رونمایی از واکسن نورا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 02 آبان 1400
کد خبر : ۸۲۰۳۲۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵
مراسم رونمایی از واکسن نوترکیب دانشگاه بقیه الله (عج) و آغاز فرآیند کارآزمایی بالینی واکسن "نورا" برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 مراسم رونمایی از واکسن کرونای «نورا» سپاه با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و جمعی از فرماندهان و مسئولین در دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله برگزار شد.

واکسن «نورا» با تلاش ۱۶ماهه پزشکان، متخصصان و پژوهشگران بخش تحقیقات و پژوهش بیمارستان بقیه الله (عج) و با مشارکت محققان دانشگاه امام حسین (ع) ساخته‌شده و از امروز به‌طور رسمی وارد فاز بالینی می‌شود.

فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) در این مراسم گفت: امروز شاهد رونمایی از یک محصول تمام بومی و ملی که به دست توانمند پژوهشگران و محققان کشورمان در دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله و دانشگاه امام حسین علیه‌السلام ساخته‌شده است هستیم.

ابوالقاسمی از دانشگاه بقیةالله به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز خدمت‌رسان در دوران کرونا نام برد و گفت: یکی از مهم‌ترین تحقیقاتی که هم‌زمان با خدمت‌رسانی به هم‌وطنان در این دانشگاه به انجام رسید پروژه واکسن «نورا» بود که بحمدالله امروز به ثمر نشست و وارد فاز کارآزمایی بالینی شد.

وی افزود: این واکسن در شرایط علمی و به‌شدت سختگیرانه حاصل شد و فرمانده‌کل سپاه نیز تاکید زیادی برای اجرای دقیق و اصولی فرآیند‌ها داشت.

وی با بیان این‌که اطلاعات علمی خود در زمینه تولید واکسن را در اختیار همگان قرار خواهیم داد اظهار کرد: در حلول مراحل تولید واکسن تمامی مستندات در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت و تمامی تست‌های آزمایشگاهی انجام شد و بحمدالله این محصول نوترکیب که عوارض ندارد به دست آمد و پس‌از طی فاز‌های بالینی در فاز عمومی واکسیناسیون قرار خواهند گرفت.

سرتیپ‌دوم پاسدار دکتر سید حسین صمدی نیا رییس بیمارستان بقیةالله (عج) اولین دریافت‌کننده واکسن کرونای «نورا» بود.
 
امروز داشته هایمان با تصاعد، بیشتر از روز‌های اول کروناست

وزیر بهداشت: با کمال افتخار می‌گویم امروز داشته هایمان با تصاعد، بیشتر از داشته‌های روز‌های اول کروناست. امروز نیاز به تخت اضافه برای بستری بیماران در هیچ یک از موج‌ها نداریم.
 دکتر سعید نمکی در مراسم افتتاح مرکز کارآزمایی بالینی واکسن ضد کرونا "نورا " در دانشگاه بقیه الله افزود: امروز برای نفس کشیدن بیمار مبتلا به کرونا در هیچ یک از بیمارستان‌ها نیاز به دستگاه اکسیژن ساز نداریم در حالی که در روز‌های اول به شدت نیاز داشتیم و ۴۷۰ دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان‌ها تعبیه کردیم و بقیه درحال نصب است.
دکتر نمکی افزود:ما در سال تحریم و گرفتاری، بیش از ۱۶۰ دستگاه سی تی اسکن به دورترین نقاط کشور فرستادیم.

در ماههای آینده نه فقط کمبود واکسن نداریم بلکه صادرکننده خواهیم بود
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: در ماه های آینده نه تنها کمبود واکسن نخواهیم داشت بلکه ریل گذاری کردیم که واکسن ما در اقصی نقاط جهان ،که قلدرها و زورگویان درها را روی تهیدستان بسته اند، بتوانم واکسن صادر و هدیه کنیم و این از افتخارات ناب جمهوری اسلامی است .
دکتر سعید نمکی در آیین افتتاح مرکز کارآزمایی بالینی واکسن ضد کرونا "نورا" در دانشگاه بقیه الله عج گفت : با تمام فشارهایی که با سیل و زلزله و طوفان و آنفلونزای H1N1 و کرونا برای نظام سلامت پیش آمد برخی ها فکر می کردند پرستار و پزشکی که شاید ماه ها بخاطر حصر سنگین اقتصادی کارانه ش را نگرفته بودند با دیگر کشورها مقایسه می کردند که ممکن است به کف خیابان بیایند و این روزهای سخت و نداشته ها را تحمل نکنند اما به داشته های ما فکر نکردند .
وی با بیان اینکه داشته های ما اول از همه اعتقاد و ایمان و اخلاص به خدای بزرگ بود، افزود: دشمنان نمی دانستند ما ملتی هستیم که خدایی دارد که هرگز دستش را در روزهای سخت رها نکرد . آنها نمی دانستند که ملتی داریم قویتر ، پایدارتر و شجاعتر از آنچه که به تصویر بکشند . آنها به یاد نداشتند که هشت سال دفاع مقدسی داشتیم که پس از هشت سال میلیمتری از این خاک سرزمین را سر میز مذاکره ای پس نگرفتیم.
دکتر نمکی اضافه کرد: آنها نمی دانستند ما فرزانه بی بدیلی داریم که در هدایت ، حمایت و رعایت والاترین مقام قابل استناد جهان است، آنها نمی دانستند که ما شرکتهای دانش بنیان و جوانانی داریم که از خود حماسه می افرینند ، آنها نمی داستند که ما روحانیتی داریم که وقتی می گوییم نماز جمعه تعطیل - چانه نمی زنند ، ما شیعه عاشق اهل بیتی داریم که وقتی می گوییم حرم را باید بنا به این مصلحت ببندیم استقبال می کند ، ما عشق به استقلال این مملکت آنچنان بی تابمان کرده است که برای آینده این سرزمین نه فقط که آرزوهای بلند که همت های بلند داریم .
وی گفت : گرچه امروز و این روزها برای این جمع دلپذیر است اما برای این سرباز دلپذیرترین هاست .
وزیر بهداشت درمان و اموزش پزشکی در ادامه به بیان خاطره ای از سی سال پیش و پیگیر بودن انتقال یک فناوری از کشورهای بیگانه به ایران که ارزوی ما بود پرداخت و افزود: ما امروز ان فناوری را در دانشگاه بقیه الله داریم و به جهان عرضه می کنیم و این یکی از دستاوردهای بی بدیل برای جمهوری اسلامی ایران است .
دکتر نمکی با بیان اینکه امروز داشته هایمان با تصاعد بیشتر از داشته های روزهای اول مبارزه کروناست افزود : امروز نیاز به تخت اضافه برای بستری بیماران در هیچ یک از موج ها نداریم. امروز برای نفس کشیدن بیمار مبتلا به کرونا در هیچ یک از بیمارستانها نیاز به دستگاه اکسیژن ساز نداریم در حالیکه در روزهای اول به شدت نیاز داشتیم .
وی افزود :ما 470 دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستانها نصب کردیم و بقیه در حال نصب است . ما در سال تحریم و گرفتاری بیش از 160 دستگاه سی تی اسکن به دورترین نقاط این کشور فرستادیم .
وزیر بهداشت گفت: هفته پیش در یک منطقه مرزی ترکمن نشین بیمارستانی مهیا شد که در خواب هم نمی دیدند . این از افتخارات جمهوری اسلامی ایران بود.
دکتر نمکی افزود: روزهای اول بروز کرونا؛ در بخش آزمایشگاه مولکولی که فقط دو آزمایشگاه داشتیم امروز بیش از 400 آزمایشگاه حتی در دورترین نقاط مرزی این مملکت داریم و امروز با لطف خدا صاحب دانش نوین مدیریت بیماری هستیم .
وی اضافه کرد: در موج چهارم با ویروس انگلیسی که قدرت سرایت و بیماری زایی و مرگ زایی چندبرابری داشت، ما یک دوم موج سوم مرگ داشتیم و این هنرمندی تیمی بود که طراحی مدیریت بیماری را به عنوان مدل موفق اجرا کردند .
دکتر نمکی خاطرنشان کرد : امروز ما واکسن کووید 19 را با چندین پلتفورم در اختیار داریم، واکسن برکت و واکسن پاستور به سرانجام رسید ،دیروز واکسن اسپوتنیک روسی را رونمایی کردیم ، در سیناژن مرحله دو بالینی را می گذرانند ، در رازی به خوبی مرحله 2 درحال اتمام است .در مجموعه فخرا مرحله 2 آن هم به خوبی پیش می رود و مجموعه سپاه که به خوبی درحال پیشرفت در مراحل ساخت واکسن است که همه این ها نشان از توان بالای دانشمندان ایرانی در ساخت واکسن است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹.۷۹°    ۱۴.۵۹°