اعمال سهمیه‌ها در کنکور ۱۴۰۰ بدون تغییر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۰۱۹۳
تاریخ انتشار : جمعه ۰۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۸
سخنگوی سازمان سنجش آموزش گفت: سهمیه‌ها در آزمون سراسری ۱۴۰۰ همانند سال ۹۹ و بدون تغییر اعمال می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "فاطمه زرین‌آمیزی" امروز (جمعه) افزود: لایحه ساماندهی سهمیه‌ها که سال ۹۸ به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد، هنوز بررسی نشده و به همین دلیل هیچ تصمیم جدیدی گرفته نشده است، بنابراین هیچ تغییری هم در سهمیه‌ها وجود ندارد.

زرین‌آمیزی همچنین درباره ابلاغ مصوبات شب گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص ساماندهی کنکور به سازمان سنجش آموزش کشور گفت: این مصوبه به سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ نشده است چرا که به صورت کامل همه بند‌های آن در شورای عالی بررسی نشد؛ بعد از بررسی و تصویب، به همه دستگاه‌های ذیربط برای اطلاع رسانی ابلاغ می‌شود.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در این باره که گفته می‌شود ۱۳ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیازمند کنکور ۲ مرحله‌ای است، تاکید کرد: چندین رشته از دانشگاه‌ها در سه رشته اصلی کنکور پُرمخاطب است. در علوم تجربی رشته‌های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، در علوم انسانی رشته‌های حقوق، روانشناسی و حسابداری و در گروه ریاضی و فنی، رشته‌های عمران، صنایع، مکانیک، برق و کامپیوتر پرمخاطب‌تر از سایر رشته‌ها است، از طریق کنکور، داوطلب می‌پذیرند.

زرین آمیزی با بیان این که با احتساب دانشگاه آزاد هم اکنون نزدیک به ۹۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی است، ادامه داد: مابقی ظرفیت‌ها برای رشته‌های پُرطرفدار است که از طریق کنکور پذیرفته می‌شوند.

در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، موضوع ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی بررسی شد و از ۱۳ ماده این طرح، ۶ ماده مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و بررسی بقیه مواد به جلسات آتی موکول شد.

بر اساس مفاد مصوب شده سهم آموزش و پرورش در پذیرش کنکور به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور در دروس تخصصی ۴۰ درصد شد که از سال ۱۴۰۱ اعمال می‌شود؛ همچنین در کنکور سراسری، دروس تخصصی و در سوابق تحصیلی دروس عمومی مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرد.

اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین مصوب کردند که کنکور برای دروس تخصصی ۲ بار در سال برگزار شود و نتایج امتحانی که از لحاظ سوابق تحصیلی و اختصاصی کنکور سراسری گرفته می‌شود تا ۲ سال اعتبار داشته باشد.

طبق مصوبه شورای انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌های کشور می‌توانند برای پذیرش دانشجو حدنصاب معدل در نظر بگیرند.

کنکور سراسری ۱۴۰۰ در روز‌های ۹ تا ۱۲ تیر ماه با یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۸۵۲ داوطلب برگزار می‌شود و توزیع کارت ورود به جلسه این آزمون از ۶ تیر ماه در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور آغاز می‌شود.

مهلت خوداظهاری داوطلبان کنکور سراسری از ۳۰ خردادماه در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد و تا امروز سه شنبه اول تیرماه ادامه دارد.
 
وزارت علوم و بهداشت برای ضایع نشدن حق داوطلبان سهمیه آزاد (مناطق) و برقراری عدالت بین تمام داوطلبان، اقدام به تقدیم لایحه تغییرات، اصلاحات و حذفیات سهمیه کنکور سراسری به دولت نمود.
 
سهمیه‌های کنکور سراسری تا سال گذشته و ارائه لایحه اصلاح و تغییر سهمیه‌های کنکور شامل سهمیه مناطق، بومی گزینی، رزمندگان و ایثارگران ۲۵ درصد و ۵ درصد، خانواده شهدا، سهمیه حوادث غیرمترقبه و ... می‌باشد. داوطلبانی که شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری را داشتند​، می‌توانستند از مزایای سهمیه‌های مذکور استفاده نمایند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °