فرایند موفق الکترونیک احراز هویت و تجمیع آراء انتخابات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۰۳۰۷
تاریخ انتشار : شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۴
رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور گفت: احراز صحیح هویت الکترونیک مشارکت کنندگان در انتخابات و دریافت الکترونیکی و مستقیم از صورتجلسات شمارش آراء از محل شعب نشانگر موفقیت و کارایی بالای دستگاه‌ها و فرایند الکترونیک احراز هویت و تجمیع آرا است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"امیر شجاعان" گفت: احراز هویت الکترونیک بیش از ۹۹ درصد مشارکت کنندگان در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ و دریافت الکترونیک و مستقیم بیش از ۹۹.۵ درصد از صورتجلسات شمارش از محل شعب انتخابات نشانگر موفقیت و کارایی بالای دستگاه‌ها و فرایند الکترونیک احراز هویت و تجمیع آرا بوده است.
 
عضو ستاد و رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور افزود: این موضوع که طبق مستندات بررسی شده، نشانگر روند موفق برگزاری انتخابات الکترونیک در بیست و هشت خرداد ماه سال‌جاری بوده است.
 
او گفت: هیچ مانع متمرکزی نمی تواند باعث جلوگیری از روند رای گیری شود، زیرا دستگاه احراز هویت پس از ده ثانیه تلاش برای ارتباط با مرکز در صورت عدم موفقیت بصورت آفلاین فرایند رای گیری را انجام می‌دهد.

امیر شجاعان رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه هیچ مورد مشخص اختلال در روز رای گیری در کشور به لحاظ فنی و الکترونیکی که مخل رای گیری باشد نداشته ایم؛ گفت: با طراحی‌های انجام شده دستگاه‌های احراز هویت قادرند بدون ارتباط با سرور‌های مرکزی نیز، عملیات کنترل هویت رای دهندگان را به صورت آفلاین انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه در این انتخابات، برای اولین بار برای رأی گیری شورا‌های شهر در تعداد زیادی از مراکز استان‌ها و برخی از دیگر شهرها، از صندوق الکترونیکی اخذ رای استفاده شد؛ گفت: در قریب به اتفاق شعب در این شهرها، کار اخذ، شمارش و اعلام نتایج آراء بدون کوچکترین مشکلی به پایان رسیده و حلاوت و شیرینی انتخابات تمام الکترونیکی را به کام مردم و مجریان چشاند.
شجاعان با بیان اینکه ارتباط سرور‌های وزارت کشور با تجهیزات احراز هویت در شعب به گونه‌ای سامان یافته که اختلالات احتمالی، هیچگونه تاثیری در اجرای فرایند روز رای گیری بوجود نمی‌آورد و کاربران و مجریان انتخابات در شعب به راحتی در صورت قطعی ارتباط بصورت آفلاین رای گیری میکنند، تصریح کرد: با طراحی‌های انجام گرفته این امکان ایجاد شده که به محض قطع ارتباط دستگاه‌های شعب با سرور‌های وزارت کشور، دستگاه‌ها بدون نیاز به هیچگونه تنظیمی در حالت آفلاین قرار می‌گیرند و به کار خود ادامه و به محض برقراری ارتباط بلافاصله و بصورت خودکار اطلاعات اخذ شده در زمان قطعی به مرکز داده وزارت کشور منتقل میگردد.
شجاعان با اشاره به اینکه در انتخابات ۲۸ خرداد، در ابتدای صبح قطعی ارتباط نداشته ایم گفت بطور میانگین، در هر ساعت، بیش از یک میلیون و پانصد هزار نفر در سراسر کشور رأی گیری شده است، و نمودار رای گیری از رای دهندگان از منحنی نرمال پیروی می‌کند گفت: آمادگی شعب برای آغاز رای گیری به عوامل متعددی از جمله حاضر بودن همه عوامل اجرائی و نظارتی بستگی دارد؛ یکی از این عوامل نیز آماده بودن تجهیزات احراز هویت است که در این مورد نیز مطابق دستورالعمل ابلاغی در خصوص شیوه فعالیت شعب، تأکید شده است، حتی در صورت خرابی دستگاه احراز هویت، در صورت عدم رفع مشکل حداکثر تا سی دقیقه پس از خرابی، شعب ملزم به رای گیری بدون استفاده از تجهیزات از رای دهندگان هستند و بر این اساس، این موضوع نیز نمی‌تواند در روند رای گیری اختلال بوجود آورد.
وی با اشاره به تعداد استعلام صورت پذیرفته از رای دهندگان بیان کرد: احراز هویت الکترونیک در خصوص ۹۹ درصد از آرای مأخوذه و نیز دریافت و تجمیع آرا مستقیما از شعب در قریب به ۹۹،۵ درصد از شعب نشانگر موفقیت و کارایی بالای دستگاه‌های احراز هویت و نشان دهنده عملکرد صحیح تجهیزات و عوامل اجرایی انتخابات در فرایند احراز هویت و تجمیع است. وی افزود: این نسبت، بیش از ۴ درصد نسبت به انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم افزایش مثبت نشان می‌دهد.
شجاعان خاطر نشان کرد: در این دوره بواسطه امضای الکترونیکی صورتجلسات شمارش از محل شعب توسط مجریان و ناظرین شورای نگهبان در عملیات تجمیع که بصورت مکانیزه و مستقل توسط سامانه وزارت کشور و شورای نگهبان صورت گرفته، تفاوت قابل توجهی در مجموع آرای شمارش شده از سوی این دو مجموعه وجود نداشته است که کمترین اختلاف آماری بین ناظر و مجری در تمامی ادوار برگزاری انتخابات را نشان می‌دهد.
 
 
در مراکز ۲۴ استان به جز تهران در حوزه شورا‌های اسلامی شهر و روستا انتخابات الکترونیکی برگزار شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °