ایران نقطه ثقل هوش مصنوعی در منطقه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 06 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۰۲۷۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بابیان اینکه بزرگترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران هستند، گفت: تمام نرم افزار‌های حوزه فناوری اطلاعات داخلی سازی شده و از نرم افزار‌های داخلی در کشور استفاده می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "سورنا ستاری" امروز (شنبه) در مراسم رونمایی از محصولات فناورانه نسل سوم حوزه اقتصاد خلاق، دیجیتال و هوشمند سازی که به صورت مجازی برگزار شد، افزود: هدف از این رونمایی شناساندن برخی از شرکت‌ها و قدردانی از زحمات آنها، به ویژه در حوزه‌های جدیدی است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: درحوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بحث‌های جدیدی از قبیل بلاکچین چند سالی است در کشور مطرح شده، اما شرکت‌هایی که توانستند کار عملی و محصول روی میز بگذارند تعداد محدودی است.

ستاری با اشاره به اینکه از روز اول دانش بسیاری از مباحث این حوزه از خارج وارد کشور شده است، ادامه داد: درخصوص حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. خیلی از اساتید در این خصوص صحبت می‌کنند، ولی کسی که محصول روی میز بگذارد باید تشویق شود.

وی اظهار داشت: در حوزه‌های هوش مصنوعی تعداد زیادی از شرکت‌ها کار می‌کنند. البته این حوزه، حوزه بسیار وسیعی است. حوزه‌های هوشمندسازی و هوش مصنوعی بسیار وسیع هستند و تعدادی از شرکت‌های ما نیز در این حوزه رشد پیدا کرده است.

ستاری گفت: بزرگترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران هستند، شرکت‌هایی که بسیاری از آن‌ها تعداد بسیار زیادی از دانش آموختگان نخبه را در خود جذب کرده اند. شرکت‌هایی داریم که بیش از هزار نفر نیروی انسانی دارند که در زمینه هوش مصنوعی کار می‌کنند و ابتکارات و نوآوری‌هایی داشتند که در جای خود یک کار منحصر بفرد در کشور بوده است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ما زیست بوم خودمان را در کشور داریم وشرکت‌ها نیز باید کار‌های بومی خود را ارایه دهند. در حال حاضر تعداد زیادی از شرکت‌های ایرانی هوش مصنوعی در زمینه گفتار باتوجه به لهجه‌های مختلف در کشور کار می‌کنند. همچنین در زمینه تصویری، هوشمندسازی شرکت‌های بسیاری با توجه به رشدی که هوش مصنوعی دارد، فعال شده اند.

ستاری با بیان اینکه این‌ها کار‌های بسیار ارزشمندی در حوزه‌های پیشرو در فناوری اطلاعات و ارتباطات در حال انجام است، افزود: زمانی ما متهم می‌شدیم که استارتاپ‌ها فقط کار خدماتی می‌کنند. درحالی که کار خدماتی که انجام می‌دهند، فناوری هوش مصنوعی در آن استفاده شده است.

او افزود: تمام نرم افزار‌های حوزه فناوری اطلاعات داخلی سازی شده و از نرم افزار‌های داخلی در کشور استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این خدمات در حوزه بیمه و بانکداری نیز پیشرفت کرده است، یادآور شد: از ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت نیز می‌خواهیم از شرکت‌هایی که در زمینه حوزه‌های پیشرو قدم می‌گذارند، حمایت کنند.

ستاریگفت: حسن فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات این است که زود محصول به بازار می‌رسد مثل حوزه‌های دیگر مثل بیوتک، نانو، سلول‌های بنیادی، هوا و فضا نیست که تا ۶ ماه و حتی یک سال دیگر در بازار باشد، اما هر حوزه نوظهوری نیاز به حمایت دارد. حمایت می‌تواند مادی و معنوی باشد و مجموعه حمایت‌هایی که باید اتفاق بیفتد.

وی افزود: ستاد موظف است این حمایت‌ها را انجام دهد و معاونت نیز در کنار شرکت‌ها است، این حوزه‌ها در آینده کسب و کار‌های بزرگی را شکل می‌دهند. شرکت‌هایی که چهار سال پیش در حوزه هوش مصنوعی وارد شده اند خیلی رشد کرده اند.

وی یادآور شد: خیلی از سرویس‌های شرکت‌های فعال در این حوزه منحصر همان کشور است. سرویس هوش مصنوعی را که در آمریکا جواب داده نمی‌توان در ایران پیاده کرد؛ چراکه ما بوم، زبان، و فرهنگ خودمان را در کشور داریم؛ بنابراین این سیستم باید با این‌ها مطابقت داشته باشد.

در این مراسم از محصولات فناورانه نسل سوم شرکت دانش بنیان آفرینش و بینش ایرانیان با محصول پلتفرم لایو بوک، رستاک میدیا سپهر با محصول بلاکچین به عنوان سرویس (bockchain as a service)، شرکت مدیریت منابع فیزیکی اطمینان پردیس محصول بسته نرم افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات، دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی تهران با محصول آزمایشگاه، شرکت یکتا ققنوس پارس با چهار محصول سکوی تامین مالی جمعی، پلتفرم آرامش، پلتفرم برات و کیف پول نشان ریال، مرکز تحقیقات اینترنت اشیا با محصول کارا پلتفرم، شرکت دادماتک با محصول پیکره و فناوری گفتگوی روزمره زبان فارسی، آرمان رایان شریف با محصول پیکره و فناوری گفتگوی روزمره زبان فارسی و شرکت روایتگران دنیای نو بامحصول پلتفرم راوینو رونمایی شدند.

ماه گذشته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور در پردیس هوش مصنوعی شرکت دانش‎‌بنیان خلق‌کننده سامانه‌های «شهاب» (شبکه هوشمند ابری) و «فراشناسا» (راهکار جامع احراز هویت غیرحضوری) از این دو سامانه رونمایی کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۴.۵۹°    ۱۴.۹۹°