونی روستای جنگلده بالا از توابع بخش مرکزی مینودشت که در طرح جابجایی روستا‌های واقع در حریم مخزن سد نرماب چهل‌چای این شهرستان قرار دارد از ۲۷ خرداد سال گذشته آغاز شد.

محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری همچنین از ۲ پروژه درحال ساخت بیمارستان ۹۱ تخت‌خوابی رامیان و مجتمع فرهنگی اداره ارشاد اسلامی آزادشهر نیز بازدید کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶.۵۱°    ۲۶.۹۹°