ورود سازمان بازرسی به حادثه واژگونی دو اتوبوس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 24 مهر 1400
کد خبر : ۸۲۰۲۶۲
تاریخ انتشار : شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
رئیس سازمان بازرسی کشور گفت: به همکاران خود گفته ام تا موضوع حادثه اتوبوس حامل خبرنگاران را بررسی کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت‌الاسلام والمسلمین حسن درویشیان در نشست خبری خود به مناسبت هفته قوه‌قضائیه با گرامیداشت ۷۲ تن شهید هفتم تیر و تبریک برگزاری انتخابات، گفت: مردم بار دیگر با حضور در انتخابات ثابت کردند پای نظام و مقام معظم رهبری هستند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: یکی از حوادثی که همه ما را غمگین کرد جان باختن دو خبرنگار بود که خدمت اصحاب رسانه تسلیت عرض می‌کنم و به همکارانم گفتم که این موضوع را پیگیری کنند هم‌چنین دستور دادم که ایمنی اتوبوس‌ها بررسی شود زیرا بعد از این اتفاق نیز حادثه تلخ تصادف سربازان را داشتیم.

رئیس سازمان بازرسی کشور در رابطه با اقدامات این سازمان گفت: تعداد بازرسی‌های ما در سال ۹۹ و سه ماهه امسال ۴۵۷۶ و ۱۷۰۱ گزارش بود و مجموع گزارشات در این بازه ۷۵۷۳ گزارش در سال ۹۹ و ۱۲۹۶ گزارش برای سه ماهه امسال است. همچنین تعقیب انتظامی کارکنان و اداری مدیران ۲۷۲۱ گزارش بود و تعقیب کیفری ۱۰۴۳ گزارش و ابطال مصوبات خلاف قانون در سال ۹۹، ۶۳ مورد بوده است که ریز این آمار و به تفکیک معاونت ها وجود دارد.

وی گفت: در رابطه با ترک فعل‌ها بیش از ۷۰ پرونده در این مورد داریم که در رابطه با اراضی ملی، شهرداری‌ها و مواردی مربوط به خلع ید و تصرف از اراضی در این موارد است هم‌چنین یرخی از مصادیق اقدامات ما در نتیجه بازرسی‌ها مثل بحث جمعیت است که پیگیری‌های جدی و مستمری همکاران ما چه در رابطه با وظایف وزارت بهداشت و طرح مجلس انجام دادند و بحث غربالگری و سقط جنین را پیگیری کردند هم‌چنین تولید مرغ لاین ایرانی با پیگیری‌هایی که انجام شد در مدار تولید قرار گرفت و اگر دولت پیگیری کند شاید بتوانیم تا پایان سال جاری به خودکفایی در این سویه مرغ برسیم که هم موجب کاهش خروج ارز به ارزش یک میلیارد دلار می‌شود و هم موجب سالم‌تر شدن می‌شود.

پیشنهاد راهبردی ما برای حل مشکل برق تاسیس وزارت‌خانه انرژی است

وی در ارتباط با قطعی برق نیز گفت: بلافاصله که این موضوع مطرح شد مفصل این موضوع را بررسی کردیم و بعد از آن بازرسی فوق‌العاده‌ای را ترتیب دادیم و هیئتی را در وزارت نیرو مستقر کردیم و یکی از مشکلات در حوزه برق که موجب قطعی‌های اخیر شد این است که باید سالانه ۵ هزار مگاوات تولید برق اضافه شود در صورتی که کمتر از ۵۰ درصد، اتفاق افتاد که وزیر دلیل آن را کمبود اعتبارات دانست و کاهش بارندگی در ۵۰ سال اخیر و گرمی هوا و تولید رمزارزها نیز از دیگر عوامل این موضوع بود. ۲۰۰۰ هزار مگاوات برق برای تولید رمزارزها استفاده می‌شود و آقای رئیس‌جمهور دستور داد که از تولید رمزارزهای غیرمجاز جلوگیری شود. پیشنهاد راهبردی ما تاسیس وزارت‌خانه انرژی است تا همه مسائل در آن‌جا حل و فصل شود.

