هشدار روسیه: این بار خود ناو‌های مزاحم را هدف قرار می‌دهیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 02 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۰۲۰۹
تاریخ انتشار : جمعه ۰۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۶
یک دیپلمات ارشد روسیه گفت: در صورت تکرار بی توجهی عبور ناوشکن بریتانیایی از نزدیکی " جزایر کریمه" در دریای سیاه نیرو‌های نظامی این کشور آن‌ها را هدف قرار خواهند داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 روسیه یک روز قبل از این مدعی شده بود که ناوشکن بریتانیایی وارد آب‌های این کشور شده و از این رو اقدام به شلیک هشدار کرده و همچنین یک فروند جنگنده آن نیز مسیر ناوشکن بریتانیایی را بمباران کرده است.

بریتانیا، اما این روایت را تکذیب کرد و گفت که هیچ شلیک هشداری در کار نبوده و ناوشکن این کشور نیز در محدوده آب‌های اوکراین قرار داشته است.

این نخستین بار از زمان جنگ سرد است که روسیه اعتراف می‌کند برای بازداشتن یک فروند ناو ناتو از مهمات واقعی استفاده کرده است، امری که نشان از افزایش خطر درگیری نظامی در میانه تنش‌های روسیه با غرب دارد.

"سرگئی ریابکوف"، معاون وزیر خارجه روسیه، گفت که «عدم نقض حریم مرزی روسیه یک ضرورت مطلق است» و مسکو، در صورت نیاز برای حفظ مرز‌های خود «از تمام امکانات دیپلماتیک، سیاسی و نظامی» استفاده خواهد کرد.

او سپس هشدار داد «کسانی که می‌خواهند قدرت روسیه را محک بزنند، خود را در معرض خطرات بسیاری قرار می‌دهند» و روسیه در آینده آمادگی این را دارد که «نه تنها مسیر حرکت [ناوها]، بلکه احتمالا خود آن‌ها را هدف قرار دهد».

روسیه با متهم کردن بریتانیا به نقض قوانین بین‌المللی و ورود به حریم آبی روسیه، از لندن خواسته است تا درباره خدمه ناوشکن تحقیق و بررسی‌های لازم را انجام دهد.
 
روابط میان اتحادیه اروپا و روسیه از سال ۲۰۱۴ که مناقشه اوکراین آغاز شد و مسکو شبه جزیره کریمه را به خاک روسیه ملحق کرد، متنشج شد.

وزیر خارجه روسیه همواره اعلام کرده رفتار ناتو ریاکارانه و اقدامات مستمر آن علیه روسیه، منجر به تنش‌های سیاسی و نظامی شدید در اروپا می‌شود.

وزارت دفاع روسیه هم با هشداری شدید‌اللحن، از آمریکا و ناتو خواست از اقدامات تحریک‌آمیز، که احتمال وقوع جنگ در دریای سیاه را افزایش داده است، دست بردارند.

سه روز مانده به رزمایش مشترک دریایی ناتو و اوکراین تنش بین روسیه و ناتو را به شدت افزایش داده است. کارشناسان مسائل نظامی می‌گویند: هدف این رزمایش، تمرین حمله برق‌آسا و اشغال شبه‌حزیره کریمه است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °