برگ سبز، سند رسمی است نه سند مالکیت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 04 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۰۲۸۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۸
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه برگ سبز خودرو سند رسمی است و سند مالکیت رسمی نیست، گفت: برخی دلال‌ها برای فرار مالیاتی به دفاتر مراجعه نمی‌کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "ذبیح‌الله خدائیان" در نشست خبری امروز (شنبه، ۵ تیر) که به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، گفت: در سال ۹۹، نزدیک به ۱۰۵ میلیون خدمت در حوزه‌های مختلف توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مردم ارائه شد که از این میزان، ۹۹ درصد خدمات به‌صورت الکترونیکی بوده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: در یک سال اخیر، ۵۳ میلیون هکتار از اراضی و املاک کشور ثبت و صاحب سند کاداستری شدند که این آمار، ۵ برابر ۴ دهه گذشته است.

وی بیان کرد: تا ابتدای سال ۹۸ بیش از ۱۱ میلیون هکتار از اراضی دارای سند کاداستر شده بود، اما فقط در یکسال گذشته بالغ بر ۵۳ میلیون هکتار از اراضی تثبیت و صاحب سند کاداستری شدند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تاکنون ۶۴ میلیون هکتار از اراضی و املاک دولتی و مردمی در نظام کاداستر تثبیت شدند و پیش‌بینی ما آن است که در ۲ تا ۳ سال آیند همه اراضی کشور تثبیت و دارای سند کاداستری شود.

خدائیان افزود: به موجب قراردادی که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منعقد کرده است مقرر شده در مدت یکسال  تمام اراضی کشور عکس‌برداری هوایی شود و این امر در زمره وظایف دستگاه‌های متولی بود که طی سال‌های گذشته انجام نشده است؛ همچنین حدود ۴۰ دستگاه ثابت ماهواره‌ای و ۱۲۲ دستگاه گیرنده سیار برای پوشش ماهواره‌ای اراضی کشور تهیه شده است.

صدور ۴۱ هزار سند مالکیتی کاداستری برای اراضی ملی و منابع طبیعی

وی بیان کرد: در سالی که گذشت ۴۱ هزار سند مالکیتی کاداستری برای اراضی ملی و منابع طبیعی کشور صادر کردیم و نسبت به مدت مشابه سال قبل‌تر از آن شاهد رشد ۷ برابر بودیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: در یکسال اخیر ۱۱۲ هزار سند مالکیت برای وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی صادر شد که رشد ۱۴۳ درصدی داشت و ۲۱ هزار سند مالکیت کاداستری برای موسسات غیردولتی صادر شد که این بخش با رشد ۴۵ درصدی همراه بود.

خدائیان گفت: برای اراضی موقوفه ۲۰ هزار سند کاداستری صادر کردیم که بیانگر ۳۲ درصد رشد است؛ همچنین برای اراضی کشاورزی ۱۴ هزار سند مالکیت کاداستری در یکسال گذشته صادر شده است.

رشد ۱۰۴ درصدی ثبت اختراع در سال گذشته

وی ادامه داد: در یکسال گذشته ۳ هزار و ۵۰۰ اختراع ثبت شد که رشد ۱۰۴ درصدی داشت؛ همچنین حدود ۱۹۱ هزار اظهارنامه علائم تجاری و ۱۹ هزار اظهارنامه طرح‌های صنعتی ثبت شد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: در یکسال گذشته ۴ هزار و ۵۰۰ پرونده‌ای که مورد اعتراض قرار گرفته بود در بخش مالکیت صنعتی مورد رسیدگی قرار گرفت که رشد ۸۷۸ درصدی را نشان می‌دهد.

خدائیان گفت: بر اساس آخرین آماری که سازمان مالکیت معنوی ارائه داده است. ما رتبه چهارم جهان را در ثبت اظهارنامه‌های تجاری و رتبه یازدهم جهان را در ثبت اظهارنامه طرح‌های صنعتی داریم.

صدور مجوز برای ۹۶۰ دفترخانه اسناد رسمی در سال ۹۹

وی با اشاره به ایجاد دفترخانه‌های ثبت اسناد رسمی گفت: در سال ۹۹ برای ایجاد ۹۶۰ دفترخانه اسناد رسمی مجوز صادر کردیم و این امر در حالی است که در ۱۰ سال گذشته امتحان سردفتری برگزار نشده بود و حتی مجوز یک دفترخانه هم صادر نشده بود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: در یکسال اخیر ۲۱ میلیون سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی صادر شد؛ همچنین ۸۸ هزار شرکت تجاری در سال گذشته ثبت شد که بیانگر رشد ۲۷ درصدی است.

وی گفت: همچنین در یکسال گذشته ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار شناسه اشخاص حقوقی صادر کردیم و در پایگاه شناسه اشخاص حقوقی فقط در سال گذشته ۶۲ میلیون استعلام از سازمان ثبت به صورت الکترونیکی صورت گرفت.

خدائیان گفت: در یکسال اخیر ۶ هزار بازرسی از دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق و ۵ هزار بازرسی از واحد‌های ثبتی صورت گرفت که بیانگر رشد ۱۰۹ درصدی است.

رفع ممنوع‌الخروجی ۲۴ هزار نفر

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون تعداد افراد ممنوع الخروج، گفت: در یکسال گذشته ۲۰ هزار نفر ممنوع‌الخروج شدند و نسبت به رفع ممنوع‌الخروجی ۲۴ هزار نفر اقدامات لازم صورت گرفت.

خدائیان در پاسخ به سوالی پیرامون میزان اعتبار برگ سبز صادره از نیروی انتظامی در رابطه با نقل و انتقال خودرو گفت: برگ سبزی که ناجا صادر می‌کند سند مالکیت رسمی محسوب نمی‌شود برای اینکه در قانون مشخص شده سند رسمی سندی است که در سازمان ثبت یا دفاتر اسناد رسمی یا نزد مأموران صلاحیت‌دار به موجب قانون تنظیم می‌شود؛ سئوال این است که آیا نیروی انتظامی مرجع صلاحیت‌دار برای نقل و انتقال خودرو محسوب می‌شود یا خیر؟ در قانون جرایم رانندگی قید شده که نقل و انتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی صادر شود بنابراین برگ سبزی که نیروی انتظامی صادر می‌کند در حد احراز صلاحیت خودرو و تعویض پلاک رسمی است.

ضرر چندین میلیاردی به بیت‌المال در نتیجه عدم مراجعه به دفاتر اسناد رسمی برای نقل و انتقال خودرو

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: برخی افراد در ماه ۲۰ تا ۳۰ مورد با سود‌های میلیاردی نقل و انتقال خودرو می‌کنند بنابراین عدم مراجعه آنها به دفاتر ثبت اسناد رسمی فرار مالیاتی و عدم پرداخت حق ثبتی میلیارد‌ها تومان خسارت به بیت‌المال وارد می‌شود.

۶۷ درصد از کل پرونده‌ها برای اجرائیه مربوط به مهریه بود

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوالی پیرامون آمار ازدواج و طلاق در یک سال اخیر گفت: ازدواج‌های ثبت شده در سال ۹۸ بالغ بر ۵۴۱ هزار و ۶۰۴ مورد بوده که در سال گذشته بالغ بر ۵۶۲ هزار ۹۰۲ مورد شد که ۴ درصد رشد داشته است؛ همچنین طلاق در سال ۹۸ بالغ بر ۱۷۹ هزار و ۳۱۲ مورد بود، اما در سال گذشته ۱۸۷ هزار و ۳۳ واقعه طلاق داشته‌ایم که رشد ۴ درصدی داشته است.

وی افزود: در سال ۹۹ بالغ بر ۲۴۰ هزار پرونده به میزان ۶۷ درصد از کل پرونده‌ها برای اجرائیه مربوط به مهریه بود که نسبت به مدت مشابه سنوات قبل، رشد ۴۴ درصدی داشت.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱.۹۹°    ۱۱.۹۹°