درویشیان در خصوص مدیریت فضای مجازی گفت: در خصوص فضای مجازی نیز یک کارگروه ویژه تشکیل دادیم که با دادستانی همکاری می‌کند، این موضوع یکی از موضوعات مهم کشور است که برخی از آثار تخریبی آن را در انتخابات دیدیم و حتما از دستگاه‌های اجرایی وظایفشان را در این خصوص مطالبه می‌کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با نظر نهایی سازمان در خصوص برگ سبز گفت: این موضوع اختلاف دیرینه بین سازمان ثبت اسناد و نیروی انتظامی است. بخشنامه‌ای را رئیس پیشین قوه‌قضائیه و رایی هم دیوان عدالت صادر کردند، اخیرا شکایتی از سازمان ثبت اسناد دریافت کردیم که در حال بررسی است. بر اساس سابقه این موضوع و نظرات کارشناسی و ادعاهای نیروی انتظامی در دست بررسی است که نتیجه آن اعلام می‌شود.

اعطای تسهیلات به کارگزاری‌های بورسی در سال ۹۸ و ۹۹ تخلف بود

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ارتباط با حوزه بورس و خسارات مردم در این حوزه گفت: موضوع بورس از موضوعاتی است که همه بخش‌ها به آن ورود داشتند و ما برحسب وظیفه قانونی نظارت بر بورس از همان ابتدا ورود کردیم و هشدارهایی را به وزیر محترم اقتصاد و رئیس سازمان بورس دادیم، دولتی‌ها نباید ورود مردم به این حوزه را تبلیغ می‌کردند و مردم به آن‌ها اعتماد کردند، ما گزارشات مفصلی در این رابطه دادیم و علل این وضعیت را تشریح و پیشنهادی نیز ارائه کردیم و امیدواریم در دولت مردمی این پیشنهادها مورد توجه قرار گیرد. یک تخلف این است که در سال ۹۸ و به ویژه در سال ۹۹ تسهیلات به کارگزاری ‌های بورسی داده شده است در حالی که طبق بخشنامه‌ سازمان بورس دادن تسهیلات به کارگزاری‌های بورس خلاف قانون است. ما از همان ابتدای شتاب نامتعارف بورس هشدار دادیم که این شتاب منطقی نیست و مخصوصا کسانی که سرمایه‌های خرد را وارد کردند بیشتر متضرر شدند.

وی در رابطه با قرعه‌کشی خودروها گفت: این موضوع، موضوع ملی است و در مقطعی شورای رقابت قیمتی را براساس شاخص‌هایی که تعیین کرده بود اعلام کرد اما بررسی‌های ما حاکی از آن بود که اطلاعاتی که به شورای رقابت داده شده دقیق نبوده و در نهایت با پیگیری‌های ما از افزایش قیمت خودرو در پایان سال جلوگیری شد.

تحقیق از ۸ نفر در رابطه با پرونده ویلموتس

رئیس سازمان بازرسی در رابطه با پیگیری‌های پرونده ویلموتس نیز گفت: گزارش نهایی این موضوع به دادسرا ارسال شده و از ۸ نفر تحقیق به عمل آمده است.

درویشیان در رابطه با امنیت راه‌ها و وقوع حوادثی مثل اتوبوس خبرنگاران و سربازان گفت: این حوادث تنها به دلیل ناایمن بودن جاده‌ها اتفاق نمی‌افتد یک دلیلش بخاطر حادثه‌خیز بودن جاده‌ها است و دلیل دیگر آن نیز به دلیل ناایمن بودن خودروها و قصور راننده است و ما به همکاران گفتیم حتما به این موضوع ورود کنند.

درویشیان در رابطه با افزایش قیمت نان و پیگیری‌های این سازمان گفت: مسئولان وزارت صمت به ما اعلام کردند که ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت موافقت نکرده است و گشت‌هایی از سوی تعزیرات برای نظارت روی این موضوع به کار گرفته شده تا اگر تخلفی انجام شده شناسایی شود البته اتحادیه نان به این قیمت اعتراض دارند که باید به آن رسیدگی شود، پس به طور رسمی هیچ افزایش قیمتی اعلام نشده است و افزایش قیمت‌ها غیرقانونی و تخلف است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴.۸۴°    ۲۵.۵۹°