۳۰۰ شهر در تنش آبی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 مرداد 1400
کد خبر : ۸۲۰۳۳۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
معاون آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه ۳۰۰ شهر کشور دچار تنش آبی هستند گفت: هیچ برنامه‌ای برای قطعی یا جیره بندی آب نداریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
قاسم تقی زاده خامسی در ارتباط با برنامه روی خط خبر در تشریح شرایط تنش آبی گفت: تنش آبی به معنای آن است که این شهر‌ها در شرایط سر به سری هستند و اگر بیش از این مقدار مصرف داشته باشند دچار افت فشار آب می‌شوند. البته این افت فشار به معنی قطعی آب یا جیره بندی آب نیست و با مدیریت افت فشار در این شهر‌ها آب رسانی صورت می‌گیرد.

وی افزود: در حال حاضر از ۱۴۰۰ شهر کشور ۳۰۰ شهر دچار تنش آبی هستند که در سراسر کشور پراکنده هستند و بیشتر هم شامل شهر‌هایی است که مخازن آبی آن‌ها کم است و امکان دخیره آب نداریم و مواقعی هم که برق قطع می‌شود دچار مشکل می‌شویم.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو افزود: در تهران هم با وجود اینکه ۸۰ درصد مردم جزء خوش مصرف‌ها هستند و مصرف مناسب دارند، اما ۲۰ درصد به اندازه‌ای مصرف آن‌ها بالاست که تهران را جزء شهر‌های پر مصرف قرار داده است.

آقای تقی زاده خامسی، مدیریت منابع آبی را یکی از تدابیر وزارت نیرو برای عبور از مرحله تنش آبی عنوان کرد و گفت: اکنون ۵۰ میلیارد متر مکعب مخزن برای ذخیره آب در سد‌ها داریم و اکنون نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد مخازن کاهش یافته است و این به نسبت کاهش بارندگی که ۵۲ درصد است نشان دهنده مدیریتی است که در خرجی سد‌ها صورت گرفته است و سبب شده شهر‌هایی که از آب سد‌ها استفاده می‌کنند مشکل تامین آب نداشته باشند.

وی تاکید کرد: از شهروندان درخواست می‌کنیم برای آنکه همه بتوانند به صورت عادی از آب و برق بهره‌مند شوند در مصرف آن‌ها صرفه جویی کنند تا از پیک مصرف عبور کنیم.
 
برچسب ها: آب ، تنش آبی ، وزارت نیرو
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °