ایران پرچمدار مبارزه با مواد مخدر در جهان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۸۲۰۲۵۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۴
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در سال گذشته (۱۳۹۹)، هزار و ۲۰۰ تن انواع مواد مخدر کشف شد که نسبت به سال‌های اخیر افزایش دو برابری در کشفیات دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر اسکندر مومنی در همایش سالروز مبارزه با مواد مخدر افزود: جمهوری اسلامی ایران پرچم دار مبارزه با مواد مخدر در دنیاست و با وجود همسایگی با کشور افغانستان که بزرگترین تولید کننده مواد مخدر است و علیرغم تحریم‌های ظالمانه و شیوع کرونا در عرصه مبارزه با مواد مخدر عملکرد بی سابقه‌ای را رقم زده است.
 وی ادامه داد: در سال گذشته کشفیات ما بیش از ۱۲۰۰ تن در انواع مواد مخدر بوده است که معتقدم این کشفیات نشان از کم شدن توزیع مواد مخدر و ترانزیت آن به سمت اروپاست.
 دکتر مومنی گفت: همانطور که دفتر سازمان ملل نیز اعلام کرد این آمار‌ها ناشی از تلاش‌های بی وقفه جمهوری اسلامی در بحث مبارزه با مواد مخدر است که بیش از ۹۰ درصد تریاک، ۷۰ درصد مورفین و ۲۰ درصد هروئین جهان توسط جمهوری اسلامی به تنهایی کشف می‌شود.
 وی افزود: در این راه در سال ۹۹ جمهوری اسلامی ایران ۹ شهید و ده‌ها جانباز و مجروح تقدیم کرده است.
 دکتر مومنی گفت: جمهوری اسلامی ایران قاطعانه و صادقانه با انواع مواد مخدر مقابله و برخورد می‌کند و فرقی نمی‌کند که این مواد در داخل یا خارج توزیع شود.
 
مومنی: بیش از ۸ میلیون دانش آموز تحت پوشش طرح یاری گران زندگی
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت:​بیش از ۸ میلیون دانش آموز تحت پوشش طرح یاری گران زندگی قرار گرفتند و این طرح در بیش از ۴۰ هزار مدرسه اجرا می‌شود.
  اسکندر مومنی با تبریک سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر افزود: علیرغم تصویب سه کنوانسیون بین المللی و چند کنوانسیون در بحث مبارزه با مواد مخدر در سطح بین المللی همچنان شاهد هستیم که مواد مخدر افزایش فزاینده‌ای در بخش عرضه و تولید در جهان داشته است کما اینکه شاهد افزایش فزاینده مصرف مواد مخدر نیز هستیم.
 وی گفت: در ۱۳ سال گذشته بیش از ۲۲ درصد مصرف مواد مخدر در جهان افزایش پیدا کرده و این زنگ خطریست که باید شیوه‌های مبارزه را تغییر بدهیم.
 دکتر مومنی افزود: یکی از چالش‌های منطقه‌ای ما افزایش تولید مواد مخدر و محرکه‌هایی مثل شیشه است که در همسایگی ما (کشور افغانستان) تولید می‌شود و این افزایش با حمایت‌های کشور‌های دارای تکنولوژی نوین صورت می‌گیرد که بذر‌های پرباری را تولید می‌کنند و حمایت‌های فراوانی از کشت و تولید این بذر‌ها می‌شود که موجب افزایش مواد در همسایگی ما شده است.
 وی گفت: اکنون یکی از چالش‌های بزرگ جهان در حوزه مبارزه با مواد مخدر، نبود هماهنگی و یکپارچگی در امر مبارزه با مواد مخدر توسط کشورهاست.
 دکتر مومنی افزود: کما اینکه قوانین و مقررات کافی نیز در مجامع بین المللی تصویب شده که جمهوری اسلامی به همه آن‌ها پایبند است، اما کشور‌هایی که توانمندی بالایی دارند به هیچ کدام از این قوانین و مقررات پایبند نیستند و خودشان ترویج دهنده کشت و تولید مواد مخدر نیز هستند.
 وی به بحث کاهش تقاضا و پیشگیری طرح یاری گران زندگی اشاره کرد و گفت: ما این طرح را به تصویب رسانده ایم که هم اکنون در بین مدارس به اجرا گذاشته شده است کما اینکه در حوزه درمان نیز دارو‌های جدیدی به خط تولید رسیده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴.۵۹°    ۲۸.۹۹°