طالبان مدعی کنترل ۸۰ درصدی خاک افغانستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۰۱۹۹
تاریخ انتشار : جمعه ۰۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۸
شبکه‌ "ای بی سی" باتوجه به سخنان سخنگوی طالبان گزارش داد که این گروه مدعی شده هم اکنون ۸۰ درصد از افغانستان را تحت کنترل خود دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "سهیل شاهین" سخنگوی دفتر سیاسی طالبان امارت اسلامی افغانستان در گفتگو با شبکه‌ای بی سی گفت که آن‌ها هم اکنون کنترل ۱۶۳ منطقه از افغانستان را در دست دارند.

شاهین که همچنین عضوی از تیم مذاکرات طالبان در دوحه است، گفت: تنها مرکز افغانستان توسط دولت کابل کنترل می‌شود، اما مناطق اطراف آن در کنترل ما است.

سخنگوی طالبان در ادامه مدعی شد که با احتساب مناطق تحت کنترل باید گفت که بیش از ۸۰ درصد سرزمین افغانستان در اختیار نیرو‌های ما است.

سخنان سخنگوی طالبان در حالی عنوان می‌شود که روند خروج نیرو‌های نظامی آمریکا از افغانستان در حال تکمیل است و تنها بخش جزئی از نیرو‌ها در افغانستان مانده اند.
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که بعد از انکه نیرو‌های اصلی آمریکا در ماه جولای (تیرماه) افغانستان را ترک خواهند کرد تنها شمار ۶۵۰ نیرو برای تامین امنیت دیپلمات‌ها در این کشور خواهند ماند. آمریکا پس از حمله به برج‌های تجاری دوقلو در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱(سه شنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۸۰) به بهانه ردیابی تروریسم به افغانستان حمله کرد.
 
نیرو‌های اصلی آمریکایی در افغانستان طی دو هفته آینده خروج خود را به پایان می‌رسانند، اما چند صد نیرو به عنوان بخشی از تامین امنیت و پشتیبانی به ویژه در سفارت ایالات متحده و در فرودگاه کابل که در حال حاضر توسط نیرو‌های ترک محافظت می‌شود باقی خواهند ماند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °