مرگ «حسن صباح» در الموت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:12 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۲۰۳۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۵:۴۶
برگی از تاریخ:
حسن صبّاح توانست در ششم رجب سال 483 ق به قلعه‏ مستحکم و طبیعی الموت در نزدیکی قزوین دست یابد و به گسترش دایره‏ دعوت خود بپردازد. وی سلطان سنجر سلجوقی را تهدید به مرگ کرد و پادشاه، از ترس جان، با او آشتی کرد.
مرگ «حسن صباح» در الموت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خبرگزاری فارس، مطلبی با عنوان «مرگ «حَسَن صَبّاح» داعی فرقه‏ اسماعیلیه در اَلَموت در نزدیکی قزوین(518 ق) را به عناون یکی از رویدادهای مهم روز 26 بهمن 1393 در تقویم خورشیدی) منتشر کرد:

حَسن صبّاح پس از قبول مذهب اسماعیلی در سال 464 ق، مدتی در مصر بود و سپس به ایران بازگشت. او در ابتدا در خوزستان، اصفهان، یزد، کرمان و دامغان، سرگرم دعوت بود و در همان حال، داعیانی به اطراف فرستاد و بسیاری از مردم را به مذهب خود درآورد.

حسن صبّاح توانست در ششم رجب سال 483 ق به قلعه‏ مستحکم و طبیعی الموت در نزدیکی قزوین دست یابد و به گسترش دایره‏ دعوت خود بپردازد. کار صباح و دعوت اسماعیلیان با مرگ مَلِک شاه سلجوقی و به ویژه قتل نظام ‏الملک، وزیر مقتدر سلجوقی، فرصت را بیش از قبل در اختیار این فرقه نهاد و شهرت آنان را عالمگیر کرد.

حسن، فدائیانی تربیت کرده بود که حاضر بودند به اشاره او، هر کاری صورت دهند. قتل‏‌ های متعدد بزرگانی که مخالف فعالیت اسماعیلیان بودند، توسط این فدائیان صورت می‏‌گرفت و باعث ایجاد رُعب عظیم در دل مخالفان شد.

حسن، حتی سلطان سنجر سلجوقی را تهدید به مرگ کرد و پادشاه، از ترس جان، با او آشتی کرد. از آن پس، قدرت صَبّاحیان بیشتر از قبل فزونی یافت تا اینکه حسن صباح در 26 ربیع‏ الثانی 518 ق درگذشت.

حَسن مردی معتقد و خشک بود و دو پسر خود را به سبب تخلّفات مذهبی کشت. او با سلطنت ارثی مخالف بود و پس از خود یکی از سردارانش را به جای خویش برگزید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